7.10.2020 II. díl rozhovoru s Jirkou Prušou
V tomto druhém díle, navazuji na předešlý rozhovor s Jirkou, ve stejném duchu, na stejném místě a stále s perfektní náladou, kterou oplývá.
Finále dráhy 33 letiště Frederika Chopina - Varšava
Velice populární jsou i videa na TV Seznam, kde se zveřejňují několikrát do týdne „Neobvyklá přistání“, „Svět z nebe“ a nebo „Historie z nebe“. Cítíš, že veřejnost reaguje i na malé létání pozitivně?
Videa na TV Seznam shlédlo za 5 měsíců našich pořadů něco přes milion diváků. Určitě bych si přál, aby jich bylo ještě víc, ale i to je dobré a věřím, že to pomáhá vytvářet pozitivní obrázek o malém letectví v ČR a SR. Některé příspěvky v diskusi potvrzují, že ta videa lidi zajímají a dělají jim radost. Doufám, že to tak opravdu je. Abychom tuhle příležitost využili, tak bych byl moc rád pokud by čtenáři našeho webu viděli možnost, jak odkazy na naše videa v TVS šířit přes sociální sítě či jinak dále. Rádi jim k tomu poskytneme cokoliv by k tomu potřebovali.
Po nízkém průletu nad dráhou 22 letiště Franjo Tudžmana v Záhřebu
Musím se přiznat, že kdybych si chtěl projít všechna tvá expediční videa a články, musel bych si vzít dlouhou dovolenou. Kolik expedic máš za sebou?
Nevím přesně, čemu říkat expedice a čemu ne. Ty hlavní, ze kterých jsme dělali reportáže, video seriály, fotografie, TV dokumenty atd. jsou asi tyto: Evropské ostrovy (celkem 45 letových dní), Karibské ostrovy ( 15 letových dnů), oblet USA ( 20 letových dnů), oblet Aljašky (asi 18 letových dnů), oblet Austrálie (18 letových dnů), oblet Nového Zélandu (7 letových dnů), přelet Sahary i pouští Namib a Kalahari a také Rallye Aéropostale do Senegalu. Aby všechny ty fotky, vzpomínky a zkušenosti úplně nezapadly, tak v těchto dnech dokončujeme s naším grafikem Jožou Skácalem knihu s názvem Svět z nebe, která se všem expedicím i dalším zajímavým leteckým akcím věnuje. Obsahuje také všechny články, které k našim zahraničním VFR letům vyšly v časopise Flying Revue i stovky fotografií. Kniha by měla vyjít koncem listopadu a já doufám, že bude zajímavá pro piloty i pro laickou veřejnost. Bude totiž obsahovat jak množství pilotních zkušeností, tak úžasných pohledů na svět z nebe.
Po ukončení letmého přistání na dráze 34 Vídeň
Letos v lednu, byla na ČT2 premiéra dokumentu „Karibik z nebe“, který měl velmi pěkný ohlas. Jedná se o expedici, kterou si letěl s režisérem Petrem Nikolaevem. Máš nějaké zajímavosti k této expedici?
No asi obdiv k Petrovi, že téměř bez předchozích zkušeností s létáním v malém letadle byl připravený letět 15 dní nad ostrovy a mořem. Zvládl těch asi 45 hodin letu většinou nad vodou výborně. Myslím, že se mi do jeho hlavy podařilo zasít radost z létání a tak jsme loni v říjnu létali dalších asi 15 hodin nad Jaderským mořem.
Ta vlastní expedice nad Karibskými ostrovy byla samozřejmě hodně zajímavá. Musím ale říct, že s tím, jak nyní létám na řadu letišť a SLZ jak v Česku, tak okolních zemích, zjistil jsem, že pro radostný pocit z létání, skvělé zážitky i poznávání nových nádherných míst není vždy nutné organizovat složité letecké akce v exotických místech. Krásná letiště lze najít třeba hned na druhé straně Šumavy.
Vzlet z letiště Ljubljana
Plánuješ další dokument? Pokud ano, můžeš již nyní dát nějaké informace k němu?
Ano, dokončujeme s Petrem Nikolaevem dokument právě z létání nad chorvatskými ostrovy Jaderského moře. Bude mít asi hodinu a doufám, že se brzy dostane do TV programu. Na webu FR pak samozřejmě uvedeme vysílací časy.
Nespočet expedic jsi nalétal s OK-LEXem a bylo vidět, že na letišti v Erpužicích, při našem setkání se čtenáři, bylo o letadlo zájem. Řekni o něm, prosím, něco více.
Svoje letadlo Dynamic OK LEX LSA jsem koupil v roce 2013 a nyní na něm mám nalétáno asi 1250 hodin. Dynamic jsem volil jednak proto, že byl k mání také v provedení LSA, ve kterém má dolet až téměř 1500 km a není potřeba projednávat povolení při létání do zahraničí jako je tomu často u ULL. Má také velmi dobrou avioniku, která mi pomohla se dostat i ze složitějších situací například při zhoršených meteo podmínkách. Ne všechny expedice jsem ale letěl s tímto strojem. V USA, Austrálii, Novém Zélandu jsem si půjčoval Cessnu C172/182 a na jihu Afriky Cirrus SR20.
Letiště Kazaň
Máš nějaký letecký sen, jehož bys rád dosáhl?
Určitě, ty sny mám dva: natočit svět během obletu kompletně kolem dokola na sférickou kameru a také vytvořit video databázi zahrnující pokud možno všechna letiště v Evropě. Kolik toho opravdu stihnu a zvládnu, to samozřejmě zatím nevím, ale i v tom je krása života.
Moc ti děkuji za tvůj čas!
Autoři článku: Jiří Pruša a Tomáš Zach
Autoři fotografií: Jiří Pruša a Tomáš Zach
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »