31.12.2018
Příběhy leteckých fotek VIII. Beringova úžina patří mezi civilizaci nejvzdálenější místa na Zemi. Právě zde, mezi ostrovy Velký a Malý Diomede se dělí svět na východ a západ, na dnešek a zítřek.
Fotografie těchto dvou ostrovů, z nichž ten větší, od objektivu vzdálenější Velký Diomede, patří Rusku, a menší, bližší, je poslední výspou USA v této oblasti, vznikla v rámci expedice Flying Revue na Aljašku v roce 2017. Tohle místo mě lákalo už dlouho a během expedice jsem mu proto nemohl odolat.
» Fotografie ostrovů Velký a Malý Diomede zahajuje rok 2019 v nástěnném kalendáři Báječný svět létání 2019 - najdete ji zde v měsíci lednu.
Na let k němu jsem vyrazil z letiště v eskymácké osadě Unalakleet, kam se nedostanete jinak než letadlem nebo lodí, přičemž moře je tu většinu roku zamrzlé.
Let probíhal podle plánu, počasí bylo skvělé, krajina se sněhem a ledem pohádkově krásná. Po asi dvou hodinách letu jsem dorazil nad Beringovu úžinu a po dalších asi 15 minutách jsem se dostal nad americký ostrov Malý Diomede. Mezi ním a Velkým Diomedem, který je 3 km západně, vede hranice mezi USA a Ruskem i datová čára. (Podívejte se na video.)
Aljaška 2017, 3. Kodiak - Portage Creek - Bethel - Unalakleet - Bering Strait
Původně jsem měl v úmyslu letět mezi oběma ostrovy, ale protože byl silný nárazový vítr, měl jsem obavu, aby měl nesfoukl za americko-ruskou hranici. Američané mě předem upozornili, abych v tomhle směru neriskoval, a já je docela rád poslechl.
I tak to ale byl skvělý pocit ocitnout se na místě, které jsem dosud znal jen z map a učebnic. Po průletu kolem ostrovů jsem zamířil na nedalekou dráhu Wales, kde jsem napodruhé úspěšně přistál a mohl si do zápisníku letů připsat přistání na jednom z nejodlehlejších míst Země.
Kalendář Báječný svět létání na rok 2019 nabízí letecké pohledy na úchvatnou přírodu, centra měst, majáky, sopky či zajímavá světová letiště, čili na nejzajímavější místa z našich expedic po USA, Aljašce, Austrálii, Novém Zélandě či Evropě.
» Kalendář Báječný svět létání 2019 si můžete objednat zde (nástěnná varianta) a zde (stolní varianta).
Kalendář vychází ve dvou podobách. Ta nástěnná zachycuje na třinácti fotografiích nejodlehlejší místa světa, členitá mořská pobřeží, štíty velehor i centra velkých měst. Těšit se můžete a Beringovu úžinu, nejvyšší horu severní Ameriky Denali, pobřeží s majáky v Austrálii, First Flight Airport čili letiště, kde poprvé vzlétl člověk na stroji těžším vzduchu, New York, Sydney, malebnou La Valettu na Maltě, Alpy a další místa.
Stolní varianta nabízí ve dvoutýdenní podobě kromě fotografií i krátké příběhy jejich vzniku a do jednotlivých dní pak implementuje i letecké kalendárium.
Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce.
Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií.
-fr- & Jiří Pruša
Blíže k objektivu ostrov Malý Diomede (USA), dále Velký Diomede (Rusko). Jsme na hranici světů i časů.
Kapitola zdarma -
vyzkoušejte »