Příběhy fotek: Velký a Malý Diomede, Beringova úžina, Aljaška

31.12.2018

Příběhy leteckých fotek VIII.       Beringova úžina patří mezi civilizaci nejvzdálenější místa na Zemi. Právě zde, mezi ostrovy Velký a Malý Diomede se dělí svět na východ a západ, na dnešek a zítřek. 

Fotografie těchto dvou ostrovů, z nichž ten větší, od objektivu vzdálenější Velký Diomede, patří Rusku, a menší, bližší, je poslední výspou USA v této oblasti, vznikla v rámci expedice Flying Revue na Aljašku v roce 2017. Tohle místo mě lákalo už dlouho a během expedice jsem mu proto nemohl odolat.

Zoom gallery

» Fotografie ostrovů Velký a Malý Diomede zahajuje rok 2019 v nástěnném kalendáři Báječný svět létání 2019 - najdete ji zde v měsíci lednu.  

Na let k němu jsem vyrazil z letiště v eskymácké osadě Unalakleet, kam se nedostanete jinak než letadlem nebo lodí, přičemž moře je tu většinu roku zamrzlé. 

Let probíhal podle plánu, počasí bylo skvělé, krajina se sněhem a ledem pohádkově krásná. Po asi dvou hodinách letu jsem dorazil nad Beringovu úžinu a po dalších asi 15 minutách jsem se dostal nad americký ostrov Malý Diomede. Mezi ním a Velkým Diomedem, který je 3 km západně, vede hranice mezi USA a Ruskem i datová čára. (Podívejte se na video.)


Aljaška 2017, 3. Kodiak - Portage Creek - Bethel - Unalakleet - Bering Strait

Původně jsem měl v úmyslu letět mezi oběma ostrovy, ale protože byl silný nárazový vítr, měl jsem obavu, aby měl nesfoukl za americko-ruskou hranici. Američané mě předem upozornili, abych v tomhle směru neriskoval, a já je docela rád poslechl. 

I tak to ale byl skvělý pocit ocitnout se na místě, které jsem dosud znal jen z map a učebnic. Po průletu kolem ostrovů jsem zamířil na nedalekou dráhu Wales, kde jsem napodruhé úspěšně přistál a mohl si do zápisníku letů připsat přistání na jednom z nejodlehlejších míst Země. 

logo_kul_-_kopie.png

Kalendář Báječný svět létání 2019

Kalendář Báječný svět létání na rok 2019 nabízí letecké pohledy na úchvatnou přírodu, centra měst, majáky, sopky či zajímavá světová letiště, čili na nejzajímavější místa z našich expedic po USA, Aljašce, Austrálii, Novém Zélandě či Evropě. 

» Kalendář Báječný svět létání 2019 si můžete objednat zde (nástěnná varianta) a zde (stolní varianta).

Kalendář vychází ve dvou podobách. Ta nástěnná zachycuje na třinácti fotografiích nejodlehlejší místa světa, členitá mořská pobřeží, štíty velehor i centra velkých měst. Těšit se můžete a Beringovu úžinu, nejvyšší horu severní Ameriky Denali, pobřeží s majáky v Austrálii, First Flight Airport čili letiště, kde poprvé vzlétl člověk na stroji těžším vzduchu, New York, Sydney, malebnou La Valettu na Maltě, Alpy a další místa.

Stolní varianta nabízí ve dvoutýdenní podobě kromě fotografií i krátké příběhy jejich vzniku a do jednotlivých dní pak implementuje i letecké kalendárium. 

Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce. Zoom gallery
Na titulní straně nástěnného kalendáře Báječný svět létání 2019 je nejvyšší hora Severní Ameriky Denali na Aljašce.
  Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií. Zoom gallery
Nástěnný kalendář nabízí celkem třináct fotografií.

Kalendáře 2019
”Flying

» Letecké fotky z USA, Austrálie, Aljašky i Evropy v kalendáři na příští rok.
» Přečtěte si o kalendáři více.
» Kalendář v nástěnné i stolní verzi můžete zakoupit v e-shopu FR.

-fr- & Jiří Pruša

logo_fr_transp.jpg 

Zoom galleryiejgnofkpdc.jpg Blíže k objektivu ostrov Malý Diomede (USA), dále Velký Diomede (Rusko). Jsme na hranici světů i časů. Zoom gallery
Blíže k objektivu ostrov Malý Diomede (USA), dále Velký Diomede (Rusko). Jsme na hranici světů i časů.

Flying Revue > Série & speciály > Příběhy leteckých fotek > Příběhy fotek: Velký a Malý Diomede, Beringova úžina, Aljaška
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 31.10.1956 se stalo...
31.10.1956
Námořní letoun Douglas R4D "Que Sera Sera" se sedmičlennou posádkou se stal prvním letounem, který přistál na Jižním pólu.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »