120 leteckých pohledů na Zemi, letecká videa i zajímavé hosty nabídne v prosinci pražské Karolinum

20.11.2017

Nejvyšší hora Severní Ameriky, Denali 6190 m. Foto: Jiří PrušaNejvyšší hora Severní Ameriky, Denali 6190 m. Foto: Jiří Pruša
Nejvyšší hora Severní Ameriky, Denali 6190 m. Foto: Jiří Pruša

Báječný svět létání 2017  Už jen dva týdny chybí do otevření největší v Česku konané výstavy velkoformátových fotografií s leteckými pohledy na ostrovy, pohoří, ledovce, vodopády, pouště, majáky či centra měst napříč čtyřmi kontinenty. 

facebook_dvo_2.jpg

Od začátku prosince je nabídne svým návštěvníkům v rámci výstavy Báječný svět létání pražské Karolinum. Fotografie pořídil při leteckých expedicích český letec a publicista Jiří Pruša. „Jen málokdo má to štěstí, že může poznávat Zemi z výšky, v níž létají sportovní letadla. Dost vysoko na to, aby její nádhera vynikla ve své celistvosti, a dost nízko na to, aby vás mohla nadchnout detaily - silou vodní masy při přeletu vodopádů, pohledem na zasněžená pohoří či rozeklaná pobřeží moří a oceánů, horkým dechem jícnů sopek, ale i umem člověka při přeletech center měst či obřích letišť,“ láká autor fotografií k návštěvě výstavy.

Jiří Pruša štěstí mapovat Zemi z téhle výšky při svých expedicích má. Pod hlavičkou leteckého magazínu Flying Revue má na kontě už desítky tisíc kilometrů uletěných nad čtyřmi kontinenty. S expediční Cessnou či Dynamicem obletěl USA, Aljašku, Austrálii či Karibik, ve stopách slavné francouzské letecké pošty Aéropostale už dvakrát absolvoval expedici nad severozápadní Afrikou.

Jiří Pruša při obletu Aljašky v Cessně 172. Selfie: Jiří PrušaZoom gallery
Jiří Pruša při obletu Aljašky v Cessně 172. Selfie: Jiří Pruša

Báječný svět létání
”fr_int”

Unikátní výstava leteckých fotografií a videí Báječný svět létání 2017.

» Karolinum 1. – 15. 12. 2017
» 120 velkoformátových leteckých fotografií: USA, Aljaška, Karibik, Afrika, Austrálie a Evropa
» letecká videa z expedic Flying Revue
» Besedy: Martin Šonka a Petr Kopfstein, Lubor Obendrauf, Jan Smrčka
» Přednášky: Drony a my, Práva cestujících, Pilotem snadno a rychle
» Video prezentace: promítání a besedy s piloty expedic Flying Revue
» Artefakty: Trojsedadlo z legendárního Tu-154M OK-BYZ, které přivezlo v roce 1998 do Prahy z Nagana zlaté české hokejisty, Křídlo z Blaníka L-13 po přestavbě, Balónový koš
» BSL 2017 v kostce
» Web: Báječný svět létání 2017

» Partneři: Český Rozhlas Dvojka, ČSA, Úřad pro civilní letectví, Letiště Praha, ŘLP ČR, ABS Jets, Blaník Aircraft CZ, Infonia

Těšíme se na setkání s vámi!

Ve výčtu zdolaných území samozřejmě nemůže chybět domovská Evropa. „Evropu jsem během několika expedic obletěl v podstatě celou, soustředil jsem především na ostrovy a pobřeží,“ říká Pruša. „A musím říct, že jsem byl docela překvapený, jak nádherné pobřeží Evropy v některých oblastech je. Například Atlantské pobřeží Britských ostrovů je uchvacující. A třeba i – věřte nevěřte – Balt. Zejména jeho severní část je překrásná,“ líčí Pruša.

Příběhy fotek  

Austrálie - pozor na hady Expediční létání malým letadlem je docela dobrodružné. Sice létáte podle předem naplánovaného itineráře, hlavním režisérem jeho realizace je ale počasí. Proto si český letec zásadně nedomlouvá nocleh předem. Snaha dorazit do cíle za každou cenu motivovaná třeba i sjednaným noclehem, můžete mít fatální důsledky. „A já se mám docela rád,“ směje se Pruša. Proto s sebou vozí spacák a počítá i s variantou spaní pod letadlem. Což by třeba v Austrálii nebylo to pravé ořechové. „Přespával jsem v bungalovu na jednom polopouštním letišti a majitelka mi před spaním říká: - Hlavně si dobře zavřete dveře. Pokud tedy nechcete trávit noc s nějakým pěkným hadem, vysvětlila mi." 

Beringova úžina - mezi dvěma světy   Letišť už Pruša poznal přes čtyři sta a některá z nich figurují v žebříčcích nejkomplikovanějších letišť světa. Mnoho z nich se mu zapsalo do paměti poměrně hluboko. V poslední době nejvíc asi letiště Wales v Beringově úžině. „Letíte v ostrém nárazovém větru nad ledovými krami Beringova průlivu, vlevo Rusko, vpravo USA. Letiště je v podstatě jen dráha, nic víc. Žádní lidé, žádná pomoc v případě nouze. Ale nepřistaňte tu. To bych si neodpustil,“ líčí Jiří Pruša přistání v místě, kde zřejmě žádný český nebo slovenský pilot ještě nepřistál.

Chambéry - z letiště přes plot   Ve francouzském Chambéry, vstupní bráně do savojských Alp a k altiportu Courchevel, to bylo veselejší. Přistál tu těsně před soumrakem a letiště již bylo zavřené. Co teď? Plot při pstání přeletíte, ale jak se dostat ven? Cesta vedla pouze přes bránu – doslova přes ni. „Prostě jsem hodil batoh na záda a přelezl jsem. Teprve pak jsem se vydal pěšky do počínajícícho soumraku shánět nocleh.“

Pod kola Airbusu v Casablance   Nouze o zážitky na expedicích vpravdě není. Na mezinárodním letišti v Casablance ho řídící poslal na pojížděcí dráze pod kola A 340. „Myslím, že kapitán Airbusu měl velkou radost, když se před nosem jeho velkoletadla objevil můj dvoumístný Dynamic,“ komentuje Jiří Pruša.

Expediční Dynamic WT-9 OK-LEX na Altiportu Courchevel v savojských Alpách. Foto: Jiří PrušaZoom gallery
Expediční Dynamic WT-9 OK-LEX na Altiportu Courchevel v savojských Alpách. Foto: Jiří Pruša

Barra - přistání v moři  Hlubokou stopu do jeho paměti vyrylo také skotské letiště Barra. Ne náhodou patří mezi nejkomplikovanější letiště světa. Jeho dráha totiž leží na pláži a přistát se tu dá jen při odlivu. Dosednutí znamená bahno, vodu a písek všude. Pokud vůbec dráhu ze vzduchu najdete. „Kroužil jsem kolem letiště, na mapě bylo, na zemi ne. Řídící se mě snažil přesvědčit, že dráha je skutečně právě to, nad čím už potřetí letím. Nakonec jsem mu uvěřil, úplně zvesela jsem ovšem nesedal. Přežil jsem, ale popravdě, tohle letiště asi příště vynechám,“ směje se letec.

Fotografie na výstavě Báječný svět létání mají zkrátka každá nebo skoro každá svůj příběh. „Chceme se o příběhy mých fotografií podělit, proto jsme vymysleli tuhle výstavu. A taky proto, že svět létání je opravdu báječný a my ho chceme zprostředkovat i těm, kdo nemají to štěstí, že mohou nad Zemí létat sami,“ zakončuje autor fotografií Jiří Pruša.

Počátkem roku 2017 se konala expedice Austrálie 2017.
Počátkem roku 2017 se konala expedice Austrálie 2017.

Letecká videa 

Kromě fotografií z USA, Aljašky, Karibiku, Evropy, Afriky a Austrálie budou ti, kdo do Karolina v první polovině prosince přijdou, moci shlédnout řadu originálních videí pořízených během expedic kamerami umístěnými na letadle, a to buď přímo v expozici, nebo na několika besedách s Jiřím Prušou a dalším expedičním pilotem Milošem Dermiškem. Videa z většiny expedic Flying Revue můžete sledovat i na našem YouTube kanále. 

 

Artefakty 

Tu pravou leteckou atmosféru v Karolinu navodí také letecké artefakty. Například z Tu 154M OK-BYZ, tzv. "Naganský expres", jímž přivezl Petr Jirmus vítězné české hokejisty z Nagana v roce 1998, jsme z kunovického leteckého muzea dopravili do Karolina jedno originální trojsedadlo. Jistě si pamatujete, když letadlo loni v září přesouvali nadšenci z leteckého muzea v Kunovicích přes celou republiku z Prahy na Moravské Slovácko, kde ho znovu sestavují a příští rok ho zpřístupní veřejnosti.

Nahlédnout budete moci i do koše horkovzdušného balónu českého balónisty Jana Smrčky, jenž s novinářem a letcem Alešem Vašíčkem letos v babím létě absolvovali jako první dva Češi v historii slavný závod Gordon Bennett Cup.

Další letecký artefakt bude zajímat příznivce bezmotorového létání – prohlédnout si budou moci křídlo oblíbeného kluzáku L-13 Blaník po přestavbě. Díky ní se totiž Blaníky mohou po letech nechtěného uzemnění znovu vrátit na české i světové nebe. Uzemněná legenda plachtařského světa Blaník L-13 se díky certifikaci EASA a FAA pro českou firmu Balník Aircraft CZ vrací po přestavbě na evropské i americké nebe. Právě křídlo Blaníka po přestavbě, se zesíleným závěsem, můžete na výstavě Báječný svět létání vidět na vlastní oči. 

 

Besedy a přednášky

Martin Šonka & Petr Kopfstein  V rámci výstavy proběhne beseda se dvěma momentálně světově nejznámějšími českými piloty, Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem, kteří reprezentují Českou republiku v prestižní akrobatické sérii Red Bull Air Race. Není asi třeba připomínat, že Martinu Šonkovi letos jen těsně unikl titul mistra světa v této disciplíně a Petr Kopfstein ve své teprve druhé sezóně v Master Class Air Race za sebou nechal většinu zkušenějších kolegů a skončil celkově pátý.

Za berany Concordu Vypravěčskou studnicí je Lubor Obendrauf - jediný Čech, který pilotoval Concorde. I jeho si fanoušci letectví mohou přijít do Karolina poslechnout a podívat se v premiéře na dokument o jeho působení v kokpitu Concordu.

Na horká témata  Zajímavé a aktuální povídání si pro vás připravili zástupci Úřadu pro civilní letectví - řeč bude o problematice dronů ve vztahu k leteckému provozu nebo rady na téma práv cestujících v letecké dopravě. Co pro své zákazníky chystají České Aerolinie, se dozvíte z úst ředitele pro obchod a marketing ČSA. 

Pilotem snadno a rychle  Toužíte pilotovat? Možná zjistíte, že i vy můžete. Jak na to? Dozvíte se z přednášky Ing. Vladimíra Horáka z Úřadu pro civilní letectví. 

Jak se létá kolem světa   Foto & video prezentace k leteckým expedicím Flying Revue: Aljaška 2017, Austrálie 2017, Aéropstale 2017, Karibik 2016 a Extrémní letiště. 

Data konání jednotlivých přednášek se dozvíte v programu na webu výstavy. Na všechny je možno si zde zarezervovat místo, u některých je to dokonce velmi žádoucí, pokud se na ně chcete určitě dostat.  

 

Vyhrajte letenku nebo let balónem

Letenka ČSA A ještě jeden dobrý důvod, proč na výstavu Báječný svět létání do Karolina zajít. Můžete se tu zúčastnit slosování o letenku ČSA do vybrané evropské destinace. Velmi příjemný dárek k vánocům!

Let balónem Získat zde můžete také voucher na let horkovzdušným balónem s prvním českým účastníkem legendárního závodu plynových balónů Gordon Bennett Cup Janem Smrčkou. 

Předplatné časopisu Flying Revue, tričko a další ceny Výherců vylosujeme poslední den výstavy, tedy 15. prosince 2017, celkem deset. I když nevyhrajete letenky nebo let balónem, i tak můžete získat zajímavé ceny. Přepdlatné časopisu Flying Revue, triko s leteckou tématikou, letecké publikace z produkce Flying Revue. 


 

Zoom gallery

Báječný svět létání Flying Revue 2017, Karolinum, v kostce

1. - 15. 12. 2017, Karolinum Praha, Křížová chodba

Besedy

logo_kul_-_kopie.png   Šonka & Kopfstein   Poprvé v Česku vystoupí na společné besedě s diváky elitní akrobatičtí piloti Martin Šonka a Petr Kopfstein – úspěšní účastníci série Red Bull Air Race

logo_kul_-_kopie.png Za berany Concordu  Rovněž poprvé se veřejně v Česku představí jediný český pilot legendárního letounu Concorde Lubor Obendrauf

logo_kul_-_kopie.png Gordon Bennett Cup  Třetí českou premiéru obstarají historicky první čeští balónisté, kteří letos v září letěli v nejtěžším závodě balónů na světě o Gordon Bennettův pohár, Jan Smrčka a Aleš Vašíček

Letošní druhá expedice - Aljaška 2017. Každá expedice má své logo, které ji absolvuje v podobě samolepky přímo na letadle. Zoom gallery
Letošní druhá expedice - Aljaška 2017. Každá expedice má své logo, které ji absolvuje v podobě samolepky přímo na letadle.

logo_kul_-_kopie.png   Jak se létá kolem světa   Foto & video prezentace k leteckým expedicím Flying Revue: Aljaška 2017, Austrálie 2017, Aéropstale 2017, Karibik 2016 a Extrémní letiště  

 

Přednášky

logo_kul_-_kopie.png Práva cestujících v letecké přepravě - S Mgr. Duszou Stefanem z Úřadu pro civilní letectví o právech cestujících a řešení jejich stížností

logo_kul_-_kopie.png Drony & my - S Ing. Viktorem Nathem z Úřadu pro civilní letectví o problematice dronů ve vztahu k bezpečnosti letecké dopravy 

logo_kul_-_kopie.png ČSA dnes a zítra   Co připravují České Aerolinie pro své cestující, pohovoří ředitel pro obchod a marketing ČSA Ing. Jan Tóth

logo_kul_-_kopie.png Pilotem snadno a rychle  Cestu k pilotnímu průkazu nastíní Ing. Vladimír Horák z Úřadu pro civilní letectví 

logo_kul_-_kopie.png   Blaník opět na obloze   Povídání Václava Křížka o návratu uzemněné legendy na oblohu

 

Těšíme se na vás! 

 

Váš tým Flying Revue

plakat_a4_vystava_karolinum_2017_final_-_350pix.jpg


 

plakat_a4_vystava_karolinum_2017_final.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > 120 leteckých pohledů na Zemi, letecká videa i zajímavé hosty nabídne v prosinci pražské Karolinum
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 09.04.1967 se stalo...
09.04.1967
Posádka továrních zkušebních pilotů Boeingu ve složení Brien Wygle a Lew Wallick provedla první let prototypu Boeingu 737-100.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345