20. Aviatická pouť – STO LET LÉTÁNÍ V ČECHÁCH

21.12.2014

Před 100 lety vzlétl první český letec Jan Kašpar se svým legendárním Blériotem. K završení oslav významného výročí dojde 5. a 6. června na dvacátém ročníku leteckého festivalu v Pardubicích.

Pořadatelé plánují na první červnový víkend velkolepou podívanou. Výjimečnost tohoto ročníku Aviatické pouti spočívá ve zcela novém pojetí leteckých ukázek, o které se zatím nepokusil žádný pořadatel podobné akce na světě. Historie českého letectví bude návštěvníkům poprvé představena formou velkoprostorového divadelního představení. „Připomeneme první let Jana Kašpara a představíme všechny důležité milníky historie letectví. Celá akce nebude klasickým leteckým dnem, ale bude to velkoplošné divadelní představení včetně herců a komparzistů, kde v devíti obrazech ukážeme historii českého letectví od Jana Kašpara po současnost,“ říká pilot a mluvčí akce Jan Rudzinskyj. Pořadatelé se snaží do Pardubic přilákat hvězdná jména. Jednají se světoznámými akrobaty, na seznamu je například Uli Dembinski, který na obloze vytvoří kouřovou clonu ve tvaru čísla 100. Co uvidíme

Přestože se pořadatelé snaží zajistit všechny potřebné letouny, je samozřejmé, že právě u historických letadel zůstává do poslední chvíle jistá míra nejistoty nad jejich účastí. Je to samozřejmě dané jednak jejich provozuschopností, jednak i počasím panujícím v době plánovaných příletů. Jistá je účast originálu a repliky letounu Blériot, se kterým Jan Kašpar před sto lety odstartoval počátky aviatiky v Čechách. Domluvený je už také jediný exemplář letounu Curtiss Hawk 75, jedné z nejlepších stíhaček v bitvě o Francii. „V historii československého odboje má zvlášť výsadní postavení, protože na něm naše stíhací esa Peřina a Vašátko dobyli největší počet ze svých vzdušných vítězství nad piloty německé Luftwaffe,“ vysvětluje pořadatel. Měli bychom vidět i další historické perly, jako například Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, North American T6 Texan, Boeing Stearman, De Havilland DH 82 Tiger Moth, Junker JU-52 či Focke Wulf FW 190A.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > KVĚTEN-ČERVEN 2010 > 20. Aviatická pouť – STO LET LÉTÁNÍ V ČECHÁCH
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345