20. Aviatická pouť – STO LET LÉTÁNÍ V ČECHÁCH

21.12.2014

Před 100 lety vzlétl první český letec Jan Kašpar se svým legendárním Blériotem. K završení oslav významného výročí dojde 5. a 6. června na dvacátém ročníku leteckého festivalu v Pardubicích.

Pořadatelé plánují na první červnový víkend velkolepou podívanou. Výjimečnost tohoto ročníku Aviatické pouti spočívá ve zcela novém pojetí leteckých ukázek, o které se zatím nepokusil žádný pořadatel podobné akce na světě. Historie českého letectví bude návštěvníkům poprvé představena formou velkoprostorového divadelního představení. „Připomeneme první let Jana Kašpara a představíme všechny důležité milníky historie letectví. Celá akce nebude klasickým leteckým dnem, ale bude to velkoplošné divadelní představení včetně herců a komparzistů, kde v devíti obrazech ukážeme historii českého letectví od Jana Kašpara po současnost,“ říká pilot a mluvčí akce Jan Rudzinskyj. Pořadatelé se snaží do Pardubic přilákat hvězdná jména. Jednají se světoznámými akrobaty, na seznamu je například Uli Dembinski, který na obloze vytvoří kouřovou clonu ve tvaru čísla 100. Co uvidíme

Přestože se pořadatelé snaží zajistit všechny potřebné letouny, je samozřejmé, že právě u historických letadel zůstává do poslední chvíle jistá míra nejistoty nad jejich účastí. Je to samozřejmě dané jednak jejich provozuschopností, jednak i počasím panujícím v době plánovaných příletů. Jistá je účast originálu a repliky letounu Blériot, se kterým Jan Kašpar před sto lety odstartoval počátky aviatiky v Čechách. Domluvený je už také jediný exemplář letounu Curtiss Hawk 75, jedné z nejlepších stíhaček v bitvě o Francii. „V historii československého odboje má zvlášť výsadní postavení, protože na něm naše stíhací esa Peřina a Vašátko dobyli největší počet ze svých vzdušných vítězství nad piloty německé Luftwaffe,“ vysvětluje pořadatel. Měli bychom vidět i další historické perly, jako například Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, North American T6 Texan, Boeing Stearman, De Havilland DH 82 Tiger Moth, Junker JU-52 či Focke Wulf FW 190A.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > KVĚTEN-ČERVEN 2010 > 20. Aviatická pouť – STO LET LÉTÁNÍ V ČECHÁCH

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345