26 Návrat balónů?

14.9.2015

26 Návrat balónů?

alonové létání je krásné a já jsem s radostí přivítal možnost vrátit informace o něm i na stránky leteckého časopisu Flying Revue. Proto jsem pro svůj úvodní článek zvolil tento nadpis. Ve skutečnosti se balony do Čech vrátily v roce 1968, pár dní před bratrskou pomocí okolních armád. Ale všechno začalo ještě o pár let dříve. 

Roku 1965 se pan Ivo Vodseďálek postavil do čela skupinky nadšenců a založili, nebo spíš hodlali založit něco, co se bude věnovat balonovému létání. Bylo to tedy v době, kdy lidé mohli myslet téměř na vše. Tématem byli drogy, Beatles, Rolling Stones a let na Měsíc. U nás se schylovalo k Českém jaru, a také k založení 213. ZO Svazarmu – Balon Klubu Praha. To byl skutečný návrat balonů do Čech. Klub byl aktivní a měl několik úžasných lidí ve svém středu. O Ivovi jsem se již zmínil, ale patří k němu neodmyslitelně také jeho žena Jana a dvě dcery. Mezi dalšími tahouny (z těch, které jsem měl možnost vidět a seznámit se s nimi) patřil Vráťa Hlavatý. Oba byli neuvěřitelní bohémové, ale zároveň nesmírně disciplinovaní muži. Ivo vše řídil, dával nápady ostatních dohromady a uváděl sny v život. Vráťa, pilot s nadáním od boha, vše odlétal, technicky zajistil a vyřídil na Úřadě pro civilní letectví, tehdy Státní letecké inspekci. Objevili se chlapíci, kteří by pro balony dýchali. Věnovali jim svůj čas, energii a lásku. Byli mezi nimi inženýři, umělci, geodeti, taxikář, doktor, prostě téměř kdokoli a... fungovalo to.

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345