26 Návrat balónů?

14.9.2015

26 Návrat balónů?

alonové létání je krásné a já jsem s radostí přivítal možnost vrátit informace o něm i na stránky leteckého časopisu Flying Revue. Proto jsem pro svůj úvodní článek zvolil tento nadpis. Ve skutečnosti se balony do Čech vrátily v roce 1968, pár dní před bratrskou pomocí okolních armád. Ale všechno začalo ještě o pár let dříve. 

Roku 1965 se pan Ivo Vodseďálek postavil do čela skupinky nadšenců a založili, nebo spíš hodlali založit něco, co se bude věnovat balonovému létání. Bylo to tedy v době, kdy lidé mohli myslet téměř na vše. Tématem byli drogy, Beatles, Rolling Stones a let na Měsíc. U nás se schylovalo k Českém jaru, a také k založení 213. ZO Svazarmu – Balon Klubu Praha. To byl skutečný návrat balonů do Čech. Klub byl aktivní a měl několik úžasných lidí ve svém středu. O Ivovi jsem se již zmínil, ale patří k němu neodmyslitelně také jeho žena Jana a dvě dcery. Mezi dalšími tahouny (z těch, které jsem měl možnost vidět a seznámit se s nimi) patřil Vráťa Hlavatý. Oba byli neuvěřitelní bohémové, ale zároveň nesmírně disciplinovaní muži. Ivo vše řídil, dával nápady ostatních dohromady a uváděl sny v život. Vráťa, pilot s nadáním od boha, vše odlétal, technicky zajistil a vyřídil na Úřadě pro civilní letectví, tehdy Státní letecké inspekci. Objevili se chlapíci, kteří by pro balony dýchali. Věnovali jim svůj čas, energii a lásku. Byli mezi nimi inženýři, umělci, geodeti, taxikář, doktor, prostě téměř kdokoli a... fungovalo to.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345