50 Q.E.D. 2

14.9.2015

50 Q.E.D. 2

Q.E.D., neboli latinsky „quod erat demonstrandum“. Zvláštní jméno pro letadlo. Ale přihlédneme-li k pohnuté historii bratří Granvillových a jejich závodních letounů, pak možná pochopíme.

Ve skutečnosti se letounu Q.E.D. nepodařilo tak zcela potvrdit to, že konstrukce bratrů Granvillových měly zdravé jádro a nebyly to „smrtelné pasti na piloty“, jak je nazýval občas tehdejší dobový tisk. To se alespoň zčásti podařilo mnohem později především díky Delmaru Benjaminovi a jeho replice letounu Gee Bee R-2, ale to je už skutečně jiná kapitola.

Je lehkou ironií, že původní Q.E.D. striktně vzato nebyl produktem firmy bratří Granvillů. Jeho příběh je však neméně strhující, než byl osud ostatních Gee Bee, a snadno z něj pochopíme, proč si tohle letadlo označení Gee Bee bezesporu zaslouží. V roce 1933 založil Zantford Granville společně s konstruktéry Pete Millerem a Donem DeLacknerem novou společnost se jménem GMD, nijak nepropojenou s firmou Granville Brothers Aircraft Corp. V tom samém roce se pustili do konstrukce dvousedadlového závodního speciálu s označením R-6H určeného pro dálkové letecké soutěže. Granvillův rukopis však byl na stroji jasně znát, letoun vypadal jako Gee Bee R-1 nebo R-2 na steroidech. Nová společnost se snažila získat grant pro realizaci projektu, a také ho i získala, ale pak se pozornost všech tří obrátila k projektu osmimístného dopravního letadla, které vyvíjeli pod hlavičkou firmy Granville Brothers a které neslo označení C-8 Eightster.  

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345