50 Q.E.D. 2

14.9.2015

50 Q.E.D. 2

Q.E.D., neboli latinsky „quod erat demonstrandum“. Zvláštní jméno pro letadlo. Ale přihlédneme-li k pohnuté historii bratří Granvillových a jejich závodních letounů, pak možná pochopíme.

Ve skutečnosti se letounu Q.E.D. nepodařilo tak zcela potvrdit to, že konstrukce bratrů Granvillových měly zdravé jádro a nebyly to „smrtelné pasti na piloty“, jak je nazýval občas tehdejší dobový tisk. To se alespoň zčásti podařilo mnohem později především díky Delmaru Benjaminovi a jeho replice letounu Gee Bee R-2, ale to je už skutečně jiná kapitola.

Je lehkou ironií, že původní Q.E.D. striktně vzato nebyl produktem firmy bratří Granvillů. Jeho příběh je však neméně strhující, než byl osud ostatních Gee Bee, a snadno z něj pochopíme, proč si tohle letadlo označení Gee Bee bezesporu zaslouží. V roce 1933 založil Zantford Granville společně s konstruktéry Pete Millerem a Donem DeLacknerem novou společnost se jménem GMD, nijak nepropojenou s firmou Granville Brothers Aircraft Corp. V tom samém roce se pustili do konstrukce dvousedadlového závodního speciálu s označením R-6H určeného pro dálkové letecké soutěže. Granvillův rukopis však byl na stroji jasně znát, letoun vypadal jako Gee Bee R-1 nebo R-2 na steroidech. Nová společnost se snažila získat grant pro realizaci projektu, a také ho i získala, ale pak se pozornost všech tří obrátila k projektu osmimístného dopravního letadla, které vyvíjeli pod hlavičkou firmy Granville Brothers a které neslo označení C-8 Eightster.  

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345