50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

23.5.2015

50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

V dnešní době výrobci chrlí na trh supermoderní vrtulníky s vytříbeným, digitálně navrženým designem, skvělými výkony, minimálními negativy a maximálním ohledem na životní prostředí. Ale není to tak dávno, kdy vrtulníky běžně plivaly nespálený benzín, pravidelně jim vysazovaly motory, klepaly se nejen při startu a o nějaké pokročilé či vytříbené aerodynamice  nemohla být ani řeč.

Stačí si připomenout velmi složitou cestu jen pár hlavních typů, které stály u zrodu vrtulníkového letectví a jejichž zkoušky přinesly první poznatky o specifikách aerodynamiky vrtulníků, na nichž se staví dodnes. Na potíže provázející jejich vznik se ale často zapomnělo, a tak neškodí drobné připomenutí počátečního klopýtání. 

Cesta americká 

Při pohledu na videa z testování prvního skutečného amerického vrtulníku, Sikorského typu VS-300, málokomu dojde, že stroj předvádí na svou dobu úctyhodné manévry, avšak jen na pár snímcích, a to většinou z pozdějšího období, letí dopředu. A proč? Protože dopředný let si tento „pionýr vrtulníkového letectví“ osvojil až mnohem později, neboť zpočátku to byla nejméně stabilní fáze letu a vrtulník uměl lépe letět bokem nebo couvat. Igor Sikorsky jej všemožně předváděl, aby získal potřebnou pozornost a finanční podporu. Kromě letového předvádění s ním například létal na nákupy, kdy zboží umísťoval do drátěného košíku na přídi. Později dokonce nechal natočit film s tímto námětem.

.
 

FR 4/2019: Už brzy!

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345