50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

23.5.2015

50 Vrtulníky: Doba hvězdicová

V dnešní době výrobci chrlí na trh supermoderní vrtulníky s vytříbeným, digitálně navrženým designem, skvělými výkony, minimálními negativy a maximálním ohledem na životní prostředí. Ale není to tak dávno, kdy vrtulníky běžně plivaly nespálený benzín, pravidelně jim vysazovaly motory, klepaly se nejen při startu a o nějaké pokročilé či vytříbené aerodynamice  nemohla být ani řeč.

Stačí si připomenout velmi složitou cestu jen pár hlavních typů, které stály u zrodu vrtulníkového letectví a jejichž zkoušky přinesly první poznatky o specifikách aerodynamiky vrtulníků, na nichž se staví dodnes. Na potíže provázející jejich vznik se ale často zapomnělo, a tak neškodí drobné připomenutí počátečního klopýtání. 

Cesta americká 

Při pohledu na videa z testování prvního skutečného amerického vrtulníku, Sikorského typu VS-300, málokomu dojde, že stroj předvádí na svou dobu úctyhodné manévry, avšak jen na pár snímcích, a to většinou z pozdějšího období, letí dopředu. A proč? Protože dopředný let si tento „pionýr vrtulníkového letectví“ osvojil až mnohem později, neboť zpočátku to byla nejméně stabilní fáze letu a vrtulník uměl lépe letět bokem nebo couvat. Igor Sikorsky jej všemožně předváděl, aby získal potřebnou pozornost a finanční podporu. Kromě letového předvádění s ním například létal na nákupy, kdy zboží umísťoval do drátěného košíku na přídi. Později dokonce nechal natočit film s tímto námětem.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2015 > Květen - červen 2015 > 50 Vrtulníky: Doba hvězdicová
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345