Aerovolga La-8 – Ruský vodomil

21.12.2014

Máte daču u moře a letiště je daleko? Kupte si amfibii Aerovolga La-8, která umí přistát na zpevněné dráze, trávě, sněhu i stojící či tekoucí vodě. Tak nějak by mohl znít ruský inzerát na obojživelný letoun z produkce firmy Aerovolga. A nepřeháněl by, LA-8 opravdu umí spojit zemi, vzduch i vodu.

Obojživelné letouny mají v Rusku dlouhou tradici. Mezi nejvýznamnější konstruktéry a výrobce bezesporu patří kancelář Běrjev, která se svými amfibiemi uspěla nejen v civilním sektoru, ale zejména u státních a vojenských organizací. V oblasti malého komerčního letectví hraje prim nevelká firma Aerovolga založená teprve před osmi lety, která nyní nabízí typ La-8. Název vznikl z počátečních ruských slov „lehká amfibie“. Není překvapením, že část zaměstnanců pochází z firmy Běrjev. Projekt osmimístné amfibie La-8 byl oficiálně zveřejněn v roce 2002 a o rok později se s ním mohla seznámit i veřejnost na aerosalónu MAKS. Výrobce hned na počátku oznámil, že bude usilovně pracovat na ruské i americké certifikaci, aby oslovil rovněž neruské zákazníky.

Dlouhý vývoj

První prototyp se do vzduchu, nebo spíše na vodu, dostal v roce 2004. Počáteční letové zkoušky ukázaly, že jde o zdařilou a robustní konstrukci. Už při rychlosti 90 km/h se prázdnému letounu podařilo odlepit od vodní hladiny a po 200 metrech byl v desetimetrové výšce nad hladinou.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345