Aerovolga La-8 – Ruský vodomil

21.12.2014

Máte daču u moře a letiště je daleko? Kupte si amfibii Aerovolga La-8, která umí přistát na zpevněné dráze, trávě, sněhu i stojící či tekoucí vodě. Tak nějak by mohl znít ruský inzerát na obojživelný letoun z produkce firmy Aerovolga. A nepřeháněl by, LA-8 opravdu umí spojit zemi, vzduch i vodu.

Obojživelné letouny mají v Rusku dlouhou tradici. Mezi nejvýznamnější konstruktéry a výrobce bezesporu patří kancelář Běrjev, která se svými amfibiemi uspěla nejen v civilním sektoru, ale zejména u státních a vojenských organizací. V oblasti malého komerčního letectví hraje prim nevelká firma Aerovolga založená teprve před osmi lety, která nyní nabízí typ La-8. Název vznikl z počátečních ruských slov „lehká amfibie“. Není překvapením, že část zaměstnanců pochází z firmy Běrjev. Projekt osmimístné amfibie La-8 byl oficiálně zveřejněn v roce 2002 a o rok později se s ním mohla seznámit i veřejnost na aerosalónu MAKS. Výrobce hned na počátku oznámil, že bude usilovně pracovat na ruské i americké certifikaci, aby oslovil rovněž neruské zákazníky.

Dlouhý vývoj

První prototyp se do vzduchu, nebo spíše na vodu, dostal v roce 2004. Počáteční letové zkoušky ukázaly, že jde o zdařilou a robustní konstrukci. Už při rychlosti 90 km/h se prázdnému letounu podařilo odlepit od vodní hladiny a po 200 metrech byl v desetimetrové výšce nad hladinou.

.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 01.04.1948 se stalo...
01.04.1948
První let experimentálního letounu Convair XF-92, prvního proudového letounu s delta křídlem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345