Aerovolga La-8 – Ruský vodomil

21.12.2014

Máte daču u moře a letiště je daleko? Kupte si amfibii Aerovolga La-8, která umí přistát na zpevněné dráze, trávě, sněhu i stojící či tekoucí vodě. Tak nějak by mohl znít ruský inzerát na obojživelný letoun z produkce firmy Aerovolga. A nepřeháněl by, LA-8 opravdu umí spojit zemi, vzduch i vodu.

Obojživelné letouny mají v Rusku dlouhou tradici. Mezi nejvýznamnější konstruktéry a výrobce bezesporu patří kancelář Běrjev, která se svými amfibiemi uspěla nejen v civilním sektoru, ale zejména u státních a vojenských organizací. V oblasti malého komerčního letectví hraje prim nevelká firma Aerovolga založená teprve před osmi lety, která nyní nabízí typ La-8. Název vznikl z počátečních ruských slov „lehká amfibie“. Není překvapením, že část zaměstnanců pochází z firmy Běrjev. Projekt osmimístné amfibie La-8 byl oficiálně zveřejněn v roce 2002 a o rok později se s ním mohla seznámit i veřejnost na aerosalónu MAKS. Výrobce hned na počátku oznámil, že bude usilovně pracovat na ruské i americké certifikaci, aby oslovil rovněž neruské zákazníky.

Dlouhý vývoj

První prototyp se do vzduchu, nebo spíše na vodu, dostal v roce 2004. Počáteční letové zkoušky ukázaly, že jde o zdařilou a robustní konstrukci. Už při rychlosti 90 km/h se prázdnému letounu podařilo odlepit od vodní hladiny a po 200 metrech byl v desetimetrové výšce nad hladinou.

.

FR 4/2019: Už brzy!Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 25.06.1919 se stalo...
25.06.1919
V té době bezpochyby nejmodernější dopravní letoun, celokovový dolnoplošník Junkers F-13, se poprvé vznesl do vzduchu v německém Dessau.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345