Air Race vrcholí. Martin Šonka si jede do Indianopolis pro titul mistra světa, Petr Kopfstein pro “bednu”.

12.10.2017

Okruh v Indianopolis pohledem z kamery umístěné na letadle. Foto: RBAROkruh v Indianopolis pohledem z kamery umístěné na letadle. Foto: RBAR
Okruh v Indianopolis pohledem z kamery umístěné na letadle. Foto: RBAR

RBAR 2017    Víkendové klání mistrovské třídy Red Bull Air Race v Indianopolis rozhodne, jestli se Martin Šonka stane mistrem světa. Petr Kopfstein si chce spolu se Šonkou vylétat pódium.  

Letecký seriál Red Bull Air Race má před sebou o víkendu 14.-15. října 2017 poslední závod sezóny, v němž se opět vrací do amerického Indianapolis. Šonka do víkendového klání vstupuje s 63 body jako lídr šampionátu, jeho náskok na druhého Japonce Muroyu je ovšem nevelký - pouhé čtyři body, takže jeho tým i fanoušky čeká v sobotu a v neděli plnokrevné sportovní drama. 

Povídání s Petrem a Martinem v Karolinu

Přijďte si popovídat s Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem ve středu 6. prosince 2017 na výstavu Báječný svět létání, kterou Flying Revue pořádá od 1. do 14. 12. 2017 v pražském Karolinu.

”fr_int”

"Tlak je největší, co jsem dosud zažil, ale to se nedá nic dělat," říká před závodem český pilot. Snažím se na to nemyslet, soustředit se jen na závod a nepřipouštět si, že jde o všechno,” dodává. "Chci prostě jen zaletět co nejlépe." 

Právě v Indianopolis se ale celá pro něj tak úspěšná sezóna rozlouskne. Existuje ovšem více variant, které Martina Šonku pošlou na podium převzít titul mistra světa.

Varianta nejlepší: když v Indianopolis zvítězí, bude i mistrem světa. Stejně to dopadne, pokud si v USA doletí pro stříbro – i v tom případě může slavit bez ohledu na výsledky ostatních. Pokud Japonec Muroya v Indianapolis nevyhraje, může si Šonka dovolit být i třetí, a přesto mu titul neunikne. Na to ale nechce spoléhat: "Nemá smysl spekulovat. Prostě poletím na vítězství."

Zoom gallery

Systém bodování:

 • 1. místo  -  15 bodů
 • 2. místo  -  12 bodů
 • 3. místo  -  9 bodů
 • 4. místo  -  7 bodů
 • 5. místo  -  6 bodů
 • 6. místo  -  5 bodů
 • 7. místo  -  4 body
 • 8. místo  -  3 body
 • 9. místo  -  2 body
 • 10. místo - 1 bod
 • 11. -14. místo - 0 bodů.

Druhý český pilot v Master Class Air Race, Petr Kopfstein, sice už na titul myslet nemůže, před posledním závodem je se 37 body na šestém místě, jeho cílem je skončit na celkovém pátém místě. Svoji teprve druhou sezónu v elitní třídě může ale už teď považovat za úspěšnou. "Před sezónou jsme si říkali, že umístění v první půlce startovního pole budeme brát jako úspěch. Páté místo by tedy bylo skvělé," říká karlovarský pilot, jenž si získal uznání soupeřů i diváků rychlým vzestupem, kdy dnes létá rychlejší časy a bere lepší umístění než řada dlouholetých členů startovního pole.

 

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Zleva: Martin Šonka, Na trati, Petr Kopfstein 

Přitom na tom mohl být ještě lépe. V předposledním závodě sezóny na německém Lausitzringu měl totiž na dosah postup do Final 4, v osmičce ho ale zastavila diskvalifikace za překročení povoleného limitu přetížení. "Samozřejmě nás diskvalifikace mrzela, ale kdybych letěl znovu, všechno bych udělal stejně. ,Géčka‘ jsme překročili jen velmi těsně a měl na tom podíl aktuální poryv větru. Proto věřím, že se nic takového nebude opakovat," říká momentálně šestý v průběžném pořadí Master Class RBAR. O páté místo bude soupeřit s pátým Australanem Mattem Hallem, s nímž má zatím shodně 37 bodů, sedmým Španěl Juanem Velardem (28 b.) a loňským mistrem světa Matthiasem Doldererem (27 b., sedmá příčka průběžného pořadí). 

Nedělní závod startuje v 19.00 h středoevropského času a od 20.30 ho přímým přenosem vysílá ČT Sport. Živě ho můžete sledovat i na webu Red Bull TV, kde můžete vidět i sobotní kvalifikaci. 

Další podrobnosti přineseme zítra. 

-fr-

 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Air Race vrcholí. Martin Šonka si jede do Indianopolis pro titul mistra světa, Petr Kopfstein pro “bednu”.
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345