Airbus A380 x Boeing 787: Souboj konstrukčních filosofií

21.12.2014

Souboj dvou kolosů na poli velkých dopravních letadel pokračuje. Evropský Airbus a americký Boeing spolu nadále soupeří o postavení světové jedničky. Rozhodujícím prvkem v tomto boji bude zřejmě úspěch jejich vlajkových projektů, do kterých oba výrobci vtělili své vize a filozofické přístupy k letecké dopravě budoucnosti.

Dva největší výrobci dopravních letadel na světě se po letech obdobné strategie naprosto rozešli. Evropský Airbus vsadil na mamutí A 380, zatímco Boeing dokončuje konvenční, ale po všech stránkách výkonnější B 787 Dreamliner. Oba shodně tvrdí, že jejich letoun je symbolem dopravy v následujících desetiletích.

Souboj filozofií

Koncem osmdesátých let začali konstruktéři Airbusu tajně pracovat na novém obřím letounu UHCA (Ultra High Capacity Airliner), který měl přímo konkurovat typu B 747 Jumbo, jenž do té doby suverénně kraloval třídě velkokapacitních strojů. Ke zformování oficiálních požadavků na typ A 3XX, jak se „třistaosmdesátka“ původně jmenovala, ale došlo až v devadesátých letech. Airbus si v té době nechal zpracovat studie rozvoje trhu a vsadil na koncepci „hub and spoke“, v níž letecká doprava probíhá přes uzlové body a nikoliv přímo mezi jednotlivými destinacemi. Výhodou této filozofie je, že je celkově třeba menší množství spojů a jednotlivé letecké linky lze více vytížit. Pro tento druh přepravy se velmi dobře hodil ultrakapacitní (označení „velkokapacitní“ asi není u typu A 380 zcela přesné) letoun, jenž by mohl pojmout i pět set cestujících a více.

V Airbusu proto začali pracovat na stroji A 3XX s kapacitou až 500 míst v trojtřídním a dokonce 850 míst v jednotřídním uspořádání.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Airbus A380 x Boeing 787: Souboj konstrukčních filosofií

.
 

FR 4/2019: Už brzy!

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345