Airbus A380 x Boeing 787: Souboj konstrukčních filosofií

21.12.2014

Souboj dvou kolosů na poli velkých dopravních letadel pokračuje. Evropský Airbus a americký Boeing spolu nadále soupeří o postavení světové jedničky. Rozhodujícím prvkem v tomto boji bude zřejmě úspěch jejich vlajkových projektů, do kterých oba výrobci vtělili své vize a filozofické přístupy k letecké dopravě budoucnosti.

Dva největší výrobci dopravních letadel na světě se po letech obdobné strategie naprosto rozešli. Evropský Airbus vsadil na mamutí A 380, zatímco Boeing dokončuje konvenční, ale po všech stránkách výkonnější B 787 Dreamliner. Oba shodně tvrdí, že jejich letoun je symbolem dopravy v následujících desetiletích.

Souboj filozofií

Koncem osmdesátých let začali konstruktéři Airbusu tajně pracovat na novém obřím letounu UHCA (Ultra High Capacity Airliner), který měl přímo konkurovat typu B 747 Jumbo, jenž do té doby suverénně kraloval třídě velkokapacitních strojů. Ke zformování oficiálních požadavků na typ A 3XX, jak se „třistaosmdesátka“ původně jmenovala, ale došlo až v devadesátých letech. Airbus si v té době nechal zpracovat studie rozvoje trhu a vsadil na koncepci „hub and spoke“, v níž letecká doprava probíhá přes uzlové body a nikoliv přímo mezi jednotlivými destinacemi. Výhodou této filozofie je, že je celkově třeba menší množství spojů a jednotlivé letecké linky lze více vytížit. Pro tento druh přepravy se velmi dobře hodil ultrakapacitní (označení „velkokapacitní“ asi není u typu A 380 zcela přesné) letoun, jenž by mohl pojmout i pět set cestujících a více.

V Airbusu proto začali pracovat na stroji A 3XX s kapacitou až 500 míst v trojtřídním a dokonce 850 míst v jednotřídním uspořádání.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Airbus A380 x Boeing 787: Souboj konstrukčních filosofií
.

CIDNA 2019: 1. etapa


      » Máme za sebou první etapu ».

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 16.09.2013 se stalo...
16.09.2013
Na letišti Montréal-Mirabel v provincii Quebec byl uskutečněn první let provedl prototypu dopravního letounu Bombardier Cseries (C-FBCS).
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345