Airbus Lufthansy při přistání jen těsně minul dron

10.8.2016

Německý letecký dopravce Lufthansa tento týden potvrdil, že jeho Airbus A321 dne 4. srpna 2016 při přistání v Mnichově ohrozil dron. Bezpilotní letoun minul Airbus jen o 10 metrů.  

Airubs A321 německé Lufthansy na letišti v Mnichově. Ilustrační foto: Martin Tietz, Planespotters.net
Airubs A321 německé Lufthansy na letišti v Mnichově. Ilustrační foto: Martin Tietz, Planespotters.net

Pilot Airbusu zaregistroval dron v blízkosti letadla v letové hladině 5 577 stop (1 700m) u obce Schwabhausen v 18:58h místního času. Jednalo se o blíže neurčený typ kvadrokoptéry. Dron podle zprávy bavorské policie minul A321 ve vzdálenosti asi 10m od pravého křídla, letadlo však bez poškození bezpečně přistálo.

Bezpilotní letadlo

Bezpilotní letadlo (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle nebo také dron z anglického drone) je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Bezpilotní letadla jsou příliš malá na to, aby je zachytily radary, proto je obtížné jejich provoz v okolí letiště uhlídat.

"Můžeme incident, který se týká jednoho z našich letadel na přiblížení do Mnichova, potvrdit," uvedl mluvčí Lufthansy Michael Lamberty pro ATW Frankfurt nad Mohanem. Letoun A321 nebyl podle něj poškozen a všech 108 cestujících a šest členů posádky na letišti v Mnichově vystoupilo v pořádku. "Nic se nestalo. Nicméně, dron v tomto prostoru nemá co pohledávat," dodal. Kvůli pokračujícímu vyšetřování další informace neuvedl. 

Airbus Lufthansy letěl do Mnichova v rámci plánovaného letu LH116 mezi Frankfurtem nad Mohanem a Mnichovem s 108 cestujícími a šesti členy posádky na palubě.

Německá policie pátrá po provozovateli dronu a prosí svědky incidentu o pomoc.

Podobný incident, i když dron neproletěl v takové blízkosti letadla, se stal na varšavském letišti Fryderyka Chopina v červenci loňského roku. Piloti letounu Embraer ERJ-195 rovněž německé Lufthansy zaregistrovali dron tři minuty před dosednutím ve vzdálenosti asi 100 metrů od nich. Pokud by byl pachatel dopaden, hrozilo mu až osm let vězení.  

Jan Dvořák

zdroj: Aerotime.aero, BBC.com, Wikipedie.cz

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Airbus Lufthansy při přistání jen těsně minul dron
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 23.07.1983 se stalo...
23.07.1983
Duchapřítomnost posádky a velká dávka štěstí zachránila před 25 léty, 23. července 1983, život 61 pasažérům a osmi členům posádky Boeingu 767-200 při incidentu, který vešel do historie pod názvem Gimli glider.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »