Americké letectvo si vybralo cvičné letouny T-X od Boeingu a Saabu

3.10.2018

Rollout Boeing T-XRollout Boeing T-X
Rollout Boeing T-X
Rollout Boeing T-XRollout Boeing T-X
Rollout Boeing T-X
Rollout Boeing T-XRollout Boeing T-X
Rollout Boeing T-X
Boeing T-XBoeing T-X
Boeing T-X
Koncept Boeing T-XKoncept Boeing T-X
Koncept Boeing T-X
Dosluhující cvičný proudový letoun T-38
Dosluhující cvičný proudový letoun T-38

Boeing T-X     Po dvou letech od představení cvičného proudového letounu Boeing T-X americké letectvo rozhodlo, že právě tento letoun a celý letový i pozemní systém u Boeingu objedná. Dala mu tak přednost před italskou firmou Leonardo DRS (M-346 Master) a americko-korejským Lockheed Martin/KAI (T-50A). O zakázku se dříve ucházel i Northrop Grumman (modernizovaný T-38).

Americké letectvo zaplatilo společnosti Boeing za vývoj nového pokročilého výcvikového zařízení pro piloty 9,2 miliard dolarů, za které chce pořídit celkem 475 cvičných letadel a 120 simulátorů. Boeing je hlavním smluvním partnerem, spolu s ním se na vývoji tréninkového letounu T-X podílí také švédský Saab.

„Tento výběr pomůže oběma společnostem splnit závazky, na kterých jsme se společně shodli před pěti lety,“ řekl prezident a CEO Saabu Hakan Bushke. „Je to velký úspěch pro naše partnerství s Boeingem a náš společný tým a těším se, až dodáme americkému letectvu první cvičný letoun,“ dodal Bushke.

„Dnešní oznámení je vyvrcholením roků nepřetržitého úsilí týmu Boeingu a Saabu,“ uvádí Leanne Caret, prezidentka a CEO Boeing Defense, Space & Security. „Je to výsledek naší společné investice do vývoje systému, který podléhá unikátním požadavkům amerického letectva. Očekáváme, že T-X bude franšízovým projektem pro podstatnou část tohoto století.“

Původní smlouva na 813 milionů dolarů, kterou Boeing získal, pokryla inženýrský a strojírenský vývoj prvních pěti letounů a sedmi simulátorů. Saab spolu s Boeingem navrhli, vyvinuli a otestovali dva zbrusu nové účelové tryskové letouny, čímž prověřili systémový design a jeho opakovatelnost ve výrobě a tréninkových schopnostech. Nyní Boeing může začít s objednávkami u svých dodavatelů, mezi něž patří i Saab. Více než 90 procent zakázky bude vyrobeno v USA, čímž Boeing podpoří více než 17 000 pracovních míst v 34 státech. První letouny by měla armáda obdržet v roce 2023, celá dodávka by se měla uskutečnit do roku 2034.
Boeing T-X v představě konstruktérů a grafiků.
Boeing T-X by měl nahradit  dosluhující stroje Northrop T-38 Talon. T-X je dvoumístný letoun navržený speciálně pro pokročilý výcvik pilotů amerického armádního letectva. Vývojáři pro stroj převzali některé technologie a výrobní postupy z letounů F/A-18 Superhnornet a JAS-39 Gripen, který dobře známe z českého nebe. Letadlo má dvě svislé ocasní plochy kvůli lepší manévrovatelnosti, pohání ho motor General Electric GE404. Kabina má kaskádovité uspořádání - zadní sedačka určená instruktorovi je pro lepší přehled vyvýšená. 

Nejedná se ale jen o letadlo, ale o celý letecký a pozemní systém. T-X je určen k výcviku pilotů před přechodem na bojové letouny F-22A Raptor a F-35 Lightning II. T-X nabízí výcvik základních leteckých manévrů, letecké navigace, letu ve formaci, boje vzduch-vzduch a vzduch-země a zvládne přetížení 6,5 až 7,5 G. Letoun může doplňovat palivo za letu.

 
Slavnostní představení Boeingu T-X 13. září 2016 v St.Louis. 

 

-fr-

Zdroj: Aerotime.aero, Boeing.com, Saab 

Foto & Video: Boeing.com

logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Aktuality > Všechny články > Americké letectvo si vybralo cvičné letouny T-X od Boeingu a Saabu

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345