Australská mise k uctění památky letců RAF s názvem Expedice Southern Cross 2018 startuje zítra

15.3.2018

Plakát mise s názvem Expedice Southern Cross 2018.Plakát mise s názvem Expedice Southern Cross 2018.
Plakát mise s názvem Expedice Southern Cross 2018.
Plk. Jaroslav Novák. Foto: Josef ŘíhaPlk. Jaroslav Novák. Foto: Josef Říha
Plk. Jaroslav Novák. Foto: Josef Říha
Plk. Jaroslav Novák. Foto: Josef ŘíhaPlk. Jaroslav Novák. Foto: Josef Říha
Plk. Jaroslav Novák. Foto: Josef Říha
Gen. Vladimír Nedvěd jako čerstvý nositel Řádu Bílého lva, Praha 1991. Foto: Jaroslav Novák, Archiv Josefa Říhy. Gen. Vladimír Nedvěd jako čerstvý nositel Řádu Bílého lva, Praha 1991. Foto: Jaroslav Novák, Archiv Josefa Říhy.
Gen. Vladimír Nedvěd jako čerstvý nositel Řádu Bílého lva, Praha 1991. Foto: Jaroslav Novák, Archiv Josefa Říhy.
Gen. Nedvěd na jedné z válečných podobenek. Foto: Archiv Josefa ŘíhyGen. Nedvěd na jedné z válečných podobenek. Foto: Archiv Josefa Říhy
Gen. Nedvěd na jedné z válečných podobenek. Foto: Archiv Josefa Říhy
Společné foto Jaroslava Nováka (vlevo) a Vladimíra Nedvěda na základně RAAF v australském Williamtownu, 16. 9. 1999. Foto: Archiv Josefa ŘíhySpolečné foto Jaroslava Nováka (vlevo) a Vladimíra Nedvěda na základně RAAF v australském Williamtownu, 16. 9. 1999. Foto: Archiv Josefa Říhy
Společné foto Jaroslava Nováka (vlevo) a Vladimíra Nedvěda na základně RAAF v australském Williamtownu, 16. 9. 1999. Foto: Archiv Josefa Říhy

Exp. Southern Cross 2018: Po stopách RAF v Austrálii    Bojovali za Československo v britském královském letectvu, velkou část svého života však posléze strávili na druhé straně zeměkoule. Za letci RAF z 311. bombardovací perutě Jaroslavem Novákem a Vladimírem Nedvědem (velitel perutě v letech 1943-44 a držitel Řádu Bílého lva)  se nyní do Austrálie - aby uctili jejich památku - chystají ze "staré vlasti" František Blahout a Josef Říha. Svoji misi pojmenovali Expedice Southern Cross 2018. 

"Nebude to sice letecká expedice, máme ale v plánu během tří týdnů navštívit řadu míst s létáním a letectvím spojených. Především pak chceme vyjádřit svoji úctu Jaroslavu Novákovi i Vladimíru Nedvědovi," říká Josef Říha, jemuž v Českém svazu letectví, jenž bude v Austrálii také reprezentovat, přezdívají Pytlák.

» Flying Revue bude o expedici průběžně informovat - sledujte web FR

Pro myšlenku vyjádřit in memoriam poděkování oběma letcům se jim podařilo získat i českou ambasadorku v Sydney Hanu Flanderovou. "Chtěla s námi dokonce alespoň na jedno místo jet, ale nejnovější zprávy ze Sydney praví, že ji pracovní povinnosti zavanou jinam," napsal do redakce zmíněný Josef Pytlák Říha.

Jeho expediční druh František Blahout by se v blízkém budoucnu chtěl do Buderimu, kde žil gen. Vladimír Nedvěd, a Merewetheru, jenž byl domovem plk. Jaroslava Nováka, vypravit znovu. "Chci nechat vyrobit pamětní desky a snad ještě do konce roku je tam odvézt," řekl Flying Revue. Na umístění desek by chtěl spolupracovat s Czechoslovakian Country Clubem v Sydney a Czechoslovakian Clubem v Brisbane. 

» Expedici podporuje Český svaz letectví.

úeijg.jpg

Zatím oběma letcům vzdají hold položením květin a zapálením svíčky. "Máme v úmyslu na místě zanechat i takovou malou připomínkovou tabulku," doplňuje Josef Říha. "Myslím si, že si to oba jmenovaní pánové, jež jsem měl shodou příznivých okolností čest znát osobně, plným právem zaslouží," dodává. 

V jejich snažení je podporují Letci Žatec1), Letecký klub Milovice2), vedení ČsSL3a také spolek Čeští RAFáci pod vedením Joe Vochyána. "Pokud nás bude chtít podpořit kdokoli další, určitě se nebudeme bránit," směje se Říha. 

Během expedice oba cestovatelé chtějí navštívit několik míst spojených s letectvím, byť expedici samu absolvují nikoli na křídlech, ale na čtyřech kolech. "Určitě plánujeme návštěvu leteckého muzea Fighter World ve Williamtownu, tak tam pro čtenáře Flying Revue něco pěkného nafotíme," slibuje Josef Říha.

Expedice Expedice Southern Cross 2018 startuje odletem z Prahy v pátek 16. března a končí návratem do Prahy v úterý 3. dubna 2018.

Jan Dvořák 

logo_fr_transp.jpg

1) Letci Žatec, z.s. 
2) Letecký klub gen. Karla Mrázka, DFC, DSO Milovice, z.s. při ZŠ T. G. Masaryka v Milovicích 
3) Český svaz letectvi, z.s

Flying Revue > Expedice > Austrálie 2017 > Australská mise k uctění památky letců RAF s názvem Expedice Southern Cross 2018 startuje zítra
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456