Aviatická pouť již tento víkend!

26.5.2022

Jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti se v Pardubicích uskuteční již tento víkend 28. a 29. května 2022 a pro návštěvníky je toho i v letošním roce připraveno opravdu hodně, a to jak na obloze, tak v pozemním programu.

foto_caliaro_luigino_17.jpg

„I přes složitější podmínky jsme i letos připravili bohatý program. Ten bude po oba dny identický a potrvá pět a půl hodiny,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Letový program začneme již v 11.30 vzletem legendárního Blériotu, kterým připomeneme prvního českého aviatika a pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara. Na tuto ukázku naváže jeho současný pokračovatel, přední světový pilot a instruktor v pardubickém Centru leteckého výcviku Martin Šonka, který předvede akrobacii na cvičném Zlinu Z-142 CAF. Právě na těchto strojích začínají vojenští piloti, sloužící později třeba na Gripenech, jež budou pochopitelně také součástí programu. Jako kontrast s touto moderní proudovou technikou budou moci diváci porovnat ukázku historického proudového stroje MiG-15UTI. Nebude chybět skupina Flying Bulls Aerobatic Team, která poněkud netradičně vystoupí ve dvojici, ale pro diváky to bude zase trochu jiné pojetí skupinové akrobacie. Pochopitelně se předvedou i další piloti z CLV se současnou i historickou technikou. Z té historické se bude jednat o cvičná letadla Z-381, C-11 a vrtulník Mi-2. Právě historickým strojům je vždy v programu Aviatické pouti věnován dostatek prostoru a nejinak tomu bude i letos. Určitě nezklame skupina letadel s rudými býky na trupu a diváky je netrpělivě očekávána i česká premiéra letadla Sea Fury v pilotáži špičkového pilota Dana Griffitha. Na pardubickém nebi se představí také dvoumotorový Lockheed Electra, ale i cvičný dvouplošník Boeing Stearman z druhé světové války. Ze stejné kategorie letadel budou i dvouplošníky de Havilland DH.82A Tiger Moth a premiérově i dolnoplošník Miles M.14A Magister. Nesmíme zapomenout ani na varianty cvičných letadel Bücker Jungmann.

insta1.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Nebudou chybět ani komponované scény, jako například záchranná operace známá ze seriálu MASH s vrtulníkem Bell 47 nebo nebeský souboj replik letadel z první světové války.

K správným leteckým dnům vždy patří akrobacie, proto se ještě v jedné ukázce představí Martin Šonka, tentokrát se svou novou Extrou NG. S obdobným typem létá i další světový pilot Petr Kopfstein. Oba dva návštěvníkům Aviatické pouti předvedou na nebi současné pojetí letecké akrobacie a nebude chybět ani autogramiáda. Ve výčtu dalších čísel by se dalo pokračovat, ale o tom, jak pestrý program jsme připravili, se nejlépe přesvědčí již tento víkend návštěvníci Aviatické pouti,“ dodává Jan Rudzinskyj.

insta3.jpg

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Pardubické letiště bude návštěvníkům otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program. Ten startuje v 10.00 a obsahuje toho opravdu hodně. Zajímavou novinkou se jistě stane prezentace letových simulátorů Virtuální Letecký Svět „DCS World“. Tam návštěvníci názorně uvidí, jak se létá se simulátory a budou moci získat nové zkušenosti. Připravena je pestrá směsice letounů, se kterými bude možné podniknout virtuální vyhlídkový let nad libovolnou krajinou. Tradiční výstavu vojenské techniky Armády České republiky doplní ukázka dronů systému BRUS z Vojenského technického ústavu. Pro malé i velké budou připraveny nejen precizní RC modely kamionů, ale i skutečné vyprošťovací speciály. Atmosféru leteckého dne vhodně doplní pohodová swingová hudba spojená i s ukázkami tanců. Vše proběhne v rámci několika vystoupení, které budou průběžně probíhat již od 10.00 hodin. Další novinkou v letošním programu, která potěší oko, poškádlí chuťové buňky a nasytí žaludek se stane AIR FOOD Festival – gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

 

Autor: Tisková zpráva Aviatická pouť

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Aviatická pouť již tento víkend!
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.07.1951 se stalo...
14.07.1951
Vzlet prototypu dopravního stroje Lockheed L-1049 Super Constellation.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »