Balóny mezi alpskými velikány

21.12.2014

Každý leden se nebe nad rakouským Filzmoosem naplní hukotem propanbutanových hořáků a nádhernými pestrobarevnými koulemi horkovzdušných balónů. A každoročním vrcholem řádění balonářů je již po více než tři desetiletí týdenní balónový festival.

Každý leden se nebe nad rakouským Filzmoosem naplní hukotem propanbutanových hořáků a nádhernými pestrobarevnými koulemi horkovzdušných balónů. A každoročním vrcholem řádění balónářů je již po více než tři desetiletí týdenní balónový festival.

Ten letošní se konal v týdnu od 11. do 18. ledna pod názvem 35. International DOPGAS Balloon Trophy. Jde o tradici založenou v roce 1979, která do Filzmoosu každoročně (s výjimkou roku 1984, kdy se festival nekonal) přivádí nejlepší balonáře ze všech koutů Evropy.

Ideální poloha

Oblast Ski Amade zahrnující Filzmoos, Schladming, Gosau a Zell am See nabízí díky své mimořádně výhodné poloze uprostřed Alp krásné lety při jakémkoliv směru větru. A právě horské středisko Filzmoos, ležící ve spolkové zemi Salcburk v okrese St. Johann im Pongau v nadmořské výšce 1057 m, se za uplynulá desetiletí stalo nejen cílem mnoha lyžařů, ale i Mekkou alpského balónového létání. Středisko ležící pod masivem Dachsteinu zaujímá plochu 75,71 km² a má 1390 obyvatel. Tento počet se v lednu rozrůstá nejen o milovníky zimních sportů, ale i o početnou balonářskou rodinu a také o nadšené příznivce balónového létání, kteří si nechtějí nechat ujít tento jedinečný zážitek. Díky těmto výjimečným podmínkám a třeba i faktu, že právě zde je možné startovat s balóny přímo z centra střediska, získal Filzmoos i označení „Ballondorf Öster reichs“, neboli Balónová vesnice Rakouska.

Za ideálních meteorologických podmínek lze z Filzmoosu absolvovat mnohohodinové lety nad Alpami a třeba i přelety Alp do benátské oblasti v Itálii.

Festival

Přestože se v Filzmoosu létá zpravidla po celý leden a část února, dostat pozvánku na účast při zmíněném festivalu je evropské balonáře prestižní záležitostí. Letos se na startu akce sponzorované společností BP Gas Austria představilo na čtyřicet balónových posádek z celé Evropy včetně Německa, Nizozemí, Švédska a Velké Británie, ale objevily se i posádky ze Spojených států či Ruska. Od rána 12. ledna jim každé ráno již tradičně patřila lokalita s názvem Hammerwiese, odkud se posádky balónů vydávaly od 9.30 nejen k dálkovým letům, ale i k plnění oblíbených balonářských disciplín, jako je tradiční „hon na lišku“. Pro pozemní pozorovatele je každodenní start jedinečnou záležitostí, kdy se jinak klidná lokalita naplní během několika minut posádkami terénních vozů s přívěsy, které na rozlehlé pláni hledají pro sebe a svůj balón to nejvýhodnější místo pro vzlet. A pak se během několika minut prostor zaplní hukotem motorů ventilátorů a posléze i vlastních hořáků. Chladná pláň ožije pestrobarevnými koulemi, které se nejdříve poněkud neochotně zdvihají do vzduchu, ale vzápětí zaplní téměř celý prostor nad loukou, aby se jen o několik minut později vydaly se svými posádkami na vzdušnou pouť.

Noc balonů

Jedním z každoročních vrcholů festivalu je i „Noc balónů“, neboli „Ballongluehen“. Ta letošní se konala večer 12. ledna a jako obvykle přitáhla do Filzmoosu tisíce diváků. Od odpoledních sedmnácti hodin se v centru Filzmoosu a na startovištích rozjíždí jedinečná show, ve které je horkovzdušný balón vznášející se na setmělé obloze společným jmenovatelem. Pětihodinová zábava na mrazivém vzduchu, kde pobyt divákům i členům pozemních týmů pomáhají unést desítky stánků se svařákem, grogem a teplými pokrmy, graduje ve dvacet hodin večer grandiózním ohňostrojem.

Celý článek vyšel v Flying Revue - Leden – únor 201

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2014 > Leden – únor 2014 > Balóny mezi alpskými velikány
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 10.07.1929 se stalo...
10.07.1929
První let italského rychlostního hydroplánu Macchi M.67, postaveného pro mezinárodní soutěž o Schneiderovu trofej.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345