Balóny nad Šumavou

21.12.2014

Někde za lesem se ozve podivné zahučení. Za chvíli znovu a vzápětí mu jiné odpoví jakoby z větší výšky. A pak se nad obrys lesa vyhoupne nádherná majestátní koule montgolfiéry. Sušická fiesta je tady.

Je chladné pozdně srpnové ráno a my čekáme vedle louky těsně před Rabím. Lehce se podupáváme a choulíme se, abychom se zahřáli. Je šest a připadáme si tak trochu jako blázni. Jen další dva hloučky podobně postižených kousek od nás nám dávají naději, že informace, které máme, jsou správné, nic se nezměnilo a za chvilku budeme svědky divadla, které lehce ospravedlní ranní vstávání. Po dalších pěti minutách to začíná. Na silnici od Sušice se objevuje první terénní auto s přívěsem, za ním stejně obtěžkaná dodávka s logem ČSA. Vzápětí se celý konvoj balonářů rozptyluje na louce pod hradem jako dobře sehraný vojenský oddíl. Z přívěsů jdou ven obaly balónů, koše, větráky a další příslušenství. Po chvíli zahučí první hořáky a plivou plameny do studeného ranního vzduchu. Ventilátory začínají hučet, balóny se pomalu na zemi nafukují, i když do majestátnosti montgolfiér mají ještě daleko. Vzduchem létají pokyny, pak se první obal balónu zvedne ze země. Poslední pokyny pozemním doprovodům, posádky skáčou do košů, hořáky se rozhučí naplno a první barevné koule se vzápětí derou do vzduchu. Některé stoupají pomalu, jiné rychleji a vítr, který dnes vane zhruba severním směrem, je rozfoukává po obloze. Uplynulo snad patnáct minut a louka je zase téměř prázdná.

Trocha historie

U dodávky ČSA na mne čeká Jan Křížek, jeden z duchovních otců této balónové fiesty, a krátce vypráví o jejích začátcích: „Počátky sušické fiesty byly zcela prozaické. Jeden můj kamarád, který také létal balóny, pocházel právě ze Sušice. Zjistili jsme, že pro balónové létání zde jsou velmi dobré podmínky a terény. Začali jsme tu nejdříve létat výcvik a v roce 1996 jsme zde uspořádali jeden závod tehdejší Balónové ligy. Soutěžní balónové létání je však hodně náročné na organizaci, a proto jsme časem přešli na poněkud méně náročnou formu balónového létání, tedy takzvanou balónovou fiestu. Atmosféra při fiestách je celkově uvolněnější, je čas a příležitost svézt i sponzory.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345