Balóny nad Šumavou

21.12.2014

Někde za lesem se ozve podivné zahučení. Za chvíli znovu a vzápětí mu jiné odpoví jakoby z větší výšky. A pak se nad obrys lesa vyhoupne nádherná majestátní koule montgolfiéry. Sušická fiesta je tady.

Je chladné pozdně srpnové ráno a my čekáme vedle louky těsně před Rabím. Lehce se podupáváme a choulíme se, abychom se zahřáli. Je šest a připadáme si tak trochu jako blázni. Jen další dva hloučky podobně postižených kousek od nás nám dávají naději, že informace, které máme, jsou správné, nic se nezměnilo a za chvilku budeme svědky divadla, které lehce ospravedlní ranní vstávání. Po dalších pěti minutách to začíná. Na silnici od Sušice se objevuje první terénní auto s přívěsem, za ním stejně obtěžkaná dodávka s logem ČSA. Vzápětí se celý konvoj balonářů rozptyluje na louce pod hradem jako dobře sehraný vojenský oddíl. Z přívěsů jdou ven obaly balónů, koše, větráky a další příslušenství. Po chvíli zahučí první hořáky a plivou plameny do studeného ranního vzduchu. Ventilátory začínají hučet, balóny se pomalu na zemi nafukují, i když do majestátnosti montgolfiér mají ještě daleko. Vzduchem létají pokyny, pak se první obal balónu zvedne ze země. Poslední pokyny pozemním doprovodům, posádky skáčou do košů, hořáky se rozhučí naplno a první barevné koule se vzápětí derou do vzduchu. Některé stoupají pomalu, jiné rychleji a vítr, který dnes vane zhruba severním směrem, je rozfoukává po obloze. Uplynulo snad patnáct minut a louka je zase téměř prázdná.

Trocha historie

U dodávky ČSA na mne čeká Jan Křížek, jeden z duchovních otců této balónové fiesty, a krátce vypráví o jejích začátcích: „Počátky sušické fiesty byly zcela prozaické. Jeden můj kamarád, který také létal balóny, pocházel právě ze Sušice. Zjistili jsme, že pro balónové létání zde jsou velmi dobré podmínky a terény. Začali jsme tu nejdříve létat výcvik a v roce 1996 jsme zde uspořádali jeden závod tehdejší Balónové ligy. Soutěžní balónové létání je však hodně náročné na organizaci, a proto jsme časem přešli na poněkud méně náročnou formu balónového létání, tedy takzvanou balónovou fiestu. Atmosféra při fiestách je celkově uvolněnější, je čas a příležitost svézt i sponzory.

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345