Bell Huey: Legenda se v Německu loučí

28.10.2021

V dolnosaském Bückeburgu se v červnu nad muzeem vrtulníků poblíž místního hradu ozval silný dunivý zvuk.

Na obloze se objevil charakteristický obrys „plácačky na koberce“, jak se vrtulníku Bell UH-1D v Bundeswehru přezdívalo. Dva rotory s výkonným motorem, jimž vděčí za tuto přezdívku, „tloukly" rychlostí 324 otáček za minutu. Jak se stroj ve své speciální černooranžové kamufláži s nápisem „Goodbye Huey“ přibližoval k přistávací ploše, vojáci jej vítali máváním a nápis byl zřetelně čitelný.

good_bye_huey.jpg

K takto velkolepému příletu Huey došlo díky iniciativě vojáků – a důstojná rozlučka spojená s prohlídkou stroje tak zakončila vyřazení ikonického vrtulníku Bundeswehru z nasazení.  Před posledním letem do Muzea vrtulníků v Bückeburgu byly stroje Huey v černooranžovém provedení mezi dubnem loňského a červnem letošního roku k vidění na nejrůznějších místech Německa. Piloti touto cestou chtěli vzdát hold vrtulníku, který sloužil generacím vojáků při výcviku i ve službě.

Huey se díky své dlouhé službě v německých ozbrojených silách stal součástí transatlantické historie. Když Bundeswehr v 60. letech 20. století potřeboval lehký víceúčelový vrtulník, špičková světová letecká technika vznikala ve Spojených státech. Skutečnost, že si Bundeswehr při hledání nejlepší dostupné technologie vybral společnost Bell, podpořila silné a důvěrné vztahy mezi Spolkovou republikou a Spojenými státy v érách Adenauera, Eisenhowera, Erharda a Kennedyho.

kniha_eozn.jpg

Pro výběr Bell UH-1D hrály bezproblémová údržba a možnost přestavby díky jednoduché konstrukci, snadný a intuitivní způsobu ovládání pro přistání v rozmanitém terénu a velká kabina, která může přepravovat až 13 osob nebo 1 760 kg nákladu. V roce 1968 Bell dodal německým ozbrojeným silám první vrtulníky. V průběhu pěti desetiletí byly využívány pro širokou škálu úkolů, včetně přepravy osob, hašení lesních požárů a povodní a také pro pátrací a záchranné operace. Ve všech svých misích v uplynulých desetiletích se vrtulníky Bell Huey osvědčily jako spolehlivý, všestranný a prakticky nezničitelný partner.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Pro společnost Bell byl a je vrtulník UH-1D symbolem jejího světově proslulého odkazu a průkopnických inovací.  Je ukázkovým příkladem odborných znalostí inženýrů, nadšení pro inovace v oblasti létání – a především vášně pro létání. Bell nesmírně těší, že stejné nadšení projevují i dlouholetí zákazníci společnosti v Evropě. Týmy Bellu doufají, že je budou i nadále inspirovat svými novými, převratnými technologickými platformami. Již dnes Bell pracuje na dalších legendárních programech svých letounů.

 

Společnost Bell děkuje Bundeswehru a všem jeho vojákům za důvěru i uznání a je hrdá na to, že mohla být po půl století jejich spolehlivým partnerem s ikonickým letounem Bell Huey.

 

Autor: Tisková zpráva Bell / Best communication

zahlavi_fcb_fr_svet_z_nebe_2_dotisk.jpg

Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Bell Huey: Legenda se v Německu loučí
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 01.10.1881 se stalo...
01.10.1881
V Detroitu se v rodině úspěšného důlního inženýra německého původu narodil americký letecký průkopník a zakladatel společnosti Boeing, William Edward Boeing.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »