beránek kbely

25.4.2018

beránek kbely
beránek kbely
beránek kbely
beránek kbely
beránek kbely

Otázky: 

  • proběhla dražba?
  • pokud ano, tak kdy, jak dopadla a kde je beránek dnes
  • pokud ne, tak:
  • jaké další lety beránek od roku 2010 absolvoval
  • stále zapisujete do letového zápisníku? Je zápisník k vidění a focení?
  • co máte letos s beránkem v plánu?
  • koho mám uvést jako autora článku?  (jako základ jsem použil text Zuzany Blüh z pdf)
  • FR může vzít beránka na palubu expedičního speciálu

 

V leteckému muzeu Kbely si vedle péče o exponáty a program muzea našli čas i na hravější téma - posílají na letecké cesty po světě vlastního maskota. Plyšovému beránku jménem Jaroslav pořídili i letový zápisník a zdravotní průkaz. 

"Do zápisníku letů si Jaroslav zapisuje všechny své lety v civilních i vojenských letadlech, obdobně jako skuteční piloti," řekl Flying Revue autor nápadu, vedoucí muzea Miroslav Khol. Kmotrem beránka Jaroslava je šéfredaktor časopisu Historie a vojenství Jaroslav Beránek.  

Inspiraci kbelští získali u příslušníků belgického 10. taktického křídla ze základny Kleine Brogel, kde každá z letek má svého maskota, který létá pro charitu (I Fly for charity www.iflyforcharity.be). I kbelský plyšový beránek by měl přinést pomoc potřebným. Muzeum ho totiž chce vydražit a výtěžek věnovat nadaci Pomozte dětem.

Od listopadu 2009, od kdy se počítá jeho zrození, nalétal beránek na své misi mnoho desítek hodin v mnoha typech letounů. Nejdříve vyzkoušel létající exponáty domovského muzea, posléze se odvážil vydat i dál – absolvoval závody v aeroklubu Zbraslavice a zúčastnil se i Aviatické pouti v Pardubicích. 

Prošel i krátkou, ale intenzivní praxí v Českých aeroliniích, provedl také průlet nad Prahou na palubě historického letounu Aero C-104, který pilotoval restaurátor domovského muzea Jan Klaban. 

Kromě strojů řady Zlín Trenér otestoval beránek Jaroslav rovněž dopravní letouny Airbus A319, A320, Boeing 737, historický dopravní stroj Junkers Ju 52 a mnohé další. Za relativně krátkou dobu působení v Leteckém muzeu navštívil již řadu míst doma i v zahraničí. Přistával a odlétal například z Londýna, Madridu, Paříže, Říma, Varšavy, Kyjeva, Samary, Heraklionu, Liverpoolu a dalších měst. Do budoucna se mj. připravuje jeho cesta po jednotlivých základnách Vzdušných sil AČR. 

V červenci 2010 se oba beránci - ten plyšový i jeho kmotr Jaroslav - společně ocitli na palubě Airbusu A319CJ ze stavu 24. zDL Praha-Kbely, kde Jaroslav Beránek působí. A319CJ je dopravil do Liverpoolu, kde se v zámeckém parku v Cholmondeley zúčastnili oslav 70. výročí založení čs. armády na území Británie. 

Kbelský beránek se zúčastnil i průletu historických letadel na Pražské muzejní noci 2010. Na palubě letounu An-124 Ruslan se podílel na přepravě tanku M-47 pro sbírky Vojenského technického muzea Lešany z Jordánska do Prahy. Na Dnech NATO 2010 v Ostravě navštívil palubu amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortess a obzvlášť ho potěšilo, že se zde seznámil se svým holandským kolegou lvíčkem Lookym (F-16 Demo Team www.f16demoteam.nl). Looky létá v barvách předváděcího týmu F-16 Královského holandského letectva pro podporu organizace Orange babies.

Spolu s příslušníky 24. zDL se zúčastnil i leteckého dne CIAF 2010 v Hradci Králové a při té příležitosti absolvoval let nadzvukovým stíhacím letounem MiG-29 slovenského letectva.

.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 04.08.1951 se stalo...
04.08.1951
První let experimentálního prototypu English Electric P.1A, technologického demonstrátoru pozdějšího úspěšného stíhacího stroje English Electric Lightning.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456