Bezpečnostní předodletová instruktáž, při níž si zaslzíte smíchy a přesto si budete pokyny pamatovat

4.2.2019

Video přímo z paluby      Známe to všichni. Předodletové bezpečnostní pokyny jsou povinné a důležité, často ale přednášené stylem uspavače hadů. Palubní personál Frontier Airlines na to jde trochu jinak, a zdá se, že se při instruktáži můžete nejen pobavit, ale dokonce si při tom docela hodně zapamatovat.

Opravdu po předodletové instrukáži víte, kam sáhnout a co dělat v případé krizové situace? Dost možná, že ne tak jistě a dost možná, že steward americké nízkonákladové společnosti Frontier Airlines Daniel Sandberg našel způsob, jak to změnit. Na  tomhle videu z paluby jednoho z Airbusů dopravce (podle dostupných údajů o počtu cestujících by se mohlo jednat o A319) na letu z Orlanda do Colorado Springs z 22. října loňského roku se ani letušky při praktickém předvádění instrukcí jejich kolegy nemohou udržet smíchy, natož cestující, kteří originální instruktáž slyší poprvé. Sandbergův krátký výstup není ale samoúčelnou stand-up comedy, nýbrž skutečně splňuje to, proč se provádí - aby si cestující zapamatovali z bezpečnostních instrukcí co nejvíc. 

Pravda, činí tak neotřele. Například při ukázce použití kyslíkových masek slyšíme ve videu, které pořídila cestující Cindy Kuhnová a v Česku publikoval server iDNES.cz, jak vážným hlasem instruuje cestující: "Když vypadne kyslíková maska, ignorujte ji. Popadněte nejbližší letušku a vysajte z ní trochu vzduchu." Následuje výbuch smíchu.  

Nebo: "V případě, že se vaše vesta nenafoukne, drapněte svého souseda a držte se ho za každou cenu." A dodává: "Dělám si legraci. Jsem jen moc osamělý..." Kyslíková část instruktáže končí slovy: "Popravdě, přísun kyslíku budou mít jen ti, kdo si zaplatili extra příplatek 49,99 dolarů..."

Livrej všech letadel z flotily FA je typická vyobrazením zvířete na ocasní ploše. Foto: Airbus.comZoom gallery
Livrej všech letadel z flotily FA je typická vyobrazením zvířete na ocasní ploše. Foto: Airbus.com

Na závěr steward přeje všem, kdo nedávali pozor, hodně štěstí a sklízí aplaus na otevřené scéně. Video Cindy Kuhnové, díky které Sandbergův bezpečnostní palubní rychlokurz kurz obletěl svět, na jejím facebookém profilu vidělo už takřka dvacet milionů lidí. "Nic takového jsem ještě neviděla, ten člověk je jeden z nejlegračnějších stewardů na světě," uvádí paní Cindy. 

Frontier Airlines je low cost dopravce se sídlem v Denveru v Coloradu a od ostatních dopravců se kromě originálního přístupu jednoho z jeho stewardů odlišuje i sloganem "Docela jiné zvíře", který můžete vidět na všech jeho letadlech. V souladu s tím mají všechny stroje na ocasních plochách vyobrazeno zvíře - každý letoun jiné. Společnost byla založena v roce 1994, tehdy provozovala B737-200 a 737-300 a Embraer E-170 a E-190, později ale Boeingy i Embraery z flotily vyřadila a nyní létá s A319, A320, A320neo, A321 a A321neo. Ve flotile má celkem 84 letadel, s nimiž cestující dopravuje do 82 destinací v USA. V blízké době mají denverští v plánu flotilu značně posílit, objednali si totiž V Toulouse celkem 180 letadel A320neo (146) a A321neo (34). 

logo_fr_transp.jpg
uhijokp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Bezpečnostní předodletová instruktáž, při níž si zaslzíte smíchy a přesto si budete pokyny pamatovat
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »