Bezpilotní námořní tankovací letoun MQ-25 Stingray má za sebou první let

23.9.2019

Vojenské letouny      Tankovací bezpilotní letoun Boeing MQ-25 Stingray poprvé vzlétl minulý čtvrtek. Námořnictvo poptává od Boeingu celkem 72 těchto dronů za 13 milard dolarů.   

Vítěz soutěže o zakázku na tankovací dron pro americké námořnictvo, společnost Boeing, provedl rok po zveřejnění výsledků soutěže první testovací let MQ-25 Stingray. O kontrakt na vývoj čtyř strojů v hodnotě 805 miliónů dolarů soutěžily také společnosti Lockheed Martin a General Atomics.  

19. září 2019, tedy minulý čtvrtek, provedl MQ-25 v kooperaci s americkým námořnictvem úspěšný dvouhodinový let na MidAmerica Airport v Mascoutah ve státě Illinois. Letoun absolvoval autonomní pojíždění, vzlet a následně let po předen stanovené trase. Během letu bez problémů komunikoval s pozemním stanovištěm řízení letového provozu a testoval letové funkce. Úspěšně proběhlo i autonomní přistání. 

Boeing MQ-25 Stingray. Zoom gallery
Boeing MQ-25 Stingray.

Tento první prototyp získal osvědčení letové způsobilosti pro testovací lety od FAA začátkem září 2019, provedené testy poslouží pro další vývoj a výrobu dalších prototypů, které mají být dodány do roku 2021. Při vývoji MQ-25 Boeing vycházel  z konceptu Sea Ghost (upravená verze bezpilotního letounu RQ-170 Sentinel).

Celkem má Boeing po ukončení vývoje dodat námořnictvu 72 těchto strojů, pochopitelně včetně komplexního provozního zázemí na letadlové lodi a výcvikové a servisní podpory za 13 miliard dolarů. 

Konstrukce Stingraye se vyznačuje relativně štíhlým trupem s integrovaným objemným nákladovým prostorem. Z trupu odstupuje přímé křídlo se sklápěcími konci. Dvě svislé ocasní plochy jsou tvarované do širokého V. Letoun je poháněn proudovým motorem Rolls-Royce AE 3007N. 

Boeing MQ-25 Stingray při prvním zkušebním letu. Zoom gallery
Boeing MQ-25 Stingray při prvním zkušebním letu.
  Boeing MQ-25 Stingray při prvním zkušebním letu. Zoom gallery
Boeing MQ-25 Stingray při prvním zkušebním letu.

V současnosti plní roli tankovacích letounů upravené F/A-18E/F Super Hornet a F-35C Lightning II, což ale zároveň znamená značné omezení jejich použití v bojových operacích – pro tankování je vyčleněno zhruba 20-30 % těchto letadel. Stingray by kromě toho, že díky němu budou moci zmíněné letouny být nasazovány do misí jako stíhací, nikoli jako tankovací, měl mít také nižší provozní náklady i nižší nároky na servis. 

MQ-25 by dokáže dopravit 7 000 litrů paliva do vzdálenosti cca 920 km, čímž se jednak výrazně zvýší dolet obsluhovaných stíhaček, za druhé to umožní držet mateřskou letadlovou loď dál od potenciálního nebezpečí zásahu úderem z pevniny. Kromě role tankovacího letounu by měly MQ-25 Stingray sloužit i pro průzkumné a zpravodajské operace.

-fr-

Zdroj: Boeing, Aerotime.aero 

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Aktuality > Vojenské letectví > Bezpilotní námořní tankovací letoun MQ-25 Stingray má za sebou první let
.

         Máme pro vás »

Předplatné jako dárek:

Skvělý vánoční dárek pro vaše blízké:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

FR 1/2020: Už brzy!

Zoom gallery


Předplatné:

..
12345

PilotShop.cz:

..
12

Kurz VFR to IMC:


Kurz, který vám může zachránit život »

Let v simulátoru L-410:


Z centra Prahy na Heathrow i do Lukly

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Vánoční balíčky 2019:


Ušetříte až 150,- Kč »
VFR angl.komunik.+Svět let.dopravy II »
Učebnice pilota+VFR angl.komunik. »

Knihy:

..
12345

FR 6/2019 je v prodeji:

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kurz VFR zahr. lety:


Pro velký úspěch opakujeme 
Vhodné i jako dárek

Kalendárium:

Dne 14.12.1782 se stalo...
14.12.1782
První testovací let horkovzdušného balónu bratří Josepha-Michela a Jacquese-Étienna Montgolfierových. Balón uletěl téměř dva kilometry.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345