Srážka s ptákem za letu se nemusí vyhnout ani vám. Podívejte se, jak incident vyřešil pilot Robert Weber

12.5.2017

VIDEO: Srážka s ptákem   Na tuhle chvíli americký pilot Robert Weber jen tak nezapomene. Během zlomku vteřiny se klidný let za slunečného sobotního odpoledne změnil v nepříjemné drama - čelní sklo mu totiž prorazil pták.


Srážka pilota Roberta Webera s ptákem nad Floridou. Video: Aeronews TV

Vše se odehrálo velmi rychle, jakákoli reakce nebyla možná. Sklo jeho Piperu-PA Saratoga se po srážce s tělem ptáka rozlomilo na několik poměrně velkých střepů, které Webera pořezaly na hlavě. Naštěstí mu žádný z nich nepřeťal tepny na krku a rovněž tělo ptáka sklouzlo po horním okraji okna pryč z kabiny, takže nemohlo pilota ohrozit přímým nárazem.  

"Sáhl jsem si rukou na hlavu a všude jsem měl krev. Potřeboval jsem se rychle dostat na zem," komentuje dnes situaci pilot. "Nevím, jak by to dopadlo, kdyby pták vletěl dovnitř. Nejspíš by mě omráčil," dodal. 

Atak se odehrál ve chvíli, kdy Weber letěl asi v tisíci stopách rychlostí 270 km/h. Přes šok, který musel nutně utrpět, zachoval chladnou hlavu, ohlásil mayday, vypnul autopilota a o několik minut později nouzově přistál na letišti Page Field u Fort Myers na Floridě (mimochodem, tohle letiště si vybral jako základnu své expedice Karibik 2016 i Jiří Pruša z Flying Revue - více zde.)

Máte vlastní zkušenost ze srážky s ptáky? Napište nám!

Weberův incident se odehrál v roce 2014, video z něj zveřejnil server Aeronews TV ve středu 10. května 2017. Podobné nehody nejsou nijak výjimečné, ročně dojde celosvětově k cca 5 až 6 tisícům srážek letadel s ptáky za letu. Aby se co nejvíce omezilo riziko následků srážek, jsou čelní skla letadle stále robustnější. Musí být schopna odolat nárazu střely 3,96 lb (1,8 kg) při rychlosti 600 km/h. 

K větší bezpečnosti pilotů chce přispět i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Příští týden (16. - 18. května 2017) pořádá na toto téma mezinárodní konferenci v Montrealu.

Jan Dvořák

Zdroj: Aeronews TV

logo_fr_transp.jpg

ggg0.jpg 

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Srážka s ptákem za letu se nemusí vyhnout ani vám. Podívejte se, jak incident vyřešil pilot Robert Weber
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Novinka: Letecká videa

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.01.1916 se stalo...
20.01.1916
První letecký útok na Velkou Británii. Zeppeliny německého námořnictva bombardovaly Great Yarmouth a King's Lynn v Norfolku. Britská RCF proti nim vyslala rovněž vůbec poprvé noční stihače.
zavřít

Inzerce

Reklama

Palubní desky:

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345