Burt Rutan

21.12.2014

Rutan letos v dubnu oznámil, že ve svých 68 letech odchází do důchodu. Nicméně při odchodu stihl ještě jen tak mimochodem povzbudit všechny své obdivovatele zmínkou, že pracuje na jakémsi novém nápadu.

Jedna z nejvýraznějších osobností současného letectví, Elbert L. „Burt“ Rutan, se narodil 17. června 1943 v Portlandu ve státě Oregon. Své mládí strávil v Kalifornii poblíž Fresna na předměstí Dinuba, kde jako mladík navrhl a postavil úspěšné modely, které získaly několik cen. V šestnácti letech se naučil létat a jeho zájem o letectví pokračoval během studií na California Polytechnic State University, kterou absolvoval jako třetí nejlepší v ročníku a získal titul v oboru leteckého inženýrství.

Po dokončení studií zahájil Rutan svou profesní kariéru jako civilní inženýr letových zkoušek na vojenské letecké základně Edwards AFB v Kalifornii. Během sedmi let zde pracoval na devíti výzkumných projektech. Mimo jiné tu získal leteckou medaili (Air Medal) za úspěšné řešení špatných vývrtových vlastností F-4 Phantom.

V roce 1972 nastoupil do firmy Bede Aircraft jako ředitel výzkumu v testovacím centru Bede v Newtonu v Kansasu. Bede Aircraft je známý jako výrobce stavebnic laminátových letadel s charakteris­tickými „V“ ocasními plochami, jako je např. BD-5 a „kapesní raketa“ BD-5J, proudové miniletadlo, které se proslavilo v roce 1983 ve filmu o Jamesi Bondovi.

Pro amatérské stavitele

Již v roce 1968 však Rutan začal navrhovat a stavět první ze své řady úspěšných letounů kachní koncepce, typ VariViggen (registrace N27VV), jehož úspěch na každoročním sletu EAA v Oshkoshi v roce 1972 ho posléze dovedl v roce 1974 k odchodu od Bede a k založení svého vlastního podniku – Rutan Aircraft Factory (RAF). Jako sídlo si po pečlivém vybírání pronajal nyní již legendární budovu 13, jednu z „dočasných“ staveb, které zbyly ze základny z 2. světové války na letišti Mojave v poušti jižní Kalifornie.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345