Chuck Aaron – Takhle se s vrtulníkem (ne)létá

21.12.2014

Jednou z hvězd letošních odpoledních letových ukázek v rámci AirVenture v Oshkoshi byl bezesporu opět Chuck Aaron, pilot speciálního akrobatického vrtulníku BO-105. Vidět totiž vrtulník provádět přemet či sudový výkrut stále není zcela běžné, čemuž odpovídaly i reakce publika. Chuck Aaron létá se svým vrtulníkem již pátým rokem, stále je však ve Spojených státech jediným pilotem, který drží FAA licenci pro provádění vrtulníkové akrobacie při leteckých dnech. Než se Chuck stal pilotem společnosti Red Bull, nashromáždil desítky tisíce letových hodin na snad všech typech vrtulníků, jaké si je možné představit. Práškoval s nimi pole, létal v armádě, ve filmech jako letecký kaskadér či jen nad přeplněnými komunikacemi v roli dopravní hlídky. Létal ale i jako zaměstnanec NASA v roli šéfa vrtulníkové sekce záchranného systému při startech raketoplánů na Floridě. Pro armádu pomáhal vyvinout a odzkoušet systém nočního vidění vrtulníkové piloty.

Chucku, když jsem sledoval tvoje vystoupení, nešlo si nevšimnout manévru, který komentátor přirovnával k českému „lomcováku“ a jeho název zněl nějak jako „čekslouvek“. Jsem strašně zvědavý, o co vlastně jde a jak to jméno vzniklo.

Aha, myslíš „Chuck silvak“. Samozřejmě to má co do činění s lomcovákem. Dlouho jsem přemýšlel, jak přizpůsobit tenhle manévr akrobatickému vrtulníku. Nakonec jsem přišel s manévrem, který jsi viděl. Je to podobné, ale vše je samozřejmě dáno možnostmi mého stroje. A co se týče jména obratu, tak jsem chtěl, aby to znělo podobně jako „lomcovák“.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ZÁŘÍ-ŘÍJEN 2010 > Chuck Aaron – Takhle se s vrtulníkem (ne)létá

.
 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 16.06.1909 se stalo...
16.06.1909
Poprvé v historii došlo ke komerčnímu prodeji létajícího aparátu. Glenn Curtiss prodal jeden ze svých letounů zájemci za 5000 dolarů.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345