Co říkají piloti Videobance Flying Revue?

10.6.2021

Flying Revue nabízí již téměř rok zájemcům možnost si prohlédnout rostoucí množství letišť na záběrech vytvořených při aktuálním přistání/přeletu/odletu sférickou kamerou umístěnou pod křídlem našeho expedičního letadla.

Flugplatz Neumarkt-Oberpfalz
Flugplatz Neumarkt-Oberpfalz

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Videa vytváříme a přidáváme do videobanky rychlostí jedno video denně, takže dnes videobanka obsahuje více než 340 videí a další přibývají. Aby čtenáři mohli stále vidět, která letiště jsou ve videobance obsažena, publikujeme každé úterý na webu FR krátký článek s aktuálním seznamem zobrazovaných letišť. Videobanka v současné době pokrývá prakticky všechna letiště v ČR, SR, Chorvatsku a Rakousku. V současné době se dokončují Slovinsko a Maďarsko a následovat bude Švýcarsko, Polsko a Německo.

Videobanka sférických videí sportovních i dopravních letišť i SLZ z dílny FR představuje světově unikátní projekt, jehož cílem je podpořit zvýšení bezpečnosti malého létání i rozvoj VFR letů do zahraničí jak pro české a slovenské, tak pro zahraniční piloty. Našim přáním proto je, aby videobanka pokryla co největší počet evropských zemí. S ohledem na počet letišť v některých evropských zemích (Německo má například asi 500 sportovních a dopravních letišť), se jedná o celkem velký úkol. Důraz je ale kladený na letecky atraktivní země v sousedství ČR a SR tak, abychom uspokojili především potřeby našich domácích pilotů.

OK-LEX při natáčení letišť pro unikátní videobanku
OK-LEX při natáčení letišť pro unikátní videobanku

Abychom ale nepracovali na něčem, co je sice zajímavé, ale nemá to smysl, provedli jsme v minulých týdnech jednoduchou tázací akci u současných klientů videobanky. Rád bych se s vámi o komentáře, které současní klienti videobanky měli. Jména autorů s ohledem na GDPR souvislosti neuvádím, ale všechny texty jsou s výjimkou doplnění diakritiky, případně jazykových korekcí autentické. Každá odrážka představuje odpověď jednoho klienta videobanky:

 • V létání jsem měl 25 let přestávku a za tu dobu se mnohé změnilo, takže videobanka je perfektní.
 • Primárně používám na načtení reálné podoby letiště pro vlastní navigační lety. Nechybí mi tam nic zásadního, nicméně by se mi k tomu ještě asi hodilo/líbilo videoinfo+text k “odbavení", tj. kde platit poplatky (pokud ano), byť si to asi každý může najít v AIM VFR příručce.
 • Na videa koukám dost často a je to pro mě inspirace kam letět. Na mapě si umím najit letiště, ale jak to tam vypadá, popřípadě jak vypadá přílet je paráda. Viz včera. Letiště Hory. Tam bych asi nikdy neletěl nebýt videa. K tomu Toužim, Tachov, Erpužice a potom nízké přiblížení na dráhu 30 na Ruzyni. Děláte dobrou práci a já jsem velmi spokojen. Jsem rád za každé české letiště, protože je tady u nás krásně a potkal jsem už spoustu fajn lidí.
 • Videa jsou fajn. Co by však mohlo být pro řadu pilotů přínosem, jsou zvukové či textové informace, které by dokreslily specifika přistání či odletu, případně další informace ohledně letiště (reálná dostupnost paliva atd.).
 • Jsem „pilot“ pouze a jen na simulátorech Videa si prohlížím jednak  z „instruktážních důvodů“, a také pro potěchu z pohledů z výšky. Z mého pohledu mi současný stav vyhovuje.
 • Videobanka je super. Těším se, na další přírůstky. Pro mě jako začínajícího pilota je to super, protože si udělám dokonalejší představu, jak vypadá okolní krajina, jak se létají okruhy atp.
 • Videa jsem zatím použil pro ověření postupů na známých letištích a porovnání zda a jak se liší praxe z mé zkušenosti ( není nikterak velká ). Perfektní nástroj pro plánování letu. Jedná věc je mapka a druhá vidět reálnou dráhu a okolí. V kombinaci obojího se jedná o bezkonkurenční nástroj. Nedostatky mě nenapadají, beru to jako jednu část komplexní přípravy a jeden ze zdrojů, který použiju. 
 • Zajisté to využiju, neboť mám v plánu trochu pocestovat Grobem s manželkou po vlasti. Také chci vyzkoušet to půjčování aut (Auto Carto které inzeruje ve FR), protože takhle má smysl, udělat letecký výlet.
 • Videobanka je skvělá věc a používám ji, pokud letím na nějaké nové letiště, alespoň si člověk udělá nějakou představu. Myslím, že splňuje moje očekávání. Jediné, co bych ještě možná uvítal je upozornění na nějaké orientační body na okruhu, ale že by to vyloženě chybělo to ne.
 • Videobanka letišť je dalším hezkým doplněním a říkám si, že kdybych se přece jen někdy k tomu piloťáku propracoval, budu mít aspoň "nakoukáno".
 • Videa používám pro základní představu, jak to na různých letištích vypadá, a kam pak pojíždět (ne všechna videa mají). Do budoucna bych uvítal letiště Itálie. Trošku zklamáním pro mě byly 3D brýle (ať jsem se sebevíc natáčel, zásadní změnu jsem nepozoroval) a záhy jsem je odložil. Jinak skvělá práce a produkt mě opravdu baví.
 • Já jsem čerstvým držitelem pilotního průkazu ULL. Videa se snažím používat při letech na mě dosud neznámá letiště a plochy SLZ, abych se zorientoval a kolikrát tu plochu SLZ vůbec našel. Zatím pro mne nemají cenu zahraniční letiště, takže já osobně bych přivítal, kdyby ta česká přibývala rychleji. Zkoušel jsem i VR brýle. Je to pěkná vychytávka, ale nepoužívám to.
 • Nejsem žádný zkušený pilot, ale létat budu (doufám) docela dost. Rád bych cestoval po Evropě a samozřejmě ČR a mít možnost si prohlédnout situaci kolem letiště mi přijde výhodné než někam letět na blind. Takže ano, přináší, co očekávám. Co se videa týče. 360° videa jsou podle mě ještě lepší. Co mi obecně hodně chybí a co jsem zatím nikde na internetu nenašel je jakási databáze letišť ve smyslu recenzí z pohledu GA / ULL pilotů. Stačila by databanka značek letišť, kam by se mohly psát recenze a dávat hvězdičky. A já se v dané oblasti podívám na hvězdičky a mám jasno, kde je můj cíl:)
 • Videobanku letišť jsem zatím nevyužil, ale v červnu plánujeme s manželkou oblet naší vlasti, takže přijde vhod.
 • Dakujem za zaujem o spatnu vazbu. Videobanku si pozeram aj zo zaujmu aj pri planovani pristatia na novom letisku.viacmenej zatial slovenske letiska. Mozno by niekedy pomohlo ak by ste doanimovali cisla.drahy. Inak je to super.
 • Databáze je skvělý počin. Hrozně moc pomůže (zejména lidem jako já, začínajícím pilotům) s přípravou letu. Zvýší to jistotu pilota a bezpečnost. Alespoň to tak vnímám. Pokud bych si měl vymýšlet, u některých složitějších letišť (což je velice relativní pojem) by bylo skvělé mít k tomu ještě stručný komentář, ať už písemný nebo mluvený. Za mne uvádím příklad Letiště Kladno, které je v těsné blízkosti CTR Ruzyně. Dosud hledám (zatím marně) odvahu tam zaletět. :-)

Když je letiště dobře vybavené, můžete si dopřát i oběd. Třeba jako na letišti v Arnbrucku
Když je letiště dobře vybavené, můžete si dopřát i oběd. Třeba jako na letišti v Arnbrucku

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

To, že jsou reakce pozitivní a že případně obsahují konstruktivní návrhy, jak celý produkt ještě vylepšit, je skvělá indikace, která nám dává chuť v rozvíjení videobanky pokračovat. Většinu z doporučení bychom rádi využili, ale v tak velkém počtu videí a velmi skromné ceně za jejich využívání zatím zdaleka nepokrýváme ani náklady na samotnou editaci videí natož na jejich natáčení. Vkládání dalších informací do videí je časově hodně náročná záležitost, kterou není možné plošně zvládnout. To, co zvažujeme, je ale vytvoření platformy, kam by piloti posílali informace o svých zkušenostech z přistání na různých letištích. Tím by bylo možné vytvořit přehled letišť, která jsou pro VFR piloty zajímavá, přátelská i bezpečná. Další myšlenkou pak je vytvoření průvodce po nejzajímavějších evropských letištích, který by zároveň odkazoval na podklady ve videobance. Zároveň bychom rádi zajistili, že všechna letiště a registrované plochy SLZ jsou v naší videobance obsažené. Pokud byste náhodou našli letiště nebo SLZ, které ve videobance nejsou, tak nás prosím informujte, abychom to mohli napravit.

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

V každém případě se ukazuje, že rozvoj letecké turistiky a VFR letů do zahraničí má v ČR a SR velký ohlas. V dílně FR budeme tedy rozhodně věnovat další pozornost možnosti rozvíjení produktů a pomůcek, které pilotům vstup do těchto krásných oblastí leteckého sportu umožní, zjednoduší a zpříjemní.

 

Jiří Pruša 

jiri.prusa@flying-revue.cz

inzerat_anglicka_vfr_komunikace.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Co říkají piloti Videobance Flying Revue?
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 13.06.1912 se stalo...
13.06.1912
US NAVY provedla první operační test zařízení LORAN (long range navigation). Zkušební přijímač byl umístěn na vzducholodi K-2, která odstartovala z námořní základny v Lakehurstu.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456