Další úspěšný rok na letišti Leoše Janáčka Ostrava: nárůst počtu cestujících společně s rostoucím ziskem

26.1.2024

Letiště Ostrava má za sebou další velmi úspěšný rok.

Prodloužená letová sezóna, nárůst počtu cestujících a vyšší počet nepravidelných cargo letů přinesl již po druhé za sebou také pozitivní finanční výsledky. Výše zisku by měla dosáhnout přibližně hodnoty 8 milionů korun.
190579520_4225789214108586_5153881893080124993_n.jpg

V roce 2023 bylo z ostravského letiště Leoše Janáčka odbaveno 342 932 cestujících. To představuje nárůst oproti předchozímu roku o 20%. Na růstu se podílely lety do všech provozovaných destinacích. Pravidelná linka do Varšavy s leteckou společností LOT Polish Airlines, která byla provozována 5x týdně, zajišťovala s jedním přestupem spojení do celého světa. Nejvíce byly pro návazné spoje využívány lety do Bruselu, Stockholmu, Amsterdamu, Paříže, Toronta, New Yorku a Miami. Další pravidelnou linku do Londýna provozovala letecká společnost Ryanair s frekvencí 2x týdně. 

„Je vidět, že pokračuje trend zvyšující se poptávky po letech z našeho letiště a chuť cestovat se našich cestujících držela i v roce 2023. Nárůsty cestujících na všech provozovaných destinacích jsou toho jasným důkazem. Díky tomu můžeme již druhý rok po sobě oznámit kladný hospodářský výsledek. Předpokládaná výše zisku za rok 2023 se bude pohybovat kolem 8 milionů korun,“ uvedl Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Ostrava, a.s.

„Z Ostravy létá stále více lidí k moři, rozvíjí se cargo, ‚sedla’ si i pravidelná linka do Londýna s Ryanair a díky lince Ostrava-Varšava, kterou zajišťuje letecká společnost LOTPolish Airlines se Moravskoslezský kraj otvírá a postupně spojuje s celým světem. Přibydou další pravidelná spojení do španělské Málagy a do Černé Hory. A to je velmi pozitivní zpráva nejen pro obyvatele, ale také pro investory,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

ostrava_airport_2.jpg

Nárůsty počtu cestujících byly zaznamenány také na letních destinacích. Charterovými lety bylo odbaveno o 21% cestujících více, než v předchozím roce. Mezi těmi nejžádanějšími byly již tradičně lety do Egypta, následovalo Řecko a Turecko. Celkem byly v roce 2023 provozovány lety do 16 letních destinací v 6 zemích.

banner_300x100_predplatne_fr_01_12_2023.jpg

Na rok 2024 je připraveno spoustu novinek. „Charterová sezóna začne už začátkem února lety do egyptské Hurghady a Marsa Alam. Začátkem června doplní svůj provoz na ostravském letišti letecká společnost Ryanair o lety do španělské Málagy. Pravidelná linka bude v provozu 2x týdně, každé pondělí a čtvrtek.  Ryanair také navýší počet rotací na lince z Ostravy do Londýna, od dubna se bude létat 3x týdně. V červnu spustí pravidelnou linku také letecká společnost Air Montenegro. Linku do Podgorice v Černé Hoře bude provozovat 1x týdně,“ dodal Ondřej Musil, manager pro pasažérskou dopravu. 

letiste_ostrava_centralni_plocha.jpg

Provoz bude navýšen také na charterových letech. Cestovní kancelář Čedok nabízí z ostravského letiště hned 6 novinek – Fuerteventuru na Kanárských ostrovech, tuniskou Enfidhu, italskou Lamezia Terme, Tiranu v Albánii, Chaniu na řeckém ostrově Kréta a Marsa Matruh v Egyptě. Počet destinací ve své nabídce navýší také cestovní kancelář Fischer a Exim tours. Nově nabídne španělskou Murciu, Dalamán v Turecku, řecký ostrov Thassos a Podgoricu v Černé Hoře. Svůj vstup na ostravské letiště potvrdila také cestovní kancelář TUI, nabízet bude zájezdy do Turecka a Bulharska.

Velkou část provozu tvořila také nákladní doprava. Na pravidelných linkách se společnostmi DHL, UPS a EGT bylo spolu s nepravidelným provozem přepraveno celkem 14 123 tun, tedy -9%. Mírný pokleszpůsobila zejména nestabilní situace v Evropě.  V říjnu 2023 byl otevřen nový cargo terminál, který navýší kapacitu odbaveného nákladu o 36 tis. tun a zároveň zvýší kvalitu poskytovaných služeb v oblasti carga. 

Autor: Tisková zpráva Letiště Ostrava 

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Další úspěšný rok na letišti Leoše Janáčka Ostrava: nárůst počtu cestujících společně s rostoucím ziskem
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »