Den karlovarského letiště

26.9.2021

Na neděli 5.9.2021 přišla velmi zajímavá pozvánka na Den karlovarského letiště, organizovaná Karlovarským krajem, letištěm Karlovy Vary a Spolkem přátel karlovarského letiště.  Bylo co oslavovat. Na letošní rok totiž připadá 90. výročí zahájení první pravidelné letecké linky na trati Praha - Mariánské Lázně - Karlovy Vary.

Klemm Kl 25Zoom gallery
Klemm Kl 25

Počasí přálo a již při příjezdu v pravé poledne, bylo vidět, jak je parkoviště v západní části areálu plné aut. Diváci ze širokého okolí Karlových Varů sem proudili a zájem o akci byl opravdu veliký. Kdo by mohl vynechat tu možnost, projít se po jinak neveřejném prostoru areálu místního mezinárodního letiště, kde je to běžně přístupné jen zaměstnancům.

JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v ČáslaviZoom gallery
JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi

Velký zájem byl o odbavovací terminál letiště a zde používanou techniku, pro kontrolu pasažérů a jejich zavazadel. Ve vestibulu byl umístěn prodejní stánek Daniela Švece s jeho publikacemi a stále velký hlouček zájemců, kteří s velkou pozorností naslouchali zajímavým příběhům o tvorbě jeho knih.

Hlavní odbavovací halaZoom gallery
Hlavní odbavovací hala

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Stánek spisovatele Daniela ŠveceZoom gallery
Stánek spisovatele Daniela Švece

Pod řídící věží bylo možné si dopřát něco k jídlu či k pití. Hlavní hangár, byl pro tuto příležitost, zcela vyklizený a v něm již na připraveném pódiu probíhalo živé vystoupení swingových kapel, které ladně doprovázely tento den. Na běžné stojánce letadel se dalo volně chodit a užívat si tedy nezvyklé výhledy na areál. V zadní části letiště bylo možné navštívit, a také se detailně se seznámit, s letištní záchrannou technikou, celní správou (včetně ukázek zabaveného kontrabandu – i živého), zdravotníky a dokonce K9 se psíky.

Nevšední pohled pro běžného návštěvníkaZoom gallery
Nevšední pohled pro běžného návštěvníka

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Zoom gallery

Z letecké techniky, která byla vystavená za stojánkou, bylo možné spatřit klasiku v podobě C152, C172 nebo Tecnam P92 či dvoumotorý P2006T. Co opravdu lákalo všechny příchozí, byl stříbrno-modrý T-131PA Jungmann, který předvedl i pěkné průlety nad VPD 11/29. To co potěšilo hlavně příznivce retra, bylo letové představení ultralehké verze Klemm Kl 25 spolu s PB6 Racek. Obě pěkné repliky skutečných letounů, spořádaně kroužili nad vzletovou a přístávací drahou a ukazovali se v plné kráse.

PB6 RacekZoom gallery
PB6 Racek

banner_do_clanku_fr_svet_z_nebe_dotisk.jpg

Pěkné modelyZoom gallery
Pěkné modely

To co nesmělo chybět, byl standradně efektní průlet dvojice JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Dva průlety švédských strojů, dovolily všem návštěvníkům této zdařilé akce, vidět na vlastní oči to nejlepší, co na našem nebi momentálně létá. V průběhu celého dne, bylo také vidět, celou řadu vzletů a příletů nejrůznějších letadel, jak z letecké školy F Air, tak i z místního aeroklubu.

131PA JungmannZoom gallery
131PA Jungmann

Organizačně pěkně zvládnutá akce, pod vedením pana Radka Nového ze Spolku přátel karlovarského letiště, měla jedno velké eso v rukávu v podobě večerního koncertu českého Franka Sinatry, Jana Smigmátora. Ten nám dal zažít od 19:00 skvělý koncert a tak zakončil úspěšný den tím nejlepším ze světa swingu. Pokud budete mít v budoucnu možnost navštívit tento den, neváhejte!

 

Autor textu a fotografií: Tomáš Zach

tomas.zach@flying-revue.cz

banner_anglicka_vfr_komunikace_300x300.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Den karlovarského letiště
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 21.05.1927 se stalo...
21.05.1927
Charles Lindbergh úspěšně zakončil svůj průkopnický transatlantický let přistáním na letišti v Le Bourget u Paříže.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »