Desítky lidí vyrazí do Kunovic umývat letadla. Zapojit se můžete i vy!

21.3.2023

Letecké muzeum v Kunovicích na Uherskohradišťsku uspořádá v sobotu 25. března další umývání letadel pro veřejnost – takzvanou Akci „U“.

Letos půjde o už sedmý ročník. Akce má úspěch u dětí i dospělých. „Nabízíme jedinečnou možnost podívat se na letadla opravdu zblízka – mít je doslova na dotek. Otevřeme kabiny i interiéry letadel, které jsou běžně zavřené,“ osvětlil hlavní půvab akce ředitel muzea Martin Hrabec.

a-u-2022.jpg

I když účast na Akci „U“ vyžaduje od účastníků jisté nasazení a ruční práci, každý rok se do ní zapojí přes 100 lidí. „Už teď máme přihlášených asi 30 účastníků. Přitom většina lidí se nám hlásí až na místě,“ tvrdí Hrabec. „V areálu máme přes 20 letadel a pořádně je umýt, je pro náš malý tým záležitost na několik dní – od rána do večera. S pomocí veřejnosti ale zvládneme připravit exponáty na novou sezónu za pár hodin. Je to pro nás opravdu velká pomoc“ pochvaluje si akci.

img_2985.jpg

„Jezdí k nám lidé z celé republiky. Často máme taky hosty ze zahraničí. Jsou to hlavně lidé z nedalekého Slovenska, ale měli jsme tu i lidi z Kanady, Velké Británie nebo Běloruska, takže je to vlastně akce mezinárodní. Vítáni jsou všichni, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a pomoct dobré věci,“ říká pak jeden z muzejníků Lukáš Skládal.

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Odměnou je účastníkům nejen dobrý pocit z vykonané práce, ale také celoroční permanentka na vstup do muzea zdarma. „Chceme se těm, kteří nám takto pomohli, alespoň částečně odvděčit. Navíc se na to ‚své‘ letadlo můžou opět přijít podívat a případně ho ukázat i svým přátelům nebo rodině,“ doplnil.

img_3096.jpg

Umývači, umývačky a umývačata by si podle muzejníků neměli s sebou zapomenout vzít pracovní oblečení, svačinu a dobrou náladu. „Doporučujeme si vzít také kyblík a nějaké hadříky,“ připomíná dlouholetý účastník akce a zároveň průvodce v muzeu Otomar Šimák s tím, že saponát a vodu poskytne muzeum. 

baner_flying_revue_cesko_z_nebe.jpg

Nápad na veřejné umývaní převzali muzejníci ze zahraničí. Poprvé akci uspořádali v roce 2014 a díky jejímu velkému úspěchu ji takřka každoročně opakují. Během té doby začala podobná veřejná umývání pořádat i další muzea.

img_2926.jpg

„Nevíme, jestli to odkoukali u nás, nebo jinde, každopádně z toho máme radost. Naším cílem je probouzet hlavně v mladých lidech lásku k technice, historii a práci našich předků. A čím víc institucí se na tomto cíli bude podílet, tím líp. A jak lépe tu lásku probudit, než fyzickým kontaktem přímo s tou technickou historií,“ myslí si Hrabec.

Pro ty, kteří by si letadla chtěli prohlédnout bez práce, otevírá muzeum 1. dubna. Od tohoto data pak mají otevřeno každý den, včetně svátků, a to až do konce října.

 

Autor: Tisková zpráva Muzeum Kunovice

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Letecká muzea > Česká muzea > Desítky lidí vyrazí do Kunovic umývat letadla. Zapojit se můžete i vy!
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 02.03.1969 se stalo...
02.03.1969
Pilot André Turcat provedl v Toulonu úspěšně první let francouzského prototypu (sn. 001) nadzvukového letounu Concorde.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »