Dobový tábor RAF na Aviatické pouti

23.3.2024

Hlavní a divácky nejžádanější každoroční náplní Aviatické pouti je vždy letový program.

atmosfera_v_tabore_raf_foto_aviaticka_pout-1.jpg

Stejně tak tomu bude i v letošním roce, kdy je pro návštěvníky dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích, připraven pětihodinový letový program. Pochopitelně bude po celý den pěkně živo i na zemi, kde je pro návštěvníky všech věkových kategorií připravena řada nejrůznějších aktivit. Příznivci historie jistě ocení dobový polní tábor britské RAF z období druhé světové války.

„V našem programu se již od počátku v roce 1991 snažíme připomínat leteckou historii. V dřívějších létech Aviatickou pouť navštěvovali i četní čeští piloti bojující za druhé světové války v řadách britské RAF. Bohužel čas nejde zastavit a dnes již mezi námi není žádný z těchto hrdinů, chybí nám jejich modré vyprávění, ale na jejich odkaz nezapomínáme. Naštěstí je řada nadšenců, kteří v dobových uniformách důstojně připomínají jejich památku a zároveň dnešní generaci přibližují historii, dobové uniformy a tehdejší dobové postupy. „My jsme rádi, že právě takoví lidé jsou pravidelnou součástí Aviatických poutí a stejně tak tomu bude i letos,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

harvard_raf_foto_petr_kolmann-3.jpg

„Hlavním středobodem pozemní ukázky klubů vojenské historie se stane dobový polní letecký tábor RAF. Budeme se moci v myslích přenést někam do Anglie první poloviny čtyřicátých let. Ale nejen to, nadšenci v dobových uniformách jsou vždy i velmi ochotní odpovídat na nejrůznější dotazy a ze zkušeností víme, že návštěvníci toho rádi využívají. Nadšenci předvedou i dobový předletový brífink. Vidět při takové akci piloty i řídící důstojníky na vlastní oči představuje vskutku nevšední zážitek. K dobovému táboru patří pochopitelně i letadla, a tak vedle dobových uniforem, vozidel, výzbroje a vybavení uvidí návštěvníci i několik letadel s takzvanými Pavími oky. Tak se slangově říká britským výsostným znakům. Staticky vystavená letadla budou součástí dobového tábora. Uvidíme, kolik jich přiletí, ale již teď máme potvrzené, že z plzeňského sdružení stroje Classic Trainers přiletí North American AT6C Harvard Mk.2 a dvouplošník Boeing B 75N1 Kaydet,“ dodává Jan Rudzinskyj.

banner_vfr_communication_eng_600x110_px.jpg

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin.

boeing_kaydet_raf_foto_petr_kolmann-1.jpg

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zdroj: Tisková zpráva Aviatická pouť

 

Flying Revue > Články > Všechny články > Dobový tábor RAF na Aviatické pouti
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »