Dobrovolných pilotů je už na 190 včetně Martina Šonky. O jejich pomoc je zájem

26.3.2020

Epidemie koronaviru ukázala, že Češi se umí stmelit a navzájem si pomáhat.

unikátním nápadem přišli čeští piloti, kteří svou leteckou dovednost a možnosti rychlé přepravy chtějí využít pro pomoc v boji s virem. Zdravotnický materiál budou schopni dopravit kamkoli po České republice do 2 hodin od zadání až po vyložení.

„Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci státu s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Naším cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR“, říká Miloslav Chlan, jeden ze zakladatelů projektu Piloti lidem.

Tento projekt sdružuje piloty z celé České republiky, kteří budou schopni pokrýt distribuci pro většinu obcí v zemi. Podle velikosti letadla se bude materiál přepravovat na hlavní letiště, která jsou předem stanovena a další menší obce budou zásobovány z aeroklubových letišť.

kk.jpg kk2.jpg

Do teď se do systému dobrovolně registrovalo přes 190 pilotů (ke dni 25.3.2020), kteří jsou schopni pokrýt republiku ze 65 letišť. Jedná se o letce, kteří většinu svého života ve vzduchu létají pro radost na aeroklubových letištích a na sportovních strojích. Svůj koníček tak mohou a rádi přetaví v pomoc druhým a zásadně urychlí tolik potřebnou logistiku zdravotnického materiálu. Mezi dobrovolníky jsou i piloti vrtulníku, kteří zaručí hladké dopravení materiálů přímo do nemocnic. Rádi poskytnou jakoukoli jinou pomoc, například rychlý přesun zdravotnického personálu dle akutuální potřeby.

Do projektu se registrovaly také významné letecké osobnosti jako Martin Šonka (Mistr světa elitní letecké série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited.), Roman Kramařík (akrobat, který obletěl v malém letadle Cessna zeměkouli za 46 dní) a Jan Rudzinskyj (pilot akrobatické skupiny The Flying Bulls Aerobatics Team).

foto_1.jpg foto_3.jpg

Princip rozvozu (modelový příklad) stojí na jednom centrálním letišti (Pardubice), které bude sloužit jako domovská báze. Odtud se náklad bude přemišťovat na další transportní základny (HUB) umístěny nejdále do jedné letové hodiny. Jedná se především o vnitrostátní mezinárodní letiště jako je Ostrava, Brno, Karlovy Vary nebo České Budějovice. Z těchto transportních základem je to pak už jen 30 minut na jakékoli malé sportovní letiště, kterých jsou v České republice na dvě stovky.

Projekt myslí i na nepřízeň počasí. Pokud budou panovat horší meteorologické podmínky, budou do vzduchu puštěni pouze piloti s doložkou IFR (létání podle přístrojů) a letadla typu General Aviation. Následný rozvoz z transportních míst proběhne automobily.

Do projektu se stále hlásí noví dobrovolníci, a uzavření registrací se neplánují. Už teď patří kvantitativně mezi největší dobrovolnický projekt v zemi. Projekt Piloti lidem získal podporu od Letecké amatérské asociace, Řízení letového provozu ČR s. p. nebo FIC Praha. Evidují zájem od jednotlivých nemocnic a IZS.

Zdroj: Ondřej Daňa - Pilotilidem.cz 

Tel: 776 227 759

ondrejdana@gmail.com

Flying Revue > Zprávy > Všechny články > Dobrovolných pilotů je už na 190 včetně Martina Šonky. O jejich pomoc je zájem
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 02.10.1938 se stalo...
02.10.1938
Do vzduchu se poprvé vznesl první prototyp (D.520-01) francouzského stíhacího stroje Dewoitine D.520.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »