Jak piloti Boeingu malovali na mapu USA B787 Dreamliner

8.8.2017

Nadšení mezi fanoušky letectví vzbudil poslední kreativní počin testovacích pilotů Boeingu, když minulý týden namalovali nad 22 státy USA siluetu letadla, s nímž misi podnikli: B787-8 Dreamliner. Podívejte se na záznam letu. Jeho závěr jsme sledovali už ve čtvrtek na facebooku, nyní přidáváme podrobnosti. 

Let BOE004, při němž piloti Boeingu vytvořili na mapě USA siluetu B787-8. Po kliknutí si můžete přehrát záznam letu. Zdroj: FlightRadar24.com
Let BOE004, při němž piloti Boeingu vytvořili na mapě USA siluetu B787-8. Po kliknutí si můžete přehrát záznam letu. Zdroj: FlightRadar24.com

Let BOE004 stroje B787-8 Dreamliner reg. N7874 odstartoval z firemního letiště Seattle Boeing Field (BFI) ve středu 2. srpna 2017 ve 3:38 h odpoledne místního času a trval celkem 18 hodin a 3 minuty. Cílem letu nebyla ovšem jen zmíněná kreativa, nýbrž především testy nových motorů Rolls-Royce Trent 1000 TEN, které byly vyvinuty přímo pro Dreamliner a mají nahradit jejich dosud používané předchůdce.

Motory, jež by měly být o 20 % účinnější a výrazně tišší než motory současné, potřeboval Boeing otestovat během dlouhého letu - proto let trval osmnáct hodin a měřil 15 940 km. Jednalo se o tzv. ETOPS testy (Extended-range Twin-engine Operational Performance Standards).

Jak vlastní let a jeho záznam probíhal

Po necelých třech hodinách letu ze Seattlu na východ směrem k Velkým jezerům stočili piloti letoun nad městem Marguette na jižním okraji Hořejšího jezera (Lake Superior) k jihozápadu a začali tvořit siluetu Dreamlineru.


Zrychlený záznam vytvoření siluety B787 Dreamliner na mapě USA. Zdroj: FlightRadar24.com

Jak všichni přiznivci letectví vědí, servery jako FlightRadar24.com či RadarBox24.com umožňují dříve nevídanou věc - sledovat na počítači nebo mobilu trasu letu konkrétního stroje. To umožňuje fakt, že většina letadel je vybavena tzv. transpondérem ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast), který prostřednictvím rádiových frekvencí v pravidelných intervalech vysílá informaci o aktuální poloze. Vysílání ADS-B není zabezpečeno, a tak mohli letečtí fandové postupně vybudovat síť pozemních stanic, které tato data získávají a následně je v kombinaci s dalšími informacemi zobrazují na mapě. Výsledkem je mimo jiné to, že po kliknutí na konkrétní stroj na konkrétním letu se zobrazí v podobě barevné křivky přímo na mapě jeho dosud uletěná trasa. 

Boeing 787 Dreamliner. Foto: Boeing Zoom gallery
Boeing 787 Dreamliner. Foto: Boeing

Právě to využili piloti Boeingu, když Dreamliner nad územím USA "malovali". Let naplánovali tak, aby silueta letadla na mapě FR24.com byla obrácená nosem k Puget Sound, kde sídlí Boeing Commercial Airplanes (příď se na mapě nachází poblíž hory Wolverine Peak poblíž jižního okraje Yellowstonského národního parku ve státě Wyoming), pravé křídlo dosahovalo mezi Hořejší a Michiganské jezero ve státě Michigan, levé pak téměř k hranici s Mexikem v Texasu. Ocasní plochy a záď piloti položili na území Alabamy, Mississippi, Tennessee a Kentucky. Celkem silueta zasahuje na území 22 států USA a pokrývá opticky takřka polovinu země. 

Vytvoření samotné siluety trvalo pilotům Boeingu 11,5 hodiny, celý let byl o šest a půl hodiny delší - po 18 hodinách a třech minutách od startu letoun ve čtvrtek 3. srpna 2017 v 9:40 ráno opět přistál na půdě domovského letiště v Seattlu. Podrobný interaktivní záznam letu si můžete prohlédnout po kliknutí na obrázek na začátku článku nebo zde. (Pokud by FlightRadar24 v neplacené verzi po uplynutí 7 dnů od provedení letu jeho záznam už nenabízel, najdete ho ve formě obrázku GIF také zde (po kliknutí a srolování na druhý obrázek v pořadí).)

Silueta B787 Dreamliner na mapě USA. Zdroj: FlightRadar24.comZoom gallery
Silueta B787 Dreamliner na mapě USA. Zdroj: FlightRadar24.com

Vytvoření siluety Dreamlineru nebyl první kreativní počin Boeingu tohoto druhu, v Boeingu si hrají rádi - už v únoru vytvořili piloti B737 MAX 8 na mapě USA stejným způsobem obří nápis MAX.

Boeing je na informace kolem letu poměrně skoupý, na webu navzdory svým zvyklostem nezveřejnil k letu ani video ani fotografie, jen statický záznam siluety Dreamlineru z FlightAware (obdoba FlightRadar24.com). "Zkušební tým Boeingu je kreativní a načrtl 787-8 na obloze ve 22 státech," dozvíme se z webu Boeingu ve strohém prohlášení k letu.  

Jan Dvořák

Zdroj: Boeing.com, FlightRadar24.com, USAtoday.com

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Letecká doprava > Jak piloti Boeingu malovali na mapu USA B787 Dreamliner
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345