Dron prorazil křídlo Mooney M20 a poškodil konstrukci křídla. Zatím jen v laboratoři

18.10.2018

Drony a bezpečnost      Tým oddělení pro fyziku nárazů Výzkumného institutu Daytonské univerzity připravil a natočil řízenou srážku dronu a malého letadla. Výsledky dokazují, že téma ohrožení bezpečnosti leteckého provozu je při nezodpovědném užívání dronů v blízkosti letišť nanejvýš aktuální.


Co se stane po srážce dronu s křídlem letadla.

Vědci z výzkumného týmu Impact Physics skupiny UDRI (University of Dayton Research Institute) vystřelili v laboratoři dvoukilogramovou kvadrokoptéru DJI Phantom2 rychlostí 238 mil za hodinu proti náběžné hraně křídla letounu Moony M20, čímž  v laboratorních podmínkách napodobili situaci, která by nastala za letu M20 touto rychlostí a došlo by ke srážce s dronem. Dron při nárazu křídlo prorazil, pokračoval do jeho nitra, kde poškodil konstrukční prvky. "Ačkoli se kvadrokoptéra po nárazu rozpadla, způsobila na křídle značné škody," řekl vedoucí týmu Kevin Poormon.

Jak se zvyšuje počet hobby dronů, zvyšuje se podle Poormona i riziko srážky s možnými fatálními následky. "Testujeme srážky letadel s ptáky již 40 let a víme, co všechno mohou způsobit. Drony mají obdobnou hmotnost jako někteří ptáci, a proto jsme s rostoucími obavami sledovali zvyšující se počet zpráv o riskantních výskytech dronů v oblastech s leteckým provozem," uvedl Poorman.

Ptáci podle něj sice obvykle náběžnou hranu křídla poškodí, do konstrukce však neproniknou, kdežto dron při simulované srážce křídlo prorazil. "Poté, co došlo v loňském roce ke srážce vrtulníku Army Blackhawk a hobby dronu, uvědomili jsme si, že je jen otázkou času, než se něco takového stane znovu a s většími škodami," dodal. (Při srážce dronu s Blackhhawkem byl naěštěstí jen lehce poškozen motor vrtulníku a stroj mohl bezpečně přistát.) 

Poormon, jehož skupina provádí testy odolnosti leteckých konstrukcí jako jsou křídla, čelní skla a motory při srážce s ptáky, představil výsledky testů i video simulované srážky dronu s letadlem na srpnovém akademickém summitu Unmanned Systems v Sinclair College v Daytonu. Zmíněný výzkum i video dokazují, že drony se mohou v nezodpovědných rukách stát nebezpečnou zbraní a že tvrdé legislativní nástroje, které upravují provoz dronů a zodpovědnosti z něj vyplývající, jsou sice pro majitele a provozovatele dronů nepříjemné, leč zcela opodstatněné.

-fr-

Zdroj: www.udayton.edu

logo_fr_transp.jpg

eruofipdocúů§.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Dron prorazil křídlo Mooney M20 a poškodil konstrukci křídla. Zatím jen v laboratoři
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 12.04.1937 se stalo...
12.04.1937
Sir Frank Whittle zahájil pozemní testy proudového motoru určeného pro pohon prvního britského proudového letadla.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456