Ohrožují malé drony letecký provoz?

16.9.2016

Dron vlétne do ocasního rotoru vrtulníku letecké záchranné služby a neovladatelný vrtulník se zřítí do areálu nemocnice. Zatím je to fikce, ale BBC společně s britskou leteckou záchrannou službou v tomto videu varují před riziky živelného provozování malých bezpilotních letounů pro letecký provoz.  


Dron způsobil nehodu vrtulníku. Ukázka z epizody seriálu BBC Casualty. Zdroj:

Hobby dron dálkově ovládaný malým chlapcem poškodí listy ocasního rotoru vrtulníku záchranářů, který se chystá přistát v blízké nemocnici. Následky jsou fatální – neovladatelný vrtulník se zřítí do areálu nemocnice. Nehoda se odehrála zatím jen v seriálu BBC Casualty, pro jehož poslední srpnovou epizodu střet vrtulníku letecké záchranné služby tvůrci připravili, ale podle mnohých se jedná o reálné riziko a je jen otázka času, kdy se něco podobného stane skutečně. 

Epizoda s nehodou záchranářského vrtulníku způsobenou dronem nevznikla na efekt. Britská Letecká záchranná služba Air Ambulance Service se totiž s tímto rizikem potýká již delší dobu a má z něj oprávněnou obavu. Proto tvůrcům seriálu toto téma navrhla do seriálu zařadit. 

fff.png

Na video příznivě zareagovali i zástupci Drone Safe Registr, což je britský registr vyškolených pilotů dronů s oprávněním pro legální komerční provozování těchto bezpilotních letounů. V současné době je v registru 165 pilotů. „Příběh upozorňuje na nebezpečí, že pokud s drony budou létat lidé bez patřičného bezpečnostního výcviku, dají se nehody tohoto druhu očekávat,“ uvádí se v  reakci DSR s tím, že podle nich jsou zvláště ohroženy právě vrtulníky, jelikož běžně létají v nižší výšce a hobby drony mohou snadno vystoupat do několika set metrů. 

O tom, že obavy nejsou přehnané, svědčí i to, že riskantní a nezodpovědné létání majitelů malých dronů se objevuje čím dál častěji i v okolí velkých letišť – naposledy dron ohrozil počátkem srpna Airbus A321 německé Lufthansy při přistání v Mnichově. Bezpilotní malá kvadrokoptéra tehdy minula Airbus jen o 10 metrů (psali jsme zde). 

Jan Dvořák

Zdroj: YouTube, BBC, Drone Safe Registr 

Flying Revue > Zprávy > Videa > Ohrožují malé drony letecký provoz?
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 01.04.1948 se stalo...
01.04.1948
První let experimentálního letounu Convair XF-92, prvního proudového letounu s delta křídlem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345