Dva piloti, dvě letadla, žádné padáky a výměna letadel ve 4000 metrech

19.4.2022

Tohle tady ještě nebylo.

Luke Aikins a jeho synovec Andy Farrington každý ve svém vlastním letadle nastoupají do výšky 4000 metrů a poté, co letouny uvedou do volného pádu, vyskočí z nich a ve vzduchu si je navzájem prohodí. Odvážný kaskadérský kousek proběhne 24. dubna v Arizoně ve Spojených státech.

plane_swap_luke_aikins,_andy_farrington_red_bull_content_pool.jpg

Red Bull Plane Swap je nevídaný vzdušný manévr, který se zapíše do dějin letectví. Poprvé v historii piloti vyskočí ze svých letadel, ve vzduchu si je vzájemně prohodí, a pak bezpečně přistanou zpátky na zemi. 

Do poslední chvíle nebude jisté, že to klapne, ale výpočty naznačují velkou šanci na úspěch. Kaskadéři Luke Aikins a Andy Farrington se pokusí svůj rekordní kousek uskutečnit v neděli 24. dubna nad neobydlenou částí Arizony asi hodinu jízdy od Phoenixu. 

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

Minuta na výměnu ve vzduchu

V úmyslu mají vystoupat do 4000 metrů, vypnout motory, stočit letouny nosem k zemi a uvést je do volného pádu. Klíčovým momentem pro úspěch je, aby letadla padala stabilizovaně, protože skokani je musí ve vzduchu dostihnout, vlézt do kokpit a chopit se znovu řízení. To všechno musí stihnout během pouhé jedné minuty. 

plane_swap_luke_aikins,_andy_farrington_red_bull_content_pool0.jpg

Ke svému extrémnímu číslu si vybrali dva malé hornoplošníky Cessna 182, které museli technicky upravit. Stabilitu ve volném pádu letounům udělí speciální aerodynamické brzdy umístěné na spodní části trupu. Letouny by měly padat rychlostí kolem 225 km/h, která by měla kaskadérům stačit k provedení výměny. O řízení v době nepřítomnosti pilotů se pak postará autopilot, který musel být kompletně přeprogramován, aby letadlo udržel ve volném pádu. Normálně je totiž nastaven na vodorovný let.

plane_swap_andy_farrington_redbull_contentpool.jpg

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Desítky tisíc seskoků

„Výměna letadel bude vrcholným okamžikem mé kariéry. Mým cílem je ukázat světu, že když opravdu chcete, možné je skoro všechno,” říká Luke Aikins, který má za sebou pozoruhodnou minulost. Americký BASEjumper s více jak 20 tisíci seskoky byl prvním člověkem na světě, který vyskočil ze střední troposféry a bezpečně přistál na zemi bez použití padáku nebo wingsuitu - speciální okřídlené kombinézy. Jeho přistání v roce 2016 ztlumila obří síť o rozměrech 30 x 30 metrů, do níž se musel trefit při pádu z výšky 7620 metrů. 

plane_swap_luke_aikins,_andy_farrington_red_bull_content_pool1.jpg

Luke skáče od svých dvanácti let. Jako odborný poradce trénoval seskoky příslušníky speciální jednotky Navy SEALs a v roce 2012 pomáhal rakouskému skokanovi Felixu Baumgartnerovi v uskutečnění rekordního skoku z balonu ve stratosféře ve výšce 36 576 metrů nad zemí. Má pilotní licenci na letadla i vrtulník a mimo jiné byl odpovědný za kaskadérské triky ve filmu Iron Man 3.

plane_swap_luke_aikins_redbullcontentpool.jpg

Co do zkušeností za svým strýcem v ničem nezaostává Andy Farrington, který stovku prvních seskoků z letadla zažil ještě na houbách. Pochází totiž ze skokanské rodiny a jeho matka si nechtěla upřít požitek z volného pádu ani v době těhotenství. Svůj první sólo seskok Andy absolvoval ve svých šestnácti letech. Od té doby jich má na kontě víc jak 27 tisíc. K tomu si může připočítat víc jak 1000 BASE seskoků a na 6000 hodin za kniplem letadla. I když jsou oba piloti profesinálové, jde o krajně riskantní projekt a pro diváky bude jejich úsilí představovat unikátní podívanou.

Celou akci můžete sledovat v přímém přenosu na Red Bull TV, a to 25. dubna od 01:00-04:00 našeho času. Do té doby se můžete naladit upoutávkou zde

 

Autor: Tisková zpráva Red Bull

banner_anglicka_vfr_komunikace_300x300_03_2022_f.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecký sport > Dva piloti, dvě letadla, žádné padáky a výměna letadel ve 4000 metrech
.

         Máme pro vás »

FR 2/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 22.03.1919 se stalo...
22.03.1919
Společnost Farman Airlines otevřela vůbec první pravidelnou mezinárodní leteckou linku, a to mezi Paříží a Bruselem. Byla provozována letouny Farman F.60 Goliath.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »