Pardubické letiště získalo jako první letiště v Česku nový povinný certifikát bezpečnosti EASA

1.12.2016

Pardubické mezinárodní letiště je stejně bezpečné, jako letiště v Paříži, v Mnichově nebo třeba v Římě. Dokládá to certifikát, který představitelé letiště převzali tento týden na Úřadu pro civilní letectví v Praze.

Pardubické letiště získalo certifikát bezpečnosti EASA.Zoom gallery
Pardubické letiště získalo certifikát bezpečnosti EASA.

Certifikát podle sdělení Letiště Pardubice potvrzuje, že bezpečnost letového provozu na mezinárodním letišti Pardubice je v souladu s požadavky Evropské agentury pro bezpečnost v letectví (EASA), tedy s evropskou legislativou. Certifikaci EASA získal pardubický aeroport jako první z pěti českých letišť, spadajících do působnosti evropské agentury.  

„Na certifikaci jsme se připravovali zhruba rok. Měli jsme to štěstí, že jsme nemuseli řešit nedostatky stavebního charakteru. Neznamenalo to ale pouze vytvoření nové letištní dokumentace. Legislativa EU se od té národní liší jak ve formě, tak i v obsahu, takže některé úpravy jsme udělat museli,“ řekl manažer jakosti, bezpečnosti a řízení procesů letiště Ing. Vít Málek, který letiště certifikačním řízením provedl.

Muselo být například doplněno některé denní značení a opraveny některé příkazové a informační znaky.  Bylo nutné nechat zpracovat a vyhodnotit překážkové plochy letiště a podobně. „Museli jsme se také vypořádat i se specifiky letiště, identifikovat jeho odlišnosti a prokázat bezpečnost. Například s tím, že naše dráha je široká 75 metrů, kdežto příslušným předpisem EASA je maximální uvažovaná šíře 60 metrů. Museli jsme proto doplnit dokumentaci, která toto specifikum popisuje a obsahuje i safety studii prokazující požadovanou úroveň bezpečnosti takové dráhy,“ dodal Vít Málek.

„Získání certifikátu mě znovu utvrdilo v tom, že pardubické letiště jde pod vedením paní ředitelky správnou cestou. To, že naše letiště získalo tento důležitý certifikát jako první letiště v České republice, dává jasný signál všem, kteří se v letecké branži pohybují, že pardubické letiště skutečně patří do pomyslné první třídy," řekl Martin Charvát, primátor Pardubic.

Město vlastní 66 procent akcií společnosti EBA a.s., která civilní letiště provozuje. „Jsem stále optimista a věřím, že po dostavbě nového terminálu bude pardubické letiště patřit k těm důležitým v Evropě," dodal primátor Charvát. Nový terminál se zatím nachází ve fázi přípravných prací, stavební firmy odstranily budovy skladů, které se nacházely v místech, kde by měl nový terminál za necelý rok stát.  

Osvědčení o provozní způsobilosti dle požadavků EASA budou muset mít do konce příštího roku všechna veřejná letiště na území Evropské unie, která slouží obchodní letecké dopravě a na nichž je provoz zajišťován pomocí postupů pro přístrojové přiblížení a mají dráhu se zpevněným povrchem o délce 800 m a více a odbaví ročně více než 10 tisíc cestujících. „Jsem velice ráda, že se naše letiště zhostilo tohoto nelehkého úkolu v požadovaném termínu a bez prodlení. Tento certifikát jednoznačně potvrzuje, že připravenost našeho letiště k provozování mezinárodní letecké přepravy je na vysoké bezpečnostní úrovni,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Podmínky certifikace dle požadavků EASA, o níž česká letiště žádají u Úřadu pro civilní letectví, jsou stejné pro všechna evropská veřejná letiště. Certifikát je dokladem toho, že letiště, které toto osvědčení o provozní způsobilosti získá, je bezpečné a jeho infrastruktura i činnosti jsou v souladu s evropskou legislativou.     

-fr-

Zdroj: EBA, a.s.

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Pardubické letiště získalo jako první letiště v Česku nový povinný certifikát bezpečnosti EASA
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.07.1919 se stalo...
25.07.1919
Holandský letecký průkopník van den Schkrouff provedl s dvouplošníkem Voisin první vzlet v carském Rusku.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »