Electra se vrací domů: Den 1

21.5.2015

Foto: I. Lukačovič
Foto: I. Lukačovič

Posádka Lockheedu Electra OK-CTB má úspěšně za sebou první den etapového přeletu Atlantiku.

A byl to den vskutku náročný. Z Hamiltonu Electra odstartovala tak brzy, že posádka neměla čas ani na snídani. První zastávkou se stalo letiště Victora M. Powera v Timminsu v Ontariu (CYTS). Odsud posádka přeletěla do La Grande Rivière (CYGL). Konečným cílem prvního dne byl Kuujjuaq (CYVP) v Quebecu.

Zoom gallery

Letiště dnes známé pod názvem Kuujjuaq (podle blízké osady) má velmi zajímavou minulost. Vzniklo během druhé světové války v rámci budování přeletové trasy pro americká letadla dodávaná v rámci programu Lend-Lease do Velké Británie. Místo pro vybudování letiště bylo vybráno 12. července 1941 během letecké expedice USAAF vedené kapitánem Elliotem Rooseveltem. Jako první byla vybudována meteorologická  a radiokomunikační stanice nazvaná Fort Chimo s posádkou dvanácti mužů, jejíž provoz byl zahájen 10. října téhož roku. Vzletová a přistávací dráha byla dokončena v létě roku následujícího. Fort Chimo obdrželo kódový název Crystal I, přičemž v rámci programu Crystal byla vybudována ještě letiště Frobisher Bay Air Base (dnes Iqaluit Airport, tehdy Crystal II) a meteorologická, komunikační a později radarová stanice Padloping Island (Crystal III). Kanada získala kontrolu nad základnou Fort Chimo a jejím letištěm v roce 1944.

Posádka Electry se cestou musela potýkat jak s mírnou námrazou (Electra není vybavena odmrazovacími systémy), tak i s prozatím lehkým únikem oleje z levého motoru. Nálada celého týmu je vynikající.

Electru dále doprovází doprovodná Cessna CJ4 OK-ILA.

Zoom gallery

K dnešní druhé etapě nám opět doplnil informace vedoucí operačního dispečinku ABS Jets a.s. Michal Pazourek:

"Dnes je na programu opuštění Kanady a přelet do Grónska. V 8.00 hodin místního času (1200Z) se letadla přesunou do Iqaluitu (CYFB). Jedná se o jedno z nejseverněji položených letišť v Kanadě, jehož zajímavostí je, že se používá na zimní testování nových letadel. Po doplnění paliva obě letadla přeletí do Nuuku (BGGH), kde by měla strávit noc."

Aktuální trasu Electry můžete sledovat zde:

http://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0kn2v8ED3d39ixbGvqCc7Sbugdq8YoZS2 

Flying Revue > Aktuality > Historie > Electra se vrací domů: Den 1
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

CIDNA 2019: 1. etapa


      » Máme za sebou první etapu ».

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 17.09.1976 se stalo...
17.09.1976
Slavnostní rollout prototypu raketoplánu Space Shuttle Enterprise postaveného společností Rockwell International (North American). Byl používán pouze pro zkušební lety v atmosféře.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345