Epic Odyssey World Tour - pražské zastavení

20.7.2016

Epic Odyssey World Tour - pražské zastavení

Sedmého července vyrazilo z amerického Oshkoshe ve státě Wisconsin šest letounů Epic LT se svými posádkami na velké letecké dobrodružství - cestu kolem světa, která je po jedenadvaceti dnech přivede zpět do Oshkoshe, kde svou pouť slavnostně zakončí v rámci letošní AirVenture. A Praha v itineráři posádek nemohla chybět.

Trasa letu zavede posádky do devíti zemí.Zoom gallery
Trasa letu zavede posádky do devíti zemí.

Celkem 26 členů šesti posádek se pod vedením zkušených pilotů rozhodlo absolvovat zhruba 15 000 námořních mil dlouhou cestu kolem světa, během které navštíví devět zemí a dvacet měst. Osmou zastávkou na cestě kolem světa východním směrem se 14. července stala Praha, kde po krákém přeletu z italského Janova přistálo v dopoledních hodinách všech šest letounů Epic LT. Počasí bohužel posádkám během pražské zastávky příliš nepřálo a nepřálo ani týmu Flying Revue, který byl na pozvání společnosti Epic Aircraft přítomen přistání letounů na pražském letišti. Ale ani hustý déšť a vítr nezahnal úsměvy na tvářích posádek, které se na pražskou zastávku a program připravený společností Blanik Aircraft CZ, s.r.o. přesto všechno velice těšily.

Na LKPR využily posádky skvělých služeb handlingu společnosti ABS Jets a.s.Zoom gallery
Na LKPR využily posádky skvělých služeb handlingu společnosti ABS Jets a.s.

Produkce turbínových strojů Epic LT, které společnost Epic Aircraft dodávala ve formě stavebnic především na americký trh, skončila s koncem roku 2014. Celkově bylo vyrobeno 54 stavebnicových kompletů, z nich bylo dokončeno ke konci roku 2015 48 kusů, dalších šest je rozpracováno v různých stádiích konstrukce.

Epic LT.Zoom gallery
Epic LT.

Od konce roku 2014 se společnost Epic Aircraft plně soustředila na vývoj a přípravu certifikace FAA nové, plně certifikované verze, která bude dodávána pod označením Epic E1000. Udělení certifikátu FAA se očekává v druhé polovině roku 2016. Cena nového E1000, který bude pohánět osvědčený motor Pratt & Whitney Canada PT6A-67A bude začínat na třech miliónech dolarů a typ bude o přízeň pilotů a majitelů soupeřit se stroji jako TBM 900 (s cenou 3,7 miliónu dolarů) a do jisté míry i Pilatusem PC-12NG. Epic se zatím obchodně soustřeďuje především na americký trh, kde v první vlně připraví šest servisních středisek. Výroba sériových strojů by měla být zahájena koncem letošního roku.

Podle maketingového a obchodního ředitele společnosti Epic Mike Schradera tvoří současní majitelé modelu LT zhruba 10 procent ze stále rostoucího rezervačního seznamu certifikované verze E1000, který na konci loňského roku činil přes 60 objednávek. Podle Schradera zaznamenal E1000 velmi pozitivní odezvu rovněž u majitelů vysoko výkonných pístových typů (jako například Cirrus ST22T nebo Beechcraft Baron), kteří hledají pro své potřeby výkonnější letouny.

Logo Epic Odyssey World Tour 2016.Zoom gallery
Logo Epic Odyssey World Tour 2016.

Posádky všech šesti letounů Epic LT opustily Prahu v sobotu 16. července, jejich cílem bylo letiště Pulkovo, mezinárodní letiště obsluhující ruské město Petrohrad.

Zbývající část cesty kolem světa, která vyvrcholí slavnostním příletem do Oshkoshe během Airventure 2016, mohou naši čtenáři sledovat na těchto stránkách.

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Epic Odyssey World Tour - pražské zastavení
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 22.05.1946 se stalo...
22.05.1946
První let cvičného dvoumístného letounu de Havilland Canada DHC-1 Chipmunk.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »