Eurofighter Typhoon aneb nejdražší evropská bouře

6.1.2016

Eurofighter Typhoon aneb nejdražší evropská bouře

Víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon měly být od počátku vývoje stejně ničivé jako větrná smršť, po níž dostaly pojmenování. Tento na dlouhou dobu nejdražší evropský vojenský letecký projekt se ale nedožije tolik očekávané dlouhé budoucnosti, neboť již nyní, pár let po dosažení plné operační způsobilosti prvních letek, mu u části uživatelů na paty šlape nový stíhací letoun páté generace F-35 Lightning II. I přesto kariéra Typhoonů stojí za připomenutí, neboť tyto stroje dodnes představují v mnohém to nejmodernější, co je na trhu k dispozici. A to i přes četné výtky na ekonomické ukazatele provozu.

Představovat vývoj letounu Typhoon zřejmě nemá smysl, neboť jde o informace snadno dohledatelné. Jeho historie vzniku, provázená celou řadou neustále se měnících a prolínajících se společných evropských programů, které nenašly naplnění z důvodu nejednotnosti požadavků všech zúčastněných stran, ale jako by předznamenávala těžkosti provázející operační kariéru typu, který měl dlouho ambici stát se jednotným evropským stíhacím letounem. Výsledkem dvou desítek let úvah a konstrukčních prací byl vysoce výkonný typ, který se ale s příchodem strojů páté generace dostává trochu do pozadí.
 

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 48-55 ve Flying Revue č.1/2016.

Na stáncích ho najdete od 7.ledna 2016. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu.  

Členy Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2016 > Flying Revue 1/2016 > Eurofighter Typhoon aneb nejdražší evropská bouře
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 10.07.1929 se stalo...
10.07.1929
První let italského rychlostního hydroplánu Macchi M.67, postaveného pro mezinárodní soutěž o Schneiderovu trofej.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345