Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu

14.1.2019

Původní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště PrahaPůvodní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště Praha
Původní val, který musel být zrušen. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště PrahaNový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště PrahaNový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Nový spotterský val u Kněževsi. Foto: Letiště Praha
Val u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.czVal u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.cz
Val u Kněževsi leží poblíž severního okraje dráhy 06/24. Zdroj: Mapy.cz
Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu

Letiště Praha      Pražské Letiště Václava Havla otevřelo u obce Kněževes nový val pro planespottery, tedy letecké fanoušky, kteří pozorují, fotí a filmují letadla. Původní val musel být v květnu loňského roku zrušen, jelikož bránil stavbě produktovodu leteckých pohonných hmot a plánovanému rozšíření perimetru letiště. Nový val je vyšší o téměř dva metry  a oproti původnímu byl posunut o 51 metrů dále od přistávací dráhy. 

Val v Kněževsi byl oblíbeným místem pro pozorování letadel a scházeli se na něm fotografové, letečtí fandové, ale i turisté a rodiny s dětmi. Z důvodu rostoucího leteckého provozu je však Letiště Praha nuceno zvyšovat svoje kapacity, což vyžaduje i stavební úpravy. Strategickou stavbou z pohledu budoucího rozvoje letiště je i nový produktovod leteckých pohonných hmot a depo autocisteren. Právě nově vznikajícímu produktovodu musel původní kněževeský val ustoupit. 

Po téměř devíti měsících vznikl v blízkosti původní plošiny val nový. Je vysoký 4,5 metru a tvoří ho zemina o objemu 735 m3 (objem zeminy v původním valu byl 465 m3). Návštěvníci se k němu dostanou po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace. 

„Opětovné otevření valu je bezpochyby pozitivní zprávou pro milovníky letadel i rodiny s dětmi, které jsou jeho častými návštěvníky. Do budoucna plánujeme vylepšení o dětské hrací prvky, aby malí návštěvníci měli vedle pozorování letadel možnost další zábavy. Tento krok je v souladu s dlouhodobou koncepcí letiště neustále hledat další možná zlepšení poskytovaných služeb. Letectví je atraktivní obor a pozorování letadel při vzletu či přistání budí stále u mnohých obdiv,“ říká Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha, který je odpovědný mimo jiné za vztahy s blízkým okolím letiště.   

Kromě kněževeského valu se nedaleko letiště nachází i druhý val, který je situovaný u obce Hostivice. Spotteři mohou využít také speciálních otvorů v oplocení. Pro všechny návštěvníky letiště jsou pak z obou terminálů přístupné vyhlídkové terasy. Pokud chce zájemce vidět letadla a letištní techniku skutečně zblízka, může využít oblíbených exkurzí pořádaných Letištěm Praha, které zahrnují prohlídku nejzajímavějších míst letiště, jež nejsou veřejnosti běžně přístupná.

-fr-

 logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Fanoušci letadel mohou pozorovat startující a přistávající letadla na Letišti Praha z nového spotterského valu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.05.1883 se stalo...
20.05.1883
V Pardubicích se narodil přední český letecký průkopník Jan Kašpar.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »