Flying Legends 2019

16.7.2019

Ve znamení výročí Dne D         Každoročním evropským vyvrcholením leteckých dnů zaměřených na historické vojenské stroje je pro fanoušky warbirdů akce Flying Legends pořádaná společně britským Imperiálním válečným muzeem (IWM) a organizací The Fighter Collection. Letošní rok se nesl ve znamení výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

Jak již bývá v posledních létech zvykem, o úvodní show se postaral hromadný start a následné vystoupení legendárních letounů Spitfire širokého spektra verzí. Letos letos se jich sešlo úctyhodných dvanáct, což je však jen část z celkového množství letuschopných „Spitů“ za kanálem La Manche. 

Unikátním zážitkem, ještě před nějakými pěti lety jen těžko představitelným, se stalo skupinové vystoupení hned pěti letounů Hispano Aviacion HA-1112 Buchon. Dalším unikátním vystoupením bylo společné představení čtyř legendárních stíhacích letounů z druhé světové války, konkrétně strojů P-47 Thunderbolt, P-51 Mustang, Supermarine Spitfire a již zmíněného Buchónu. Perfektní vystoupení čtyř parametry odlišných letounů zalétnuté v těsné formaci bylo skvělou ukázkou umění jejich pilotů.

V dalším programu pak po oba dny vystoupila většina historických strojů, které jsou na letišti v Duxfordu doma, tedy například námořní Vought F4U Corsair, Grumman F8F Bearcat a Grumman F4F Wildcat nebo hned čtveřice klasických druhoválečných letounů z konstrukční kanceláře firmy Curtiss, tedy Curtiss-Wright P-36C, Curtiss-Wright Hawk 75, Curtiss-Wright P.40C a Curtiss-Wright Warhawk P40F, které je možné vidět pohromadě na celém světě právě jen zde v Duxfordu.

Klasické vystoupení, tak zvaný „Joker“, létané v době, kdy se formuje „Balbo“, bylo tentokrát unikátní v tom, že jej létali hned dva piloti – Nick Grey v Bearcatu a Richard Grace v Hawkeru Fury. Ve vzduchu se představil i Bristol Mk.I Blenheim, Westland Lysander nebo Consolidated Catalina a celá řada dalších historických strojů. Jedním z vrcholů bylo i sobotní vystoupení britské akrobatické skupiny The Red Arrows, kterou nad Duxfordem v rámci Flying Legends zpravidla nevídáme.

Pro toho, kdo nestihnul oslavy vylodění v Normandii, stála jistě za vidění i trojice transportních strojů Douglas C-47.

Každoroční „Legendy“ jsou velkým lákadlem i pro české fanoušky historických letounů. Zákulisní informace z dobrých zdrojů říkají, že příští rok by mohl být velkou premiérou pro stíhací Fiat Cr. 42 patřící organizaci The Fighter Collection a vzhledem k tomu, že se bude znovu slavit významné výročí, dá se očekávat i nějaké další překvapení od organizátorů. Přístí ročník bude možná dobrou příležitostí vyrazit do Duxfordu i pro vás, ať už využijete nabídky specializovaných cestovních kanceláří, nebo zvolíte individuální dopravu. 

-mb-

Zoom gallery

 

Flying Revue > Články > Historie letectví > Flying Legends 2019
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »