Flying Legends 2019

16.7.2019

Ve znamení výročí Dne D         Každoročním evropským vyvrcholením leteckých dnů zaměřených na historické vojenské stroje je pro fanoušky warbirdů akce Flying Legends pořádaná společně britským Imperiálním válečným muzeem (IWM) a organizací The Fighter Collection. Letošní rok se nesl ve znamení výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

Jak již bývá v posledních létech zvykem, o úvodní show se postaral hromadný start a následné vystoupení legendárních letounů Spitfire širokého spektra verzí. Letos letos se jich sešlo úctyhodných dvanáct, což je však jen část z celkového množství letuschopných „Spitů“ za kanálem La Manche. 

Unikátním zážitkem, ještě před nějakými pěti lety jen těžko představitelným, se stalo skupinové vystoupení hned pěti letounů Hispano Aviacion HA-1112 Buchon. Dalším unikátním vystoupením bylo společné představení čtyř legendárních stíhacích letounů z druhé světové války, konkrétně strojů P-47 Thunderbolt, P-51 Mustang, Supermarine Spitfire a již zmíněného Buchónu. Perfektní vystoupení čtyř parametry odlišných letounů zalétnuté v těsné formaci bylo skvělou ukázkou umění jejich pilotů.

V dalším programu pak po oba dny vystoupila většina historických strojů, které jsou na letišti v Duxfordu doma, tedy například námořní Vought F4U Corsair, Grumman F8F Bearcat a Grumman F4F Wildcat nebo hned čtveřice klasických druhoválečných letounů z konstrukční kanceláře firmy Curtiss, tedy Curtiss-Wright P-36C, Curtiss-Wright Hawk 75, Curtiss-Wright P.40C a Curtiss-Wright Warhawk P40F, které je možné vidět pohromadě na celém světě právě jen zde v Duxfordu.

Klasické vystoupení, tak zvaný „Joker“, létané v době, kdy se formuje „Balbo“, bylo tentokrát unikátní v tom, že jej létali hned dva piloti – Nick Grey v Bearcatu a Richard Grace v Hawkeru Fury. Ve vzduchu se představil i Bristol Mk.I Blenheim, Westland Lysander nebo Consolidated Catalina a celá řada dalších historických strojů. Jedním z vrcholů bylo i sobotní vystoupení britské akrobatické skupiny The Red Arrows, kterou nad Duxfordem v rámci Flying Legends zpravidla nevídáme.

Pro toho, kdo nestihnul oslavy vylodění v Normandii, stála jistě za vidění i trojice transportních strojů Douglas C-47.

Každoroční „Legendy“ jsou velkým lákadlem i pro české fanoušky historických letounů. Zákulisní informace z dobrých zdrojů říkají, že příští rok by mohl být velkou premiérou pro stíhací Fiat Cr. 42 patřící organizaci The Fighter Collection a vzhledem k tomu, že se bude znovu slavit významné výročí, dá se očekávat i nějaké další překvapení od organizátorů. Přístí ročník bude možná dobrou příležitostí vyrazit do Duxfordu i pro vás, ať už využijete nabídky specializovaných cestovních kanceláří, nebo zvolíte individuální dopravu. 

-mb-

Zoom gallery

 

Flying Revue > Aktuality > Historie > Flying Legends 2019
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Kurz VFR zahraniční lety


Všechny kurzy a exkurze FR zde. 

Novinka: L-410

Novinka: Hloubkaři


Pod palbou hloubkařů - novinka v e-shopu.

Soutěž:Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

Staňte se pilotem:

Kalendárium:

Dne 21.10.1923 se stalo...
21.10.1923
Vzlétl první letoun slavného ruského konstruktéra Andreje Nikolajeviče Tupoleva. Projekt stroje s typovým označením ANT-1 vznikl ve své původní podobě již roku 1911, dokončen byl však ve své modernizované podobě až o 12 let později.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Trcaker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345