Flying Legends 2019

16.7.2019

Ve znamení výročí Dne D         Každoročním evropským vyvrcholením leteckých dnů zaměřených na historické vojenské stroje je pro fanoušky warbirdů akce Flying Legends pořádaná společně britským Imperiálním válečným muzeem (IWM) a organizací The Fighter Collection. Letošní rok se nesl ve znamení výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

Jak již bývá v posledních létech zvykem, o úvodní show se postaral hromadný start a následné vystoupení legendárních letounů Spitfire širokého spektra verzí. Letos letos se jich sešlo úctyhodných dvanáct, což je však jen část z celkového množství letuschopných „Spitů“ za kanálem La Manche. 

Unikátním zážitkem, ještě před nějakými pěti lety jen těžko představitelným, se stalo skupinové vystoupení hned pěti letounů Hispano Aviacion HA-1112 Buchon. Dalším unikátním vystoupením bylo společné představení čtyř legendárních stíhacích letounů z druhé světové války, konkrétně strojů P-47 Thunderbolt, P-51 Mustang, Supermarine Spitfire a již zmíněného Buchónu. Perfektní vystoupení čtyř parametry odlišných letounů zalétnuté v těsné formaci bylo skvělou ukázkou umění jejich pilotů.

V dalším programu pak po oba dny vystoupila většina historických strojů, které jsou na letišti v Duxfordu doma, tedy například námořní Vought F4U Corsair, Grumman F8F Bearcat a Grumman F4F Wildcat nebo hned čtveřice klasických druhoválečných letounů z konstrukční kanceláře firmy Curtiss, tedy Curtiss-Wright P-36C, Curtiss-Wright Hawk 75, Curtiss-Wright P.40C a Curtiss-Wright Warhawk P40F, které je možné vidět pohromadě na celém světě právě jen zde v Duxfordu.

Klasické vystoupení, tak zvaný „Joker“, létané v době, kdy se formuje „Balbo“, bylo tentokrát unikátní v tom, že jej létali hned dva piloti – Nick Grey v Bearcatu a Richard Grace v Hawkeru Fury. Ve vzduchu se představil i Bristol Mk.I Blenheim, Westland Lysander nebo Consolidated Catalina a celá řada dalších historických strojů. Jedním z vrcholů bylo i sobotní vystoupení britské akrobatické skupiny The Red Arrows, kterou nad Duxfordem v rámci Flying Legends zpravidla nevídáme.

Pro toho, kdo nestihnul oslavy vylodění v Normandii, stála jistě za vidění i trojice transportních strojů Douglas C-47.

Každoroční „Legendy“ jsou velkým lákadlem i pro české fanoušky historických letounů. Zákulisní informace z dobrých zdrojů říkají, že příští rok by mohl být velkou premiérou pro stíhací Fiat Cr. 42 patřící organizaci The Fighter Collection a vzhledem k tomu, že se bude znovu slavit významné výročí, dá se očekávat i nějaké další překvapení od organizátorů. Přístí ročník bude možná dobrou příležitostí vyrazit do Duxfordu i pro vás, ať už využijete nabídky specializovaných cestovních kanceláří, nebo zvolíte individuální dopravu. 

-mb-

Zoom gallery

 

Flying Revue > Zprávy > Historie > Flying Legends 2019
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 10.08.1949 se stalo...
10.08.1949
První let prototypu kanadského proudového dopravního letounu Avro Canada C102 Jetliner. Typ vyvolal na americkém kontinentu velkou pozornost, Howard Hughes nabídl financovat rozjezd sériové výroby, ale vývoj Jetlineru byl nakonec zastaven.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »