Flying Revue 5/2022: Slovo šéfredaktora

23.8.2022

Česká republika patří do exkluzivního a velmi úzkého klubu zemí, které dokáží vyvinout a úspěšně vyrábět turbínové motory.fr_05_2022_titulka.jpg

Ve společnosti PBS Velká Bíteš vznikají proudové motory vyvinuté především pro mohutně se rozvíjející sektor UAV, ale uplatnění najdou i v civilním sektoru. Vzpomeňme například na proudová letadla Sonex Aircraft SubSonex, která vznikají ve Spojených státech a stále nabírají na oblibě.

Turbohřídelový motor PBS TS100 zase našel uplatnění v celé řadě projektů lehkých vrtulníků, ale zatím pouze jediná firma, a to italská Curti Aerospace, dokázala celý projekt dotáhnout zatím těsně před zahájení sériové výroby. A právě tomuto zajímavého lehkému vrtulníku poháněnému  českým motorem jsme věnovali úvodní článek tohoto čísla.

Na opačném konci časopisu nás Jirka Pruša přenese se svým expedičním Sharkem do Izraele, který je sice lákavou destinací pro mnoho pilotů, ale zdánlivé obtíže s létáním v této zemi mnoho pilotů odrazuje. Jak v Jirkově článku zjistíte, se správným přístupem a trochou snahy překonat byrokratické překážky může být i Izrael zemí pilotům zaslíbenou.

V jiné části čísla si připomeneme jediný letuschopný P-38 v Evropě, který létá ve sbírce Flying Bulls v Salzburku, podíváme se do muzea izraelského vojenského muzea v Negevské poušti a připomeneme si i narozeniny Aera Ae-45.

Bude toho samozřejmě ale mnohem více.

 

Příjemné čtení

Michal Beran

michal_beran_fr_final_876_1.jpg

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

p38.jpg

Flying Revue > Aktuální FR + archiv > Flying Revue 5/2022 > Flying Revue 5/2022: Slovo šéfredaktora
Loading...

Flying Revue 5/2022

Loading...

Flying Revue 5/2022

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »