Flying Revue 5/2023: Slovo šéfredaktora

31.8.2023

Zoom galleryParis Air Show, nebo chcete-li Pařížský aerosalón, se letos konal poprvé od roku 2019.

A podle všeho se mu ve stále měnícím se světě podařilo navázat na pověst, která tento výjimečný podnik provázela v leteckém světě od samotného počátku, a to být prestižním místem, kde výrobci ukazovali své poslední výrobky a technologie.

Letošní ročník byl také příležitostí připomenout si propojení Pařížského aerosalónu s příběhy jediných dvou nadzvukových dopravních strojů, britsko-francouzského Concordu a sovětského Tupolevu Tu-144. Před dvaceti léty se zde naposledy představil ve vzduchu Concorde a padesát let uplynulo od epického měření sil, kdy se zde utkaly Concorde a Tu-144S v souboji nejen těchto dvou tehdy přelomových letadel, ale také v pomyslném souboji dvou světů. A ten, jak dobře víme, skončil tragickou havárií sovětského Tupolevu.

Zoom gallery

I proto jsme věnovali části nových technologií představených na Pařížskému aerosalónu a těmto výročím určitou část čísla.

Ale naleznete v něm řadu dalších zajímavých článků. V úvodu představujeme italské vírníky společnosti Magni Gyro a osobnost zakladatele této firmy Vittoria Magniho. V článku Maryly Boutineau se vrátíme v čase zpět k osobnostem meziválečných pilotek rekordmanek z Francie a Německa a v článku Iva Pujmana navštívíme malý, ale povedený předválečný letecký den v Budíkově.

Zoom gallery

Zoom gallery

Jirka Pruša se zase s čtenáři podělí o zážitky z dálkového letu na Island a zpět a konečně zavítáme i do amerického Palmdale, abychom si prohlédli jedinečnou sbírku průzkumných a špionážních „Černých ptáků“. To a mnoho dalšího naleznete v aktuálním čísle Flying Revue.

 

Tak příjemné čtení

Michal Beran

michal_beran_fr_final_876_1.jpg

Zoom gallery

snímek_obrazovky_2023-08-29_212854.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Flying Revue 5/2023 > Flying Revue 5/2023: Slovo šéfredaktora
Loading...

Flying Revue 5/2023

Loading...

Flying Revue 5/2023

.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 24.09.1852 se stalo...
24.09.1852
V Paříži se do vzduchu vznesla první vzducholoď. Postavili ji Henri Giffard společně s Gabrielem Yonem. Vzducholoď byla opatřena parním strojem o výkonu asi 2,2 kW (3 k), pohánějícím třílistou vrtuli.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »