Když spadl první balón aneb jak to vlastně začalo

10.2.2016

Jak se vyvíjelo právo v letectví? A jak se to současné dotýká vás, ať už v letectví pracujete, nebo "jen" létáte? Dozvíte se v seriálu, který pro Flying Revue připravuje JUDr. Jiří Horník.

Právo a létání

První vzlet:
1783 - balón bratří Montgolfierů
První nehody:
1783-4, Paříž
První letecký předpis:
1784, Paříž. Jím byla bez povolení zakázána „výroba a vypouštění balónů a jiných létajících zařízení, ve kterých budou používány vařiče na vinný líh, ohňostroje a jiné nebezpečné hořlavé/oheň způsobující látky“.

Asi nikdo si dnes nedokáže představit, že by letectví fungovalo bez leteckých předpisů. Považujeme je za naprostou samozřejmost, byť je jich pořádná hromada, ne-li halda. Jak ale vlastně vznikla potřeba začít oblast letectví regulovat?

Sto let na křídlech

Historie letectví není dlouhá, přesto je nesmírně bohatá a pyšní se obrovským pokrokem ve všech rovinách. Vždyť to není o moc více než 100 let, kdy se člověku podařilo získat svobodu pohybovat se ve vzdušném prostoru dle své libovůle, nikoli se jen nechat unášet, kam vás zrovna vítr v balónu zavane. Rychlost rozvoje letectví a letecké dopravy byla neuvěřitelná již v prvních třiceti letech, byť tehdy na plynový pedál nejvíce šlapaly dvě světové války. Úsměvná je tak z dnešního pohledu poznámka Josefa Grubera z roku 1920, že v rámci „[vzduchoplavby] hromadnosti dopravy v dohledné době sotva bude lze se nadíti“ (Dopravní politika, 1920).

Když spadl první balón Pařížanům do ulic

Zoom gallery

Stejně jako jakákoli jiná nová technologie, tak i letectví zápasilo se starým známým pravidlem, že právo zpravidla významně pokulhává za technologickým rozvojem. A ještě víc pak platila poučka, že se nic neděje, dokud se nic nestane.

To už je ale nutné se vrátit o víc jak 230 let zpět do doby, kdy v roce 1783 vzlétl první balón. Za ním logicky následovaly v krátké době další a netrvalo dlouho, aby první průkopnické balóny spadly tam, kam neměly. To už musely zpozornět příslušné autority, aby chránily ty, kteří neměli s provozem balónů nic společného, a my se tím ocitáme v bodě zrodu leteckého práva.

První letecký předpis

Prvním zdokumentovaným leteckým předpisem se stalo nařízení pařížského policejního ředitelství z dubna 1784. To reagovalo na pády několika balónů na různá místa v Paříži. Pod pokutou 500 liber byla bez získání předchozího povolení zakázána „výroba a vypouštění balónů a jiných létajících zařízení, ve kterých budou používány vařiče na vinný líh, ohňostroje a jiné nebezpečné hořlavé/oheň způsobující látky“. 

Seriál Letecké právo na webu FlyingRevue.cz

Všechny díly seriálu o leteckém právu si můžete přečíst zde.

Není bez zajímavosti, že nařízení klade podstatný důraz na předcházení nehodám a na to, aby uvedené balóny byly provozovány jen lidmi, kteří mají příslušné znalosti a způsobilost. Policejní ředitelství pak prověřovalo, zda žadatel o příslušné povolení prokázal, že má dané znalosti a zkušenosti. A tento princip prověřování způsobilost je dlouhou červenou nití, která se táhne právní úpravou letectví dodnes; vděčíme mu za to, že letecká doprava je považována za nejbezpečnější způsob dopravy.

Právním aspektům létání se budeme věnovat v seriálu, v němž vás nejen seznámíme s nejdůležitějšími předpisy a jejich vývojem, ale ukážeme vám, jak se vás to všechno jako pilotů, personálu na zemi i ve vzduchu, provozovatelů aerolinek a letišť i jako cestujících dotýká. 

JUDr. Jiří Horník, LL.M.

20160211_102652_hdr0.jpg

Ilustrační obr.: Wikimedia.org

Flying Revue > Zprávy > Letecké právo > Když spadl první balón aneb jak to vlastně začalo
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 17.04.1966 se stalo...
17.04.1966
První úspěšný let kanadského konvertoplánu Canadair CL-84 "Dynavert".
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456