HURÁ NA LYŽE!

17.12.2014

Letošní bílá nadílka nám připravila ideální podmínky pro zimní létání na lyžích. Lyže jsou obvyklou výbavou letadel hlavně v severských zemích. V našich zeměpisných šířkách je zvykem v zimním období spíše nechávat letadla v hangáru, ale i přesto bychom si neměli nechat ujít zážitek ze zimního létání.

Sníh okolí vašeho letiště úplně změní. Při pohledu ze země zůstává profil horizontu i reliéf terénu pod větší nadílkou sněhu. Ale jakmile se odpoutáte od země, reliéf terénu splyne v bílo-bílé ploše a čeká vás úplně nový pohled na starou známou krajinu. Ač benešovské letiště znám velmi dobře, stejně jsem se musel po otočení druhé zatáčky pořádně podívat, kde vlastně to letiště je. Chvilku jsem se cítil jako při svých prvních letech s aeroplánem, kdy jsem byl natolik zaujatý ovládáním letadla a vnímáním letu, že jsem se ihned ztratil a vůbec jsem nemohl při pohledu na zem letiště nalézt. Za chvíli však vaše oko přivykne ostře bílé barvě a vy v mírně tmavším odstínu uježděného sněhu najdete přistávací dráhu. Druhá tmavá šmouha na sněhu je řada hangárů vedle dráhy. Rozhlížím se v okolí po dalších výrazných orientačních bodech a smiřuji se se změnou jejich zasněženého vzhledu.

Kromě navigace v bílé krajině je pro zimní létání ještě nutné zvládnout techniku lyžování na zasněžené dráze. Let samotný se od letu s běžnými kolečky téměř neliší. Lyže sice mají mírně větší odpor vzduchu za letu nežli kola, ale já osobně jsem to na letových vlastnostech téměř nepociťoval. Samozřejmě je dobré dát si větší pozor na přiblížení se pádové rychlosti po vzletu a při přiblížení a přistání m krásně vyřešily.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345