Jacqueline a Jacqueline

25.6.2018

Jackie Cochran.Jackie Cochran.
Jackie Cochran.
Jackie Cochran.Jackie Cochran.
Jackie Cochran.
Jackie Cochran se svým rekordním P-51B Mustang, NX23888.Jackie Cochran se svým rekordním P-51B Mustang, NX23888.
Jackie Cochran se svým rekordním P-51B Mustang, NX23888.
Jacqueline Auriol v kabině rekordního SNCASE SE 535 Mistral, francouzského licenčního de Havillandu Dh. 100 Vampire.Jacqueline Auriol v kabině rekordního SNCASE SE 535 Mistral, francouzského licenčního de Havillandu Dh. 100 Vampire.
Jacqueline Auriol v kabině rekordního SNCASE SE 535 Mistral, francouzského licenčního de Havillandu Dh. 100 Vampire.
Jacqueline AuriolJacqueline Auriol
Jacqueline Auriol

Flying Revue 4/2018     Ženy v letectví mají na svém kontě řadu odvážných či průkopnických činů. Dnes nabízíme příběh dvou z nich: Jacqueline Auriolové a Jacqueline Cochranové.

Ženy se už od počátků letectví zapsaly do historie jako odvážné pilotky, ale také jako konstruktérky či navigátorky. Řada z nich se zapsala do knih rekordů, ať už dálkových nebo rychlostních. Jejich životní příběhy byly vždy mimořádně zajímavé.

Zde je příběh dvou žen s křestním jménem Jacqueline. Jacqueline Auriol a Jacqueline Cochran. Jejich osudy byly v mnohém odlišné, v mnohém podobné a proťaly se ve strhujícím boji o rychlost.

Jacqueline Auriol (1917–2000)

jacqueline_auriol_2.jpg

Jacqueline Auriol byla v padesátých a šedesátých létech miláčkem francouzských novinářů, kteří ji nazývali „dámou francouzských křídel“ nebo „rekordmankou půvabu“. A půvabem skutečně tato drobná žena oplývala bohatě. 

» Ukázky z článků FR 4/2108 si budete postupně moci přečíst zde.

Ouverture

Zoom gallery

Jacqueline se narodila v roce 1917 ve Vendée v městečku Challans. Rodiče, kteří pro svou dcerušku chtěli jen to nejlepší, ji svěřili do klášterní výchovy – nejprve v Nantes a později v Paříži. 

Jak se na dívenku z dobré rodiny slušelo, v dospívajícím věku projevila zájem o výtvarné umění a snila o tom, že po absolvování kurzu dějin umění se stane dekoratérkou.

Ve dvaceti letech se provdala za Paula Auriola, schopného mladého muže, jehož tatínek Vincent byl zvolen v roce 1947 francouzským prezidentem a z Paula udělal svého blízkého spolupracovníka. Tím se pro třicetiletou Jacqueline, v té době již maminku dvou synů, otevřela možnost seberealizace při dekoraci reprezentativních místností prezidentského paláce.

Její dny příjemně ubíhaly mezi recepcemi a společenskými večery ve vybrané společnosti. Byla považována za nejkrásnější ženu Paříže a letadla, hangáry, piloti a mechanici nebyli ani v nejmenším součástí světa elegantní prezidentovy snachy. Ale to vše se mělo brzy dramaticky změnit.

Jacqueline Cochran (1906–1980)

jackie_cochran_se_svým_rekordním_p-51b_mustang,_nx23888_2.jpg

Jacqueline Cochran se za oceánem stala známou pilotkou podstatně dříve, než létání objevila její francouzská soupeřka. A její cesta ke slávě byla podstatně trnitější. Ale minimálně v jednom se obě ženy shodovaly. Milovaly rychlost. 

Flying Revue 4/2018
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 64-69 ve Flying Revue č. 4/2018. Časopis vychází 28. června 2018.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

Narodila se jako Bessie Lee Pittman v Pensacole. Údaje o jejím dětství nejsou příliš detailní a jeho popis se ve zdrojích mnohdy rozchází. Rozhodně to ale není dětství v blahobytu, které prožila její francouzská kolegyně. Příjmení Cochran získává uzavřením velice brzkého manželství s Robertem Cochranem v roce 1920 (je jí necelých čtrnáct). Porodí syna Roberta, ale je to celé příliš divoké, než aby to fungovalo. Navíc v pěti letech malý Robert umírá a brzy nato přichází rozvod.

Někdy v té době začíná také používat jméno Jacqueline a nechává si říkat Jackie. Odchází do velkého světa, do New Yorku, a zpočátku se živí jako kosmetička. Jenže ambice má velké. Hodně čte, snaží se vzdělávat a pracuje na sobě. A potkává muže svého života, Floyda Bostwicka Odluma, v té době jednoho z nejbohatších mužů Ameriky. Odlum, okouzlený cílevědomou a odhodlanou Jackie, jí přislíbí, že bude financovat kosmetický salón. Ale především, pootevře jí cestu do jiné společnosti.

Zoom gallery

I její setkání s létáním je víceméně náhodné. Kamarád jí nabídne svezení a Jackie, jak jí říkají kamarádi, propadne létání. Do výcviku na Roosevelt Field na Long Islandu se pustí se stejným odhodláním jako do svého kosmetického podnikání. Je přirozený talent a za tři týdny létá sólo. Dva roky jí trvá, než získá licenci obchodního pilota. Cesta vzhůru je připravena. 

Text: Maryla Boutineau a Michal Beran

Foto: SDASM, NASM, Musée de l'air et de l'espace  

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 64-69 ve Flying Revue č. 4/2018. Časopis vychází 28. června 2018. 

 

Zoom gallery

 

zahlavi_fcb_fr_4_2018_220pix.jpg

.

         Máme pro vás »

FR 2/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Knihy:

..
1234

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.03.1920 se stalo...
28.03.1920
Letiště Croydon se stává hlavním londýnským letištěm a nahrazuje tak letiště Hounslow Heath Aerodrome.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »