Jak se chovat při aquaplaningu na přistání

15.3.2017

Přistání za deště může být nebezpečné - pozor na aquaplaning. Foto: Jindřich Ilem, Flying Revue
Přistání za deště může být nebezpečné - pozor na aquaplaning. Foto: Jindřich Ilem, Flying Revue

Pilotní tipy   Z automobilu to zná každý - větším loužím je třeba se vyhýbat. Pokud do nich vjedete vyšší rychlostí, vůz se stává neovladatelný. Při přistání za deště toto riziko ale nesmíme podcenit ani u letadla.

Aquaplaning znamená, že mezi povrchem pneumatiky a povrchem dráhy je úzká vrstva vody, po které kolo klouže jako vodní lyže. Vrstva vody je tím silnější a tedy nebezpečnější, čím větší je rychlost letadla a tvrdost (hustící tlak) pneumatik.

Pilotní tipy
”Flying

Další pilotní tipy si můžete přečíst v naší rubrice Pilotní tipy v sekci Pro piloty.

Stačí málo - i jen 2 milimetry stojící vody. Ta se při přistávací rychlosti kolem 45 - 60 uzlů (75 – 100 km/h) nestačí vytlačit, brzdy letadla se zablokují a letadlo pokračuje jako na klouzačce, aniž bychom měli možnost snižovat jeho rychlost nebo řídit směr jeho pohybu. 

Pokud tedy přistáváme za deště a máme možnost volby, pak je lepší rýhovaný nebo drsnější povrch dráhy než povrch zcela hladký, kde voda nemá kudy pod kolem unikat. Ve všech případech přistání na mokrou dráhu je ale potřeba po dotyku přední nohy podvozku začít brzdit velmi citlivě, abychom letadlo nedostali do smyku. Pokud cítíme, že letadlo při brzdění nezpomaluje, pak je vhodné opatrně přitáhnout, zdvihnout přední kolo, uvolnit brzdu a snižovat rychlost aerodynamicky větším odporem křídel. Takto snížit rychlost na takovou úroveň, kde lze již brzdy použít. 

-fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Pro piloty > Archiv > Pilotní tipy > Jak se chovat při aquaplaningu na přistání
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456