Jak se "dělá" mistrovství světa v plachtění

17.5.2017

9. Mistrovství světa v plachtění žen 2017, Zbraslavice. Foto: Rudolf Jung, zdroj: WWGC2017.cz9. Mistrovství světa v plachtění žen 2017, Zbraslavice. Foto: Rudolf Jung, zdroj: WWGC2017.cz
9. Mistrovství světa v plachtění žen 2017, Zbraslavice. Foto: Rudolf Jung, zdroj: WWGC2017.cz

MS v plachtění žen Zbraslavice 2017 - rozhovor    Ode dneška jsou Zbraslavice na Kutnohorsku na více než dva týdny pupkem plachtařského světa. Právě dnes totiž začaly oficiální povinné tréninky 9. FAI Mistrovství světa v plachtění žen 2017. Povídali jsme si o něm s šéfem organizačního výboru a zároveň předsedou zbraslavického aeroklubu Janem Hýlou. 

Jak se vám podařilo šampionát do Zbraslavic získat?

Ve Zbraslavicích máme poměrně dost zkušeností s pořádáním republikových plachtařských soutěží, a tak jsme si řekli, že bychom tyhle zkušenosti mohli využít i ve světovém měřítku. Rozhodli jsme se podat žádost na FAI (Fédération Aéronautique Internationale čili Mezinárodní federace leteckých sportů, pozn. red.) o uspořádání světového šampionátu v plachtění. Nakonec jsme se s FAI dohodli na mistrovství světa plachtařek.

Šéf organizačního výboru Jan Hýla. Zdroj: WWGC2017.cz
Šéf organizačního výboru Jan Hýla. Zdroj: WWGC2017.cz

To ale asi nebylo celé...

To opravdu nebylo. FAI na pořádání těchhle podniků vypisuje tendry, čili musíte podat nabídku, letiště musí projít certifikací FAI, pak vás zařadí do výběrového řízení a teprve ustanovená komise rozhodne, jestli vám šampionát přiklepnou. A když se tak stane, radost vzápětí vystřídá mnohaměsíční dřina, aby vše mohlo zaklapnout do sebe a my mohli závodnice a jejich týmy na české půdě přivítat. 

Kolik lidí se na organizaci mistrovství podílí?

Je to tým cca 10-15 lidí, kteří zajišťují organizační věci, veškeré letové činnosti, přidělování frekvencí, tvorbu a správu webu a tak dále. Je toho hodně, nejde to až takhle vypočítat. Od povinných tréninkových dnů přebírá řízení soutěže její ředitel, což je předseda Aeroklubu ČR Ing. Vladimír Machula, zároveň tu jsou stewardi vyslaní FAI, kteří dbají na dodržování všech regulí - hlavní stewardkou je Frouwke Kuijpers z Nizozemí - a pochopitelně rozhodčí. Vrchním rozhodčím je Jiří Cihlář (předseda plachtařské komise Aeroklubu ČR), prezidentkou jury je Gisela Weinreich (GER), členy pak Jaroslav Vach (ČR) a Angel Casado (ESP).

> Další články a denní reporty z Mistrovství světa v plachtění žen 2017 ve Zbraslavicích najdete ve speciálu Flying Revue Podrobnosti v angličtině najdete na webu šampionátu zde. 

9th FAI WWGC 2017 Zbraslavice
”Flying

9th FAI WWGC 2017 (Women´s World Gliding Championship) je letecká soutěž I. kategorie vyhlašovaná Mezinárodní federací leteckých sportů FAI, koná se každé dva roky.
Pro rok 2017 se koná ve Zbraslavicích na Kutnohorsku, a to od 17. května do 4. června 2017.
Kvalifikované pilotky: 49
Reprezentační týmy: 13 (ARG, AUS, CZE, DEN, FRA, HUN, GBR, GER, ITA, NED, POL, RUS, USA)
Program:
13.-16.5. - neofic. trénink. lety
17.-19.5. - ofic. trénink. lety
20. 5. - slavnostní zahájení
21. 5. - 3. 6. - soutěžní dny
4. 6. - slavnostní vyhlášení vítězů a závěrečný ceremoniál
Místo konání: Veřejné vnitrostátní letiště Zbraslavice
Pořadatel: Aeroklub České republiky a Aeroklub Zbraslavice
Web: www.wwgc2017.cz
Speciál FR: Flying Revue.cz/wwgc

Co vlastně přípravy všechno obnáší? 

To by bylo povídání na půl dne, to se nedá takhle jednoduše říci. Takřka nepřetržitá šestiměsíční práce deseti lidí... Musíte mít letiště, musíte mít personál, musíte zkoordinovat vzdušné prostory s řízením letového provozu, s armádou, zajistit letadla pro vlekání, ubytování soutěžních týmů, neletový program, slavnostní zahájení, slavnostní zakončení... Desítky a desítky jednotlivostí, které musíte zařídit a sladit.

Jaký je program šampionátu?

Tak ten letový je takový, že od středy 17. května do pátku 19. května jsou povinné tréninky, v sobotu 20. května je neletový den - slavnostní zahájení šampionátu v Kutné Hoře. Od neděle 21. května až do soboty 3. června jsou soutěžní letové dny a pokud bude odlétán dostatečný počet dní, tak v neděli 4. června vyhlásíme vítěze a mistrovství zakončíme.

Máme ale samozřejmě také neletový program, protože tahle setkání mají kromě sportovní i společenskou stránku a je to fajn. Sejdou se letečtí srdcaři a i když spolu během letového programu budou soupeřit o co nejlepší umístění, v tom neletovém obvykle rádi tráví čas společně. Ostatně o tom vypovídá i to, že většina týmů bude bydlet v karavanech přímo v kempovém městečku na letišti, jen asi třetina po okolních penzionech. Pro všechny jsme připravili třeba návštěvu historických památek v Kutné Hoře, ale také jsme zorganizovali golfový turnaj a dojde i na společnou party přímo na letišti.

Na co se nejvíc těšíte?

No, to je jednoduché. Jako každý organizátor takového podniku se nejvíc těším na to, až bude vše úspěšně za námi. Ale věřím, že šampionát ve Zbraslavicích úspěšný bude, alespoň jsme proto udělali absolutní maximum. Jediné, co nedokážeme ovlivnit, je počasí, ale snad nám bude přát také. 

A jaké šance na dobré umístění dáváte českým reprezentantkám?

Myslím, že nějaká ta želízka v ohni máme, ale jako organizátor se o tom nechci vyjadřovat konkrétně. Ovšem samozřejmě holkám držím palce, to je jasné!

Jan Dvořák 

Zoom gallery

 

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > WWGC Zbraslavice 2017 > Jak se "dělá" mistrovství světa v plachtění
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456