Japan Air lines – Kolos na hliněných nohách

21.12.2014

Národní ikona pohybující se na hranici bankrotu, na kterou se dostala díky chybným ekonomickým rozhodnutím v minulosti a drsnému konkurenčnímu klimatu. Příliš velká a důležitá, než aby ji vláda nechala padnout. Takový byl obraz Japan Air Lines na počátku tohoto roku.

Osud japonského národního přepravce by bylo možné směle přirovnat k dalším ekonomickým gigantům, kteří se ve svých zemích staly příliš velkými a důležitými, než aby je jejich vlády zanechaly svému osudu. Stačí se podívat například na koncern General Motors ve Spojených státech. Japonský předseda vlády Yukio Hatoyama se vzhledem k JAL ocitl v podobné situaci, jako prezident Barack Obama k GM. A pokud bychom chtěli posunout přirovnání situace JAL k GM ještě dále, i v Japonsku je druhý letecký přepravce, All Nippon Airlines, podobně jako Ford Motor Co, v mnohem lepším ekonomickém stavu. Problémy se táhnou už delší dobu a staly se příčinou vrásek na čelech ministrů i předcházejících vlád. Po katastrofálním roku 2009, kdy se jen za první polovinu roku dostaly JAL do ztráty přes jednu miliardu US dolarů, se počátkem roku 2010, jen rok před šedesátým výročím své existence, dostaly JAL na samý pokraj bankrotu. Pro Japonsko i obchodní partnery jsou však JAL příliš důležité, než aby mohly skutečně padnout. Jde především o fakt, že JAL zprostředkovává na 60 procent veškeré letecké dopravy v rámci japonských ostrovů, a přibližně stejný podíl má i na nákladní a osobní přepravě se zahraničím. Zastavení letů by přineslo vážné potíže celé japonské ekonomice.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > ZÁŘÍ-ŘÍJEN 2010 > Japan Air lines – Kolos na hliněných nohách

.
 

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 19.06.2002 se stalo...
19.06.2002
Steve Fossett odstartoval v balónu Spirit of Freedom ke svému úspěšnému pokusu o sólo oblet světa v balónu. Trasu dlouhou více než 33 000 kilometrů uletěl za 13 dnů, osm hodin a 33 minut.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345