Jiří Pruša dnes ráno v Českém rozhlase povídal o svých obletech Austrálie a Aljašky

11.8.2017

K dalšímu povídání do Českého rozhlasu pozval letce Jiřího Prušu redaktor pořadu Jak to vidí Jiří Holoubek. Dnes ráno si spolu živě povídali zejména o letošních obletech Austrálie a Aljašky. 

Záznam pořadu si můžete přehrát po klinutí na obrázek. Obr.: FR
Záznam pořadu si můžete přehrát po klinutí na obrázek. Obr.: FR

Na webu ČRo je k dispozici toto krátké shrnutí pořadu. Diomédovy nebo Gvozděvovy ostrovy jsou dva ostrovy v Beringově úžině u Aljašky mezi USA a Ruskem. Jsou od sebe vzdáleny asi 3 km a každý z nich patří jinému státu. Mezi ostrovy ale kromě státní hranice leží i tzv. datová hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum. 

„Takže na Malém Diomedu, který patří USA, je dneska a na Velkém Diomedu, tak jak to je v Rusku správně, je už zítra,“ směje se letec Jiří Průša, který právě nad Aljaškou podnikl svou poslední expedici. „Vidíte oba ty ostrovy najednou a je tam stejný čas a jiný den.“ 

Časové paradoxy 

Datová hranice řeší paradox známý z románu Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní, kdy hlavnímu hrdinovi Phileasu Foggovi po jeho cestě přebýval den. Kdyby cestoval opačným směrem, den by mu naopak scházel. Zavedení mezinárodně uznávané datové hranice tento problém vyřešilo. 

Živý přenos byl na webu ČRo i k vidění. Obr.: FRZoom gallery
Živý přenos byl na webu ČRo i k vidění. Obr.: FR

Na druhou stranu datová hranice přináší nové paradoxy. Například cestovatel z Asie do USA může v cíli být až o několik hodin dříve, než odstartoval. Dalším problémem je překročení hranice pro židy o šábesu. Taky některá data událostí z druhé světové války v Tichomoří se liší podle toho, jestli vychází z údajů Japonska nebo USA... 

Ostrov včerejšího dne 

„Někdy, když večer usínám a chci myslet na něco hezkýho nebo něco zajímavýho, tak myslím na let nad ostrovy Velký a Malý Diomed,“ svěřuje se Průša. Určováním datové hranice mezi těmito ostrovy se věnuje i román Umberta Eca Ostrov včerejšího dne. 

Převzato z webu ČRo, obr.: FR

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Jiří Pruša dnes ráno v Českém rozhlase povídal o svých obletech Austrálie a Aljašky
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345